Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabukta bazı değişiklikler var

Cvp: Kabukta bazı değişiklikler var

Sekan erkek gibi :)
Büyüdüğü için kabuk o yapıda olması normal.
Ama sivrilik artarsa proteini azaltmaya başla ki kabuk bozukluğu olmasın :)

proteinli yemlerin yanında sebze vermeye başlarsan ve verdiğin yem miktarını azaltırsan
belki bu problemi çözebilirsin. bu sivrileşme dışında kapluşun gayet normal ve sağlıklı
görünüyor, hatta benim dişi kapluşuma çok benziyor ama benimkinin tırnakları kesinlikle
bu kadar uzun değil. yani seninki bir erkek bence de.

Bu sivrileşme de çok fazla sorun değil. Genel olarak yan kabukları ve kabukların uçlarında sorun yok. Bu daha önemli. Arzu Hanım'ın da dediği gibi karides ve protein ağırlıklı yemleri yavaş yavaş azaltabilirsiniz. Artık kaplumbağanız yavaş yavaş bitkisel besine geçiş yapabilir. Bu 1 sene %50 %50 yapıp daha sonra kademeli olarak azaltabilirsiniz.

ya, az önce Zümrüt'ün (dişi kaplumbağamın) tırnaklarına yeniden baktım da,
sanki Serkan'ın tırnaklarıyla aynı gibi geldi şimdi bana. yani, ben emin olamadım,
Çok bilirmiş, konunun uzmanıymış gibi seni yanıltmak istemem. Ama ister dişi ister ekek olsun
sivrileşme sorunu için bol proteinli hazır yemler dışında bol sebze vermeyi deneyebilirsin.
Belki de zaten yapıyorsun bunu, ama sayıca sebze miktarını arttırabilirsin. Bence kaplumbağan
sağlıklı görünüyor, üstelik çok afacan bir tipe benziyor :))

potash' Alıntı:
ya, az önce Zümrüt'ün (dişi kaplumbağamın) tırnaklarına yeniden baktım da,
sanki Serkan'ın tırnaklarıyla aynı gibi geldi şimdi bana. yani, ben emin olamadım,
Çok bilirmiş, konunun uzmanıymış gibi seni yanıltmak istemem. Ama ister dişi ister ekek olsun
sivrileşme sorunu için bol proteinli hazır yemler dışında bol sebze vermeyi deneyebilirsin.
Belki de zaten yapıyorsun bunu, ama sayıca sebze miktarını arttırabilirsin. Bence kaplumbağan
sağlıklı görünüyor, üstelik çok afacan bir tipe benziyor :))

Zümrüt kaç yaşında ve kabuk boyu kaç cm?

Açıkçası Zümrüt kaç yaşında bilmiyorum, ama 1 yıl, 2 aydır benimle.
Aldığımda kabuk boyu yaklaşık 6 cm kadardı, şimdi 12 cm (az önce ölçtüm).
Dişi olduğunu bilmemin sebebi, erkek olduğunu bildiğim diğer kapluşumla bir süre flört ettikten sonra
onun penisini ısırıp erkeği yaralaması (bu konuyla ilgili daha önce yazmıştım forumda).
Alcatraz, anormal bir durum olduğunu mu düşünüyorsun?
Yani benim Zümrüt'üm dişi değil mi? ya da ben burada insanlara tavsiyelerde bulunmaya çalışırken
kendi kapluşlarımı bile tanımıyor muyum?
Yanlış bir şey sezinliyorsanız lütfen beni uyarın.
Bu arada, ben de Zümrüt'e sadece sera raffy p ve I ve bazen karides ve yumurta akı
veriyordum. Artık her gün marul veriyorum. Su mercimeği alıp koydum akvaryuma, çok seviyor.
yanlış bir şey yapıyorsam lütfen beni bilgilendirin.

Artık Zümrüt için karides ve raffy p yi yavaş yavaş azaltabilirsiniz. Raffy P yerine de kutunuz bittikten sonra Sera Herbivor ya da Vital tercih edebilirsiniz. Dönüşümlü olarak :)

Bu arada erkek erkeğe flört ettikleri dahi görülebiliyor bazı durumlarda :)

Ben 207 yani 1000ml sera raffy p aldım o bitince ana yem bitkisel olacak zaten sera raffy p yi büyük almamın nedeni karolin var o daha küçük bu yem bitince ikiside birden bitkisele geçiririm diye düşünüyorum karolin 10-10.5 cm serkana geçen konumda herkez kız demişti ama tırnakları çok uzadı.

Sera'nın sebze içerikli herbivor ve vital yemlerini mutlaka alacağım ve dönüşümlü olarak
kullanacağım, tavsiyeniz için çok teşekkür ederim Emin Emre. Erdem'in ekek olduğunu biliyorum çünkü penisini gördüm, ama Zümrüt konusunda emin olamadım şimdi. bu çok ilginç bir durum.
Artık ikisi ayrı akvaryumda yaşıyorlar ve bu şekilde çok ama çok mutlular. Ben öpüştüklerini
ve Erdem'in bu öpüşmelerden sonra nasıl mutlu olduğunu, kanatları varmış gibi suda şıpır şıpır
oynadığını gözlemlediğim için Zümrüt'ün dişi olduğundan emin olmuştum (yoksa, çiftleştiklerine tanık olmadım, ama ısırma ve yaralama sahnesine bizzat tanık oldum !!).
Erdem'in iyileşme süreci ile ilgili olarak veteriner sonuçları ile birlikte sizleri bilgilendireceğim.
Ama, iyi bir yolda olduğumuzu bilmenizi isterim.

Kaplumbağaların burun buruna hareketsiz şekilde durmaları kur hareketlerindendir. Erkek dişi olabileceği gibi bazen aynı cinsiyettekilerin de yaptığı gözlemlenir.

Kaplumbağalarınız hep böyle mutlu olurlar umarım :)

Sevgili Yiğit tırnaklardan ziyade alt kabuktan da anlayabilirsin. Eğer erkekse rahat olmaları için dişinin üzerine çıktığında dişinin kabuğunun oturması için biraz girinti olur. İnsana oranlarsan göbek deliğinin olabileceği yerde.

Geri