Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk Yosunlaşması Ve Temizlik İçin Formulum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

_Emre___

Bordo Bereli
Merhaba arkadaşlar.
Bildiğiniz gibi bazı kapluşlarımızda yosunlaşma oluyor ben bunun için bir karışım yaptım ve bizimkiler çok beğendiler gerekli şeyler

Elma
Portakal
Elma sirkesi (1 damla)

Elmamızı ezip üzerine portakal sıkıyoruz ve krem kıvavıma gelene dek karıştırıyoruz blendırımızla sonra 1 damla elma sirkesi damlatıyoruz. dinlendiriyoruz özel drajeli kremimizi sonra diş fırçası yardımıyla kabuğuna yediriyoruz miniğimizin bunu ben kullanıyorum haftada 1 ayda birkerede devit sürüyorum.

TAMAMEN YANLIŞ BİRŞEY İÇERMEZ. %100 DOĞALDIR

Cvp: Kabuk Yosunlaşması Ve Temizlik İçin Formulum

şey ben normal dış fırçasıyla geçirdim nokta noktas beyazlıklar kaldı nasıl gıderebılırım onları

Ben hassas dişler için olan fırçayla yapıyorum. bilemiyorum mantar olabilir

mantar olup olmadıgını nasıl anlayabılırım
?

Emre bana çok mantıklı geldi. Doğal olduğu için denemeye değer. Sonrasında suya atmadan temizliyor musun kaplumbağaları ?

Evet ama temizleme yöntemide farklı onun için bitki çayı kaynatıyorum ılımasını bekliyorum normal ısıya gelince kabuğuna döküyorum (%48 sulandırıyorum tabiki) onla birlikte fırçalayıp akvaryumuna koyuyorum suyu bulanıklaştırmıyor.

Emre Bey elma sirkesi her ne kadar üzüm sirkesine oranla hafif olsada yinede kötü bir etkisi olmaz mı? Turunçgillerde zararlı diye biliyorum, doğalarında yok sonuçta her ne kadar kabuğuna sürülse de doğru mudur acaba?

Mantıklı valla ben yarın mutlaka deneyeceğim :)

Elma sirkesi direnç verir.
Bu tüm canlılarda kullanılmalı insanlar bile içiyor düşünün
Ecem abla dene bence ama dediğim gibi kabuğuna sürdükten 30 dkk sonra meyve çayı olur. yeşil çay olur ben lipton öneriyorum diğerleri pek iyi değil :D ılıtıp %48 sulandırıp kabuklarına dökebilirsin çok etkili oluyor. salatalık dizicem ben :D

Sudaki nitrat oranı düşük bir akvaryumda ışık alan yerler dıışında yosun oluşmaz. Eğer kaplumbağanın kabuğunda ince bir yağ tabakası dışında yosun oluşuyorsa işler yanlış yürüyor demektir. Ayrıca kaplumbağalar kendilerini kaşıyarak temizler o yüzden çok nadir ılık klorsuz su altında fırçalama yapılmalı. Ben onu da yapmıyorum 6 aydır hiç fırçalamadım. Yosunu bıtakın başka bir şey bile oluşmadı. Önemli olan akvaryumun BİYOLOJİK dengesi. Asit oranı yüksek portakal, elma ve sirke gibi sıvıların ben kabuk için yararlı olacağını düşünmüyorum. Dişleri bile eritiyor bu asitler.

Emin bey.!
Bu formulde yanlış birşey göremiyorum ben. bunu normal olarak
haftalık elma sirkesizde yapabilirsiniz.
üstelik bu rahatlatmak amaçlı lütfen başlığı tam okuyun açıklamalı yazdım.

Piyasada satılan '' kabul temizleyici '' adı altında satılan ne olduğunu bilmediğimiz kimyasallardan kat kat daha iyi sonuç vereceği kesin. Belki bir iki damlada vitamin eklerseniz faydası daha da artabilir :)

Ben zaten yanlış demedim ki, ben önermiyorum dedim :) Neden bu kadar cellallendiniz. :) Azcık kimya bilgim ile kendi fikrimi belirttim. Kızmayın lütfen. Forumların amacı tartışmak zaten.

Portakal ve elma tamamiyle doğal maddeler.
İnsanlar yüzlerindeki kırışıklıkları düzeltmek için bile bunu kullanıyor (ki uzmanlarda öneriyor) ve bu nedenle ben kullanılmasının bir zararı olduğunu düşünmüyorum :)
Sirke asitten dolayı kullanılmayabilir ama elma ve portakalın en ufak bir zararı olmaz bence.

Belirtmek istediğim akvaryumun biyolojik döngüsü tam ise yosun kaplumbağa kabuğunda oluşmaz. Kaplumbağa kabuğunda yosun oluşuyorsa zaten o akvaryumu baştan kurmak gerekir. Kaplumbağa gibi hareketli bir bölgede dahi yosun oluşması nitrat seviyesinin tehlikeli olduğunu gösterir.

Cellallenmedik.
Sadece sizin doğru olan şeylere yanlış demeniz benim
dikkatimi çekti.
sizin düşünceniz siz bilirsiniz

Umut : teşekkürler bu yapım hem organik hemde güvenilir bende bir fizik ekleyim. elma sirkesi tüm hayvanlara direnç verir ;)

Emre kardeşim anlamamkta direniyorsun. Yanlış demedim! Yararlı olmayacağını DÜŞÜNÜYORUM dedim. Fikrimi belirttim. Belirtmeye devam edeceğim.

Buyrun yolunuz açık olsun. ;)

Kimse alınıp darılmasın ama ben bu tip şeylere kesinlikle karşıyım.

Artık bu hobide birazda olsa deneyimli olduğumu düşünüyorum.

Sağlıklı bir ortamda büyüyen kaplumbağanın kabuğunda hiç bir yosunlanma ya da birikim olmaz ki.

Siz zaten düzenli bir ortam oluşturduysanız sürtünerek, güneşlenerek kabuktaki oluşan tortudan kurtuluyorlar.

Bence kabuklara dışarıdan yapılan müdahaleler sadece kaplumbağayı rahatsız etmekle kalıyor.

Dışarıdan yapılan her türlü şey bir şekilde akvaryum dengesini bozuyor.

6 senedir bir kaç kere denemekle kalan kabuk fırçalama işlemi dışında hiç dokunmadım.Maşallah hiç bir sorunda olmadı.

Bu konuda sanıyorum Emin Emre ile aynı görüşleri paylaşıyoruz.

ecem hanım bence kelımesını kullandıgınıza göre sız genelde aklınıza yatan şeyleri uyguluyosunuz hiç arkadaşın dedıgı gıbı bıyolojık bır acıdan olaya yaklasmıyosunuz belkı arkadaşın fıkrı dogrudur ama sızın dusunce tarzının bana garip geldi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri