Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk Sorunu

Şovalye

Bronz 5 Üye
Arkadaslar gecen hafta bır sey fark ettım akvaryumu temızlemek ıcın kaplumbagamı dısarı cıkartmıstım 5 dakıka sonra kabugunun ust kısmında ve kenarlarında beyaz cızgıler olustugunu gordum cok ılgınc ama kabugundakı sekıllere gore olusuyor fazla buyuk degıller dedıgım gıbı ınce bır cızgı halındeler kabugun her tarafında yok sadece kenar kısımlarında ve en ust kısmında hafıf sekılde suyla temas edınce yok oluyor bır hastalık mı acaba ben oyle oldugunu dusunmuyorum cunku cok saglıklı hareketlı duzenlı bır sekılde beslenıyor hıc bır sorunu yok neyden kaynaklandıgını bulamadım yardımcı olurmusunuz?:(

belki sudaki kireç yüzünden olabilir.diş fırçasıyla hafifçe fırçalayın.pek mantara benzemiyor ama tırnağınızla kazıyın kazınıyorsa ve koku geliyorsa mantardır.umarım kötü bir şey değildir.

benim kapluşların da kabukları kuruyunca beyaz beyaz oluyodu.akvaryumdaki suyum hazır su ama güneşe çıkarırken leğene koyduğum su musluk suyuydu. aynı beyazlıklardan leğenin kenarında da oluyodu. galiba suyun kireci diye düşünüyorum.

Muhtemelen sudaki kireçten kaynaklanıyordur... Ben de bir zamanlar mantar mı diye şüphelenmiştim... Kabuk değiştirme dönemine girdi ve kabuğu çıkarken kabuğuyla birlikte o kireçlerin de büyük bölümünü attık

Bende sudaki kiraçtir diye düşünüyorum.Çizgilerine göre uluşuyor demişsin.Bu hayvanların kabukları düz değildir hafif kabarık ve engebelidir su oralara girer kuruyunca bitek kireç kalır sanırım kireçtir.Korkmana gerek yok.Suyu değiştirip kireçsiz su kullanırsan sorun düzelir.Umarım ciddi bişi değildir.Mantar çok acı veren illet bişedir çünkü
saygılar

mantar degıl cunku kazımaya falan calıstım acıtmadan cıkmadı sızın dedıgınız gıbı kırec buyuk ıhtımal fırcayla temızlıyorum ama 8 gundur yapmadım suyunu degıstırıcem hemen yorumlar ıcın tesekkurler

Kabuktaki beyazlığın nedeninin kireç olduğu konusunda ben de hemfikirim, suyun kalitesinden dolayı kaynaklanmış olabilir büyük ihtimalle. Hazır su ya da dinlenmiş su kullanma imkanınız varsa daha iyi olur özellikle bazı yerlerde çeşme suları fazla kireçli olabiliyor. Ya da su düzenleyicilerden de kullanabilirsiniz sera aquatan gibi. Akvaryumunuz yeterince büyükse çok sık su değişimi yapmanıza da gerek kalmaz fazla su daha geç kirleneceğinden. Suyu çok sık değiştirmek sudaki azot döngüsünü sağlayan yararlı bakterilerin gitmesine ve dengenin bozulmasına neden olur. Forumda bu konu hakkında daha detaylı bilgi de edinebilirsiniz.

Geri