Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kabuk sertleşmesi için

aragorn' Alıntı:
-haftada bir kez ılık su altında kaplumbağanızın kabuğunu fırçalayarak temizleyebilirsiniz..
-yumurta haşladığınız suyu akvaryum suyuna ekleyebilirsiniz..
ben çok anlamıyorum ama galiba miniğimin kabuğu biraz yumuşak gibi vitamin kullanıyorum,güneşede çıkarıyorumda.. benim kaplumbağam çok küçük fırçalamam uygun olur mu ki? birde haşlanmış yumurta suyunun yararını merak ettim

Hafifçe bastırmadan yumuşak bir fırçayla fırçalayabilirsiniz o zaman sorun olmaz. Yine de kendinize güvenemiyorsanız ya zarar verirsem diye biraz daha ilerde yapın fırçalamayı. Yumurta kabuğunda d vitamini ve kalsiyum bulunur haşlanmış yumurta suyuna da bu mineraller ve vitaminler geçer onu akvaryum suyuna katmanın bu açıdan faydası olduğunu söyleyebiliriz. Gaga taşı da kullanmanız yararlı olur. Yavruların kabukları biraz daha yumuşak olur özelikle kuyruklarının üstü daha yumuşaktır. Çok aşırı değilse yumuşama endişe etmenize gerek yok. Güneşlendirmeyi de ihmal etmeyin imkanınız varsa.

kablumbağamın kabuğu yandan kuyruk bölgesinee doğru yumuşamaya başladı ne yapmalıyım alalı 1.5 ay oldu

Kuyruk bölgesindeki hafif bir yumuşama olması normaldir.Ama yeni olmaya basladıysa vitamin ve kalsym takviysnde bulunun bol bol güneşlendirin :)

Kaplumbağamın kabuğu yumuşak hemde pek az değil gibi geldi bana. Ve hep uyuyor az hareket ediyor. Ne yapmam gerek? Bu durumda ona ne yedirmeliyim; nasıl bakmalıyım?

Gaga taşı alıp akvaryuma, atın bol bol güneşlendirin,vitamin verin:)

Muhabbet kuşumun gaga taşı var :D Onu alıp öylece kaplumbağalaramı veriyim? Yoksa başka birşeyler yapacak mıyım?

yemine vitamin dökün sonra gagataşının bir kısmını toz hale getirip o yemin üstüne dökün :) gaga taşının bir kısmınıda akvaryuma atın

aklıma bir fikir geldi bu gagataşını toz haline getirdikten sonra vitamininin içine döküp karıştırabilirsiniz öylecede yeminede vitamini döküp verebilirsiniz (; daha kolay olur hem :)

Kaplumbağam hep uyuyor ve hiç yem yemiyor. Bundan önceki günler yiyordu fakat bugün çok küçük bir parça hariç hiç yemedi ve yemiyorda. Yemi tam önüne koyuyorum yinede yemiyor. Normal yeminden de çubuk yemden de verdim ikisinide yemiyor. Ne yapacağım? Niye bu kadar hareketsiz ve yem yemiyor. Bişey olacak diye çok korkuyorum :'(

Akyaryum, ama akvaryumum küçük :/ Şu an yaz tatilinde bir adadayım, değiştiremiyorum ama zaten su sıcaklığı deseniz içinde termometresi var 30 un altına düştüğünü görmedim. Sularınıda önce çeşmeden aldığım suyu kaynatıyorum sonra bir şişede 2 gün bekletiyorum öyle değiştiriyorum. Yemine vitamin koyuyorum, kabuk koruyucu ilacıda var kabuğuna sürüp 10 dk. karada tutup sonra onu durulayıp koyuyorum geri. Ama bugün hiç yem yemedi ve hep uyuyor. Akyaryumumun küçük olmasının bununla ilgisi olabilir mi?

Hasta olabilir burayı inceleyin:)
mailto:/forum/akciger-enfeksiyonu-respiratory-infection-t-148.html

Veterinerde aynılarını söyledi, fakat ben bu durumda ölmesini mi bekliyim?! Hiç yem yemedi, eğer verdiğiniz linkteki "DOKSİSİKLİN etken maddeli bir antibiyotik " adlı ilacı kullanırsam tamamen iyileşirmi? birde ben ona iğne yapamam ki :S ayrıca eczanedeki çalışanlar sinirimi bozuyor. Burası küçük bir yer ve ilaçları bilmiyorlar zaten. Bu ilacın tam adını bilen yokmu? adı doksisiklin mi?

Hastyasa monodoks 100mg lık tabletini kullanabilirsiniz eczanede satılıyor..sabah kapsülün yarısını aksamda diğer yarısını suya koyabilirsiniz. aksama doğru suyun rengi çok koyulaşırsa suyu yeniler, diğer yarısını öyle koyarsınız

Verdiğiniz linkteki belirtilerin çoğu kaplumbağamda var fakat altında pembeleşme yok? bu iyiyemi yoksa kötüyemi işaret?
VamPrelLa' Alıntı:
Hastyasa monodoks 100mg lık tabletini kullanabilirsiniz eczanede satılıyor..sabah kapsülün yarısını aksamda diğer yarısını suya koyabilirsiniz. aksama doğru suyun rengi çok koyulaşırsa suyu yeniler, diğer yarısını öyle koyarsınız

2 tane kaplumbağam var diğeri sağlıklı ona bir zararı olmaz değil mi?

Birbirinden ayırmanız iyi olacaktır:)
Hasta olan kaplumbganın suyunu azaltın yüzüp enerji harcamasın,su ısısını 2 derece yükseltin

O zaman hasta olanı başka bir kaba koyup üzerini havlu ile kapatacağım ve akşam dediğiniz ilacı koyucam. Umarım düzelir...

Geri