Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kabuk sertleşmesi için

başınız sağolsun,diğer kaplumbağanıza iyi bakın lütfen :)

ben de kabuk sağlığı için yumurta kaynaatığım suyu kullanıyorum.akvaryum suyuna gelince,banyodan musluktan akıttığım sıcak suyu bekletmeden koyuyuorum akvaryuma.akvaryum zaten çok büyük olduğundan ve çeşmeden akan su max 55 derece olduğundan büyük bi sıcaklık farkına sebep olmuyor.10 dakika falan 32 derece oluyor su sonra 28e geri dönüyor.onun dışında kaplumbağa vitaminlerinden kullanıyorum hem yemi hem suyu için.gerçi sera marka yem kullandığım için vitamin alması konusunda bi endişem yok :)

selam arkadaşlar. bir hevesle su kaplumbağası aldım. çok sempatik geliyordu. fakat zamanla tırsmaya başladım :( elime alamıyorum zaten. aldığımda teraryımla almıştım,birşey bilmiyordum (turtim için bir cezaevi almışım meğer) aldığım günün akşamı bir sürü siteye girip hakkında herşeyi araştırdım. psikolojilerini bile okudum :)
ama yapamıyorum arkadaşlar yanlış olan birşeyler war.. bu turtiyle napcaz biz :/ kış ayında olduğumuz için arada bir rahatsız oluyor,petshopa geri versem mi aceba ?

doditurti' Alıntı:
selam arkadaşlar. bir hevesle su kaplumbağası aldım. çok sempatik geliyordu. fakat zamanla tırsmaya başladım :( elime alamıyorum zaten. aldığımda teraryımla almıştım,birşey bilmiyordum (turtim için bir cezaevi almışım meğer) aldığım günün akşamı bir sürü siteye girip hakkında herşeyi araştırdım. psikolojilerini bile okudum :)
ama yapamıyorum arkadaşlar yanlış olan birşeyler war.. bu turtiyle napcaz biz :/ kış ayında olduğumuz için arada bir rahatsız oluyor,petshopa geri versem mi aceba ?

konuyla pek alakasiz olmus.
Neden korkuyorsunuz ki kucucuk hayvan disi falanda yok. Zamanla size alisacaktir.

bakması zor işte,hem de öyle ucuz bi hobi değil :) evet huyu kötüdür kaplumbağanın,genelde öyle olur :p

Yumurta haşladığımız suyu direk olarak dökmeyi deneyeceğim.Sıcak olarak dökmemiz gerekmiyor değilmi?

Arkadaşlar merhaba! Ben kapluşumu yaklaşık 1 ay önce aldım.İlk başlarda çok hareketliydi.ama 2 gün içerisinde sürekli uyumaya başladı.kış uykusu dediler,çok üzerinde durmadım.sonra fark ettim ki kesinlikle hiçbir şey yemiyor :( pet shop'ta verdikleri yem silindir şeklinde olan yemlerden.yaklaşık 1 hafta önce gözlerinin şiştiğini fark ettim.ailem paranoya yaptığımı düşünüyor.ama ben eminim,aldığımda gözleri böyle değildi.herhangi bir leke vb birşey yok,sadece şişlik var.bugün de kabuğunun çok fazla yumuşadığını fark ettim.özellikle alt kabuğu neredeyse hamur gibi olmuş :( sudan hiç çıkmıyor.ben de suyunu sık sık değiştiriyorum.bu arada ben de plastik kapta tutuyorum ama burada okuduklarım sayesinde kapluşumun bu eziyetine birkaç gün içinde son vereceğim...
Günlerdir forumdaki pek çok şeyi okumaya çalıştım.kapluşum bir an evvel iyi olsun istiyorum :(
lütfen yardım edin

İlk önce bir akvaryum almaya niyetli olmanız sevindirici ve umarım alacağınız akvaryum ile birlikte gerekli ekipmanları da almayı unutmazsınız. Eğer forumu iyi bir gözden geçirdiyseniz bunu göz önünde bulundurmuş olursunuz. Gelelim kaplumbağanıza almadan önce bu sorunları yaşamış olabilir sadece yeni bir ortama girdiği için bir iki gün hareketlenmiş olabilir. Şu anda bir iki sorun olsa sizin müdahale etmeniz için gerekli işlemleri söylerdik ama kaplumbağanız anlattığınız sorunları yaşıyorsa bir veterinerin görmesi gerekir çünkü bayağı bir hastalanmış. Umarım sağlıklı günlerine kavuşur. :(

kapsamlı bir araştırma sonucunda kendime bir alışveriş listesi yaptım.bugün yarın eksiklerini tamamlayacağım.sonrasında da veterinere götürürüm artık.umarım bir an evvel iyileşir kapluşum :( yardımlarınız için çok teşekkür ederim

Akvaryumunuzu büyük alırsanız daha uzun zaman kullanırsınız.Kaplumbağanız umarım sağlığına kavuşur.

Geçmiş olsun akvaryum ısıtıcı filtre olmazsa olmazlar. Yanında da sera raffy p ve raffy ı alırsınız. Kabuğu da toparlayacaktır kısa zamanda. Veterinere götürme imkanınız varsa en iyisi olur tabii ki. Geçmiş olsun. Durumundan haberdar edin :(

Merhabalar... Kaplumbağam için bir akvaryum kurdum.Henüz ısıtıcı ve filtre alamadım ama kaplumbağam hemen canlandı.Karışık bir vitamin de aldım.Suyuna damlatıyorum,gözlerindeki şişkinlik hemen geçti.Akvaryumu pencere kenarına koydum.Kapluşumun şansına İzmir'de bu günlerde hava çok güzel.Sürekli güneşleniyor,yüzüyor.Yemine dokunmuyor olması dışında herşey normale döndü.
Akvaryumun resmini de yüklüyorum.En kısa zamanda filtre&ısıtıcı da temin etmeye çalışacağım

Ayrı bir konuda kaplumbağanızı ve akvaryumunuzu tanımak isteriz :)

Bu da kapluşumun yeni akvaryumu :)
http://tinypic.com/view.php?pic=208ekxi&s=7

memnuniyetle :) buradan öğrendiklerim sayesinde ben de kaplumbağamı daha iyi tanıyorum! Herkese yardımlarından ötürü teşekkür ediyorum.

Eğer ayrı bir konu açarsanız burada ki konuyu dağıtmadan yorumlar yapılabilir.

kabuğuna zarar vermemek için fırçalamaktan biraz korkuyorum fırçalamak yerine ılık su ile duşunu aldırıyorum ve yine ılık su ile kabuğunu pamuka siliyorum sonrada kabuk sertleştiricisini kullanıyorum umarım faydası olur.

Cvp: kabuk sertleşmesi için

selamlar..henüz UVB lambam yok ve kış mevsiminden dolayı güneşlendirme imkanım da olmuyor.Yemlerine, miniklerimi alırken aldığım, deeplix reptivit den katsam yeterli olur mu yoksa devit-3 almalı mıyım??

Eğer deepfix'in yanına devit 3 de verirseniz bu kış aylarında daha faydalı olur. Haftada 5-10 damla deepfix, 1-2 damla da devit 3 yetecektir. :)

Çok teşekkür ederim :) birde konuyla alakası yok ama 3cm olan miniğim yarısı kuru alanda yarısı suda asılı kalıyor pek yüzmüyor ama iştahı yerinde kaygılanmam gerekir mi??

Sağlıklı bir kaplumbağa için

UV + Florosen gereklidir.
Kurutulmuş Karides
Ala Balık + İri Karides
Raffy - P
Ben normal balık yemide veriyorum.
Birde yeşil renk yemim var ondan
Devit - 3
Tortvit
Mavi Damla
Aquatan su düzenleyicisi.