Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk yumuşaması

Rüm

Yeni Üye
Katılım
7 Haz 2022
Mesajlar
7
Merhabalar yaklaşık iki aydır baktığım kaplumbağam var.
image.jpgimage.jpg
Yemleri bunlar. Bir de pet shoptan aldığım mineral block adında kabuk sertleştiricisi var. Aldığım yer suya koymamızın yeterli olacağını söyledi.

Kaplumbağanın kabuğunu ellediğimde kuyruk kısmı tarafındaki kabuğu yumuşak ama yan taraflar gayet sert. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

Su ısıtıcı ve ısıtma lamba almaya fırsatım olmadı daha. Güneş çıkınca akvaryumu yere indiriyorum kaplumbağa kuru alana çıkıp güneşleniyor.
 

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Katılım
24 Eki 2012
Mesajlar
23,852
O kabuk sertleştiriciyi kullanmayın. O ürünler görsel olarak güzel gösteriyor ama kabuğu izole edip hava almasını önlüyor ve deforme ediyor. Gözlerine de zararlı.

Ahm kaplumbağa yemi değil. Menülerinde soya yok. Protein oranı da oldukça düşük. Hayvanın sadece arka kısmı nispeten yumuşaksa boyu 6 cm yada daha ufak. Bu normaldir. Ön kısım arka gibi yumuşar ve kabuk incelirse o zaman kemik erimesi söz konusu olur.

Hayvana omega one juvenile yavru kaplumbağa yemi alın. Ahm yemi haftada sadece iki öğün verir bitirirsiniz. Bir daha almayın. Omega one evcilal.com da var. 6 öğün omega 6 öğün gammarus verin.

Lamba işini bir an önce halledin. Güneşlendirme işine gelirsek dışarı çıkarmamak kaydıyla ev içinde akvaryumun bir tarafı gölgede kalacak şekilde koyun. Hayvan bunalırsa gölgeye kaçsın. Çok yoğun sıcak saatlerde koymayın yavrularda deri ince ve vücutlarını kullanabilme kabiliyetleri henüz gelişmemiştir. Fazla ısı mayıştırıp hareketsiz kılar ve hayvan su kaybına uğrar. Güneş çarpmasına uğrarsa ölebilir.
 

Rüm

Yeni Üye
Katılım
7 Haz 2022
Mesajlar
7
Boyu 3-4 cm.
Peki kabuk sertleştirici gerekli bir ürün müdür gerekliyse ne almayı tavsiye edersiniz?

Omegayı alana kadar bu yemleri nasıl sürdürmeliyim ?
Ek olarak herhangi bir sebzeyi nasıl verebilirim hangi sıklıkla ?
 

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Katılım
24 Eki 2012
Mesajlar
23,852
Hayır kabuk sertleştirici bir nevi vernik gibidir. Görseldir. Kabuğun hava almasını önleyip zamanla delikler oluşmasına yol açar. Kemik erimesinde devit damla kullanırız. Onun harici kullanmak fazla D vitamini aldığında hayvana zarar verir.

Yavrularda kabuk esnek yapıda olmalıdır. Bu düşme, darbe alma hallerinde şiddeti absorbe ederken, büyürken de iç organların sıkışmasını önler. Kabuk 7 cm kabuk boyu civarı sertleşir. Bundan evveli yumuşaktır. Baş tarafı arkaya göre az biraz serttir.

Ben önermedikçe devit kullanmayın. Yavru hayvanlarda kabuk ince olduğu için emilim fazla olur. Fazla D vitamini fazlası böbreklerde taş, eklemlerde kireçlenme, doku ve damar sertleşmesine bağlı esnekliğini yitirdiği için iç kanama, kabuk sertleşmesine bağlı kalınlaşma ve şekil bozukluğu halleri görülür.

Hayvan bu süreçte gerekli gereksinimleri yemlerinden karşılar. Stick yemde D vitamini var, gammarusta ek olarak kitin maddesi bulunur bu kemik ve kıkırdak kokuyu geliştirir.
Sabahları stick akşamları gammarus verin. 1 stick 2 gammarusa denktir. Omega ufaktır onda gammarus ile birebir yaparsınız.

Ama omegayı bir an önce alın. Bu yemin yan etkisi olabilir.

6 cm kabuk boyuna kadar protein ağırlıklı besleriz. Ot türevli birşey vermeyin. 5 cm kabuk boyuna doğru haşlanmış yumurta verin şimdi yerse boğulabilir.
 
Üst