Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabukta oluşan yosun

alaskasian

Bronz 5 Üye
Arkadaşlar merhaba henüz yavru olan kaplumbağamın bugün sırt kabuğunun yosunlandığı farkettim. Bu kötü bir durum mudur? bilemediğimden yazmak istedim. Kabul sağlığı için neler yapabilirim lütfen yardımcı olur musunuz? Teşekkür ederim şimdiden

Kaplumbağaya ait orta sertlikte olan diş fırçası ile derisine temas ettirmeden yavaşça fırçalıyoruz ve akvaryumdaki su sıcaklığına emsal su ile duruluyoruz. Akvaryumda da var ise komple temizliyoruz. Yine akvaryuma ait bulaşık süngeri ile camlar ve ekipmanları temizliyoruz. Su değişimi yine emsal sıcaklıkta olacak.

Hayvan softshell değilse kuru alan ve ısıtma lambası gerekiyor. Sürekli suda duran hayvanın kabuğunda yosun oluşur. Isıtma lambası altında durup kabuğunu kurutan hayvanda yosun oluşmaz. Su 28 kuru alan 32 derece olacak.

Cvp: Kabukta oluşan yosun

Merhaba Cem Bey değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. Kaplumbağamın sırtını dediğiniz gibi fırçaladım. Akvaryum temizliğini de sağladım. Kuru alan ve ısıtıcı lambası mevcut fakat kaplumbağamın tercihleri hep suda kalmak oluyor. Sadece sabahın ilk saatlerinde kuru alana çıkıp güneşlendiğini görüyorum bunun dışında hep suda bekliyor.

Kuru alan soğuk ise çıkmak istemez. Su 28 kuru alan 32 derece olmalıdır.

Sabah lambayı açtıktan sonra kibrit kutusu ya da benzer bir şeyi yatırın ve üzerine derece koyun. 30 dakika geçtikten sonra dereceyi alın eğer 32 yazıyorsa uygundur 32 yazmıyorsa lambanın mesafesini ayarlayın. Daha sonrasında çanak ısınacağından dolayı 2-3 derece artabilir bu önemli değildir.

Eğer kuru alan doğru derecedeyse kış geldiğinden dolayıda olabilir bu durum. Benim kaplumbağam 1.5-2 ay öncesinde 4-6 saat kuru alanda takılıyordu fakat şu an 2 saat belki duruyor.

Hayvanın bulunduğu ortam hareketli ise hayvan güvenli olan sudan çıkmak istemez mümkünse kimsenin olmadığı bir odada durması iyi olur. Eğer böyle bir odada ise oda kapısı gündüzleri kapalı dursun. Kapı önünden geçişlerde tedirginlik yapar. Kuru alana çıkmışsa da suya atlar.

Geri