Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabukda Oyulma

TheNRK

Platin 3 Üye
Selamlar arkadaşlar. Kaplumbağalarım iş güç derken birazcık bakımsız kaldı.
Son 3-4 gündürde iç filtre tıkanınca. Amonyak patlaması yaşadım.
           O ara bıcırığı tesadüfen elime aldım kabuğunda oyuk gibi bir yara olduğunu gördüm. 
Bana o yara mantar yada başka bir hastalık gibi geldi. 
           Bildiğim tedavi şekilleri kabuğunu tuzlu suya bandırdıktan sonra kuru ve sıcak bir yerde bekletmek.
Birde metilen mavisi. Petshopcu mantar ilacı verdi. Sizce neler yapabilirim?
  Resimleri burdan atıyorum.Biliyorum hayvan biraz bakımsız ama şu andan itibaren eskisi gibi bakacam.
kXgUWh.jpg
YHvcye.jpg

Geçmiş olsun, bu mantar işi en pis iştir, uğraştırır insanı,

Altbağadaki çukur açık yara, onun için doğrudan mantar ilacı olmaz et doku gözüküyor. Eczaneden baticon ve Bepanthen'in mavi tüpte (rengi değişmiş olabilir) 30gr onarıcı merhemi var. Kremi değil merhemi olacak. Bir de makara şeklinde sarılı yara bandı alacaksın.

Kabuğu peçete ile silip kulak pamuğu ile baticonu yedir. 15-20 dakika kuru yerde beklesin. Sonra merhemden az bir parçayı yine kulak pamuğu ile alıp deliği dolduracak kadar yedir. Arkasından yara bandından yeterince kes kabuk kuru olacak şekilde o bölgeye yapıştır. Sonra akvaryuma alırsın. Bant birkaç saat sonra açılabilir. Sorun değil amaç dokunun merhemi suya akmadan emecek kadar üstünde kalması. Bunu günde iki kez yap.

Üst bağadaki delikler dokuya kadar inmemiş gözüküyor. Islak diş fırçasına sofra tuzu döküp fırçala. Akvaryum ile emsal sıcaklıktaki su ile durulayıp kabuğu peçeteyle kurut. O delikler ağırlıklı olmak üzere üst bağaya pamukla baticonu yedir. Hayvanı 15-20 dakika kadar kuru alandaki gibi lamba altında beklet. Nemli peçete ile silip akvaryuma koy. Et gözüken delik var ise oraya da alt bağa gibi merhem sürüp bant yapıştırırsın.

Bu tehlikeli bir mantar türüdür, kemiği oyarak ete doğru ilerler. Akvaryumu komple temizleyeceksin. Temizlenmeyecek malzemeleri at. Ekipmanları antibakteriyel yada bulaşık deterjanı ile yıka ve sabun kokusu gidene kadar bir süre beklet. Önce bunları yapıp sonra akvaryumu temizleyebilirsin. Temiz su koyduktan sonra mantar ilacı ile metileni (metileni ne kadar damlatıyorsan o oranda) suya damlat. Filtre bir süre çalışıp suyu karıştırsın. Hayvanlar o süreçte kuru yerde lamba altında bekleyebilir.

Bu işleri yaparken dikkat et. Bu da virüs gibi bulaşıcıdır. Elini yüzüne değme. Şu ameliyat eldiveni gibi olanlardan kullanabilirsin. İş bitince giysilerini yıka ve banyo yap. Su illaki üstümüze başımıza bulaşıyor.

Diğer hayvanda birşey var mı her ikisinin derilerini de kontrol et. Kahverengi oluşumlar var mı benek yada yara kurumuşu gibi. Varsa bu bölgelere de baticon sürersin. İlaçlar gözlerine temas etmesin. Baticon ve merhemi alırken hep temiz kulak pamuğu kullan kirlenmesinler.

Mantarı artıracak delikli kaya, çakıl, deniz kabuğu, dekor vs. varsa çıkar.

Yem olarak neler veriyorsun?

Cvp: Kabukda Oyulma

Eczacı ''Bepanthol onarıcı bakım merhemi'' isimli üründen verdi, işimi görürmü sence?                                                           Yem olarak kolaylık olduğu için uzun zamandır gammarus kullanıyordum. 1-2haftadır tetra reptomine geçdim. Sanırım düzensiz beslenmekden birazcık kabuk deformasyonu ver hayvanda.
                     İnşallah zamanla oda geçer

Evet o merhem. Kutu rengi değişmiş mi mavi renkti.

Kabuğun genel yapısı güzel sadece yan kenarlarda çukur çizgiler var onlar hayvana bir sıkıntı yapmaz.

Geri