Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kabuk sertleşmesi için

Lütfen bakın

Bir sorum daha var. Kaplumbağam yavru, bu ilacın ona herhangi bir zararı olmaz değil mi? Ayrıca şimdi gördüm kaplumbağam ishal :S
İshal dedim ama tam anlayamadım. Çok fazla dışkı yapıyor ve dışkı dediğim yediği yemleri çıkarıyor :S
Lütfen yardım!
Cevap yazacak kimse yokmu? O da bende mahvolduk :'(

Zararı olmaz ,Yem yemediği halde dışkı mı yapıyor?
Eğer durumu çok kötüyse bir veterinere götürmeniz daha doğru olacaktır

Kış uykusuna yatmış olabilir mi? Çok az hareket ediyor genelde gözleri kapalı uyuyor ve yem yemiyor?

Suyun sıcaklığı yüksek olduğundan dolayı öyle bir ihtimal yok :)

Su ısıtıcım henüz yok. Kaplumbağamı aldığım yerin sahibi yüzünden!
-Su ısıtıcılar ne kadar? Kötü bir marka olmasın.
-(güler), yazın yaz günü ısıtıcı mı kullanacaksın, biz burada klima çalıştırıyoruz.
-Eminmisiniz, bu gerekli diye biliyorum?
-Yazın su ne kadar soğuk olabilir ki?

Konuşmamızın küçük bir parçası...

Fakat suyu soğuk tutmuyorum. Kendimce yöntemler buldum çünkü şu an ısıtıcı alabileceğim bir yer yok. Yaz tatilindeyim. Bende çaydanlıkta su ısıtıyorum. Kaplumbağamı ayrı bir kaba koydum zaten(hasta olanı). O kabıda o çaydanlığın üstüne koydum ve su sıcaklığına termometre ile bakıyorum. Hiç 30 un altına düşmüyor. Böyle iyileşir değil mi? yani 30 derece üstü iyi mi? 30-34 arası oluyor genelde. düşse düşse de 26-27 ye düşüyor.

Sabit ısıda tutmanız iyi olur( 30 derece) :)
Hasta kaplumbaga akvaryumda olmalı..

Sabit derecede tutmam şu an için imkânsız gibi görünüyor. Bunun zararı olur mu? Sabit ısıda tutamam ama yani 30 derecenin altına düşmüyor su ısısı.
Onu koyduğum kaptaki suya vitamin damlatmalımıyım? Yemine damlatıp veriyordum ama şimdi yem yemiyor. Herhalde suyuna damlatacağım. Fakat aynı suda vitamin ve monodoks un bir zararı olmaz değil mi?
Bir de hasta kaplumbağa akvaryumda olmalıysa, sağlıklı olanımı kaba koycam?

29 un altına düşmemeli 35 ide geçmemeli.35 i geçerse çorbasını içersiniz artık zavallının.
Ancak sürekli sıcaklık değişimi kaplumbağa için stres yaratabilir.
En kısa zamanda ısıtıcı şart...
10-20TL arası uygun bir ısıtıcı bulabilirsiniz.İnternet üzerinden 24 saatte kargolu şekilde satışı mevcuttur.Kapınızda nakit ödersiniz.
Ayrıca güneşe çıkarıp sıkı bir vitamin takviyesine başlayın derim.
Serra raffy P yemi çok besleyicidir ve en kaliteli yemlerden biridir.

Kapluşum öldüü :'( Çok hareketliydi bende buraya yazmayı planlıyordum. İyileşiyor galiba diye. Ama sonra bir gittim ki hareketsiz. Belki bir umut yaşıyordur diye çok uğraştım, çok hareket ettirmeye çalıştım ama hiç tepki yok. Son sona gözleri açılmıştı, yüzüyordu. Çok sevinmiştim ama sonra öldü :'(
Ve ben bundan kendimi suçluyorum! Çünkü ölmeden önce suyuna bir damla vitamin damlatmıştım, daha önce hiç yapmadığım birşeydi. Belki biraz yem de yer o sayede diye düşündüm. Ama o bir damla vitamini damlattıktan bir yarım saat sonra baktım ve ölmüştü :'( bu vitamin yüzünden ölmüş olabilir mi? :'( Ölüsünü gömemiyorum, ya canlanırsa diye :'(

vitamin yüzünden ölmez. kendinizi suçlamayın elinizden geleni yaptınız siz başınız sağolsun ): ölüp ölmediğini nefes alıp verişinden anlayabilirsiniz boğazına doğru bakın.

Hiç bir yaşam belirtisi yok, ayakları kafası ne yöne çevirirsem o yönde kalıyor. Ayrıca kabını yamultarak, suyu derinleştirdiğimde yüzerdi. Şimdi yüzmüyor. ne yaptıysam yapıyım, hiç bir hareket yok, gözleride açık öyle bakıyor. Daha doğrusu bakamıyor :'(

o zaman ölmüş malesef ): gömün onu öyle saklamanızın bir gereği yok çok üzüldüm inanın ): allah kolaylık versin zamanla alışırsınız ):

Saolun :( Şimdi diğer kaplumbağam yaşıyor. Çok iyi yem yiyor fakat sanki biraz fazla uyumaya başladı. Hasta mıdır?, kötü birşey midir? çok korkuyorum. Daha ölen kaplumbağamı gömemedim bile :(

altında pembelik var mı ? iştahı yerindeyse sorun yok. akveryum ekipmanlarını temine tmeniz gerek o kapta yaşayamaz. ):

Hayır, altında pembelik yok, iştahıda yerinde.
daha diğer kaplumbağamı gömemedim :( Dün gömecektim ama yer bulamadım :( Ailem çok kızdı, o odada mikrop saçtıkça sende onun gibi hasta olcaksın diyolar :( Ondan bulaşan bakteriler bana ne gibi zararlar verebilir? Bu konuda bilgisi olan var mı? :(

Gömecek yer bulabilsem, annem eğer yarın uyandığımda o burda olursa onu atarım dedi ve hala gömecek bir yer bulamadım :'(

Çevremde toprak var ama yıllardır yağmurdan başka su görmediği için taştan hiçbir farkı yok.

üzüntünüzü anlıyorum bende 1 sene önce kaplusumu kaybetmiştim ama gidip mezarlığa gömcek haliniz yok en iyisi o sert toprağa gömün..

Geri