Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk yumuşaması

Pasif

Bronz 2 Üye
Kaplumbağımın kabuğunun kenarları ve kuyruk kısmının olduğu taraflar çok yumuşak. Elastik gibi oynuyor. Bu durum kötümü yoksa normal mi ? Orta kısımlar sert ama kenarları özellikle kuyruğunun üstteki kabuğu çok yumuşak. Yavrularımda küçük bu durum normal mi ? 1 saat içinde videolarını da koyacağım.

http://www.youtube.com/watch?v=TI2WN1VPWjQ

RE: Kabuk

Evet kaplumbağalarınız küçük diye yumuşaktır muhtemelen.Kabuk sertleştirmek için forumumuzdaki bilgilerden faydalanabilirsiniz...

RE: Kabuk

Bugün güneş banyosu yaptırdım.Balkonda bir kasenin içine çok az miktarda su doldurdum.boylarını aşmayacak şekilde biraz güneşlendiler. 15dk falan sonra akvaryumlarına koyarken fark ettim kabuklarının yumuşak olduğunu.

Su koymadan ve en az 30 dk direk güneşle temas edecek şekilde arada cam vb şey olmadan güneşlendirmenizi tavsiye ederim.

Tesekürler ben söyle düşünmüşdüm;
Adı üstünde zaten sukaplumbağası genellikle suda yasayan hayvanlar sıcakda bide hic su olmadan kurur zarar verir sanmısdım

Verdiginiz bilgiler için tesekkürler

Havanın kapalı olduğu günler ne yapa bilirim peki ?

uvb lambanız varmı? eğer yoksa uvb lambasıyla ilgili bilgiler için lütfen sitede arama yapınız ..

Yavru bir kaplumbağaya sahipsiniz.Doğru bir beslenme ve bakımla kabuğu zaten sertleşecektir.
Yavru olduğu için hafif bir esneme normal ama biraz fazla yumuşak gibi.
Düzenli besleyin, vitamini düzenli verin, bol bol güneşlendirin.
Forumda araştırma yaparak doğru bakımla ilgili konulara ulaşabilirsiniz.

Ben yavru kapluşum Süleman'ın da kabuğu çok sert :) Ama tabi bu yavru gibi küçük değil gelişti. :)

Bir tane daha yavrum var ama onun kabuğu bunun kabuğundan 10 kat daha sert ondan biraz korktum :)

Peki kabuk yumuşamasında kabuğuna bephanthene sürüp ayrı bir kapta güneşlendirsem yarım saat ve de aynı zamanda vitamin kullansam yardımcı olur mu ?

Geri