Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk Temizliği

mendil ıslandığında parçalanıp dağılabilir o yüzden ılık su altında diş fırçası ile temizlemek daha kolay olacaktır :) bir de temizlerken sadece su kullanılmalı herhangi bir temizlik maddesi sabun vb kullanılmamalı ufak bir dipnot olarak ekleyeyim hazır yeri gelmişken..

a ben sabun sürüyorum kabuklarına ama hiçbirşey olmuyor?

kısa vadede bir zararı olmasa da ilerde kabukta alerjik durumlara ve başka sorunlara neden olabilir.. sabun yıkama esnasında gözlerine fln da kaçarsa tehlikeli durumlara neden olabilir.. sadece ılık su altında hafifçe fırçalayarak ya da lif yardımı ile temizlemeniz yeterli gelecektir..

benim gofretimin kabuğu çok yumuşak.1haftadır devit-3 kullanıyorum ama akvaryum küçük bu yüzden kuru alanı yok.devit-3 ü kabuğuna sürmeyi deneyeyim.güzel bir fikir.teşekkürler herkese...benim gofretim de bitkilerden sallanıyor :D

RE: kabuk temizliÄŸi

Kabuk temizligi icin ben birsey yapmiyorum gerekte duymuyorum. Burada fircalama falan hic tavsiye edilmiyor. Birsey yapmiyorum ama kabugu cok guzel.

kabuğa devit3 sürmeyi pek önermem şahsen suya koyduğunuzda yine salınım yapıp suda kaplumbağanın göz sorunu yaşamasına neden olabilir. Kabuk sertliğini veren zaten kalsiyum ve d vitaminidir güneşlendirme ile, kaliteli yemler ve vitaminler kullanmak ile, gaga taşı gibi alternatif yollarla sorun çözülebilir.

Arkadaşlar, Şimşek'i güneşe çok fazla çıkartamıyorum yuvasının konumu itibariyle. Bu yüzden vitamin takviyesi yapıyorum. Ayrıca kuru alanının yeterince geniş ve sıcak olmasını sağladım, fakat Şimşek'in lambasının güneş etkisi yok sadece aydınlatma ve ısıtma. Kuru alana çıkıp kuruduğunda, bu şekilde kabuğu yeterince temizleniyor mudur, yoksa ekstradan bir bakım yapmalı mıyım? fırça gibi vs..

Şimşek henüz yavru, birkaç aylık. Alalı 1,5 ay oldu, aldığımda da gazoz kapağı boyutlarındaydı.

Ben kaplumbağaların kabuğuna dokunulmaması taraftarıyım.Çünkü rahatsız oluyor en azından benimki.Çok nadir olarak kulak pamuklarıyla kabuğunu siliyorum.Ama buna da gerek olduğunu zannetmiyorum.Akvaryumun içinde bulunan kayalara falan sürtünerek temizliği kendileri hallediyorlar :)

Zencefil arkadaşa katılıyorum çünkü doğal ortamında fırçayla temizlenmiyor kayalara sürtünerek temizleniyor.Ama mecbur kaldığınızda çok nadiren fırça kullanabilirsiniz.

Teşekkür ederim hızlı cevaplarınız için, sadece vitamin takviyesi ve kabuğunu kuru alana çıkıp kurutması yeterli o zaman. Yine de güneşin faydalı etkisinden yararlanmasını sağlayacağım bir şekilde...

Yazın bol bol güneşlendirirsiniz :)
Ama kışın da d vitamini kullanmanızı öneririm ben :)

Ben temizlenmesi taraftariyim. Haftada bir firca ve ilik suyla kabuklarini temizliyorum.

Cvp: kabuk temizliği

Merhabalar, kabuk sertleştiricisi ile kabuk temizleyicisi aynı mı? İnternette deep fix in bu konu hakkında 2 ürünü var. Biri kabuk sertleştirici, biri de kabuk temizleyicisi, turti-clean-gel olarak geçiyor. Ben kabuk sertleştiricinin buradan takip ettiğim kadarıyla yanlış olduğunu bildiğim için temizleyicisini almıştım. Bunu kullanmanın zararı var mı bir bilginiz var mı?

Geri