Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabukta beyazlık ve nokta oluştu

ecehazar

Yeni Üye
Merhabalar,
Benim kaplumbağamda da son 1 haftadır bir beyazlanma var ve daha önce de fotoğraflarını gönderdiğim küçük bir delik gibi bir şey var.
İlk fotoğrafta işaretledim.
Önce kabuğunda kireçlenme vardı ve devit tedavisi ile neredeyse geçirdim, sonra deliğe benzer küçük noktacık çıktı, ona da baticon tedavisi uyguladım.
Alt kabukta da beyazlıklar var ama üstteki yeni çıkanlar gibi değil sanki.
Şimdi ne yapmalıyım?
Bir de kabukta deformasyon var mı sizce?
mailto:/bbtc/1542618941105.jpg
mailto:/bbtc/1542619039672.jpg
mailto:/bbtc/1542619180856.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hayvanın yan duran haline güldüm. Kendini düzeltmeden durmuş.

O delikde sorun yok oradaki plaka ortadan oyulmuş. Altan gelen yeni plakada sarı çigi belli oluyor. O plaka komple çıkınca eski haline döner.

Orta öndeki plakanın içindeki beyazlık biraz mantarı andırıyor. Ama o plaka çıkana kadar temizlenmez. Bunun mantar olduğunu varsayarsak tek yapılacak şey hayvanın ısıtma lambası altında durarak kurutmasın bu mantarsa önüne geçer.

Artık devit kullanmana gerek yok. Ağızdan da verme.

Kabuk gayet güzel. Yalnız o yan duruşundaki resimde ön ayak çukurunun arka kısmında aşınma mı var? Yan kabuk ön bağlantı ucu.

Geri