Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabukta renk değişimi

Kapluşkervit

Yeni Üye
Kaplumbağam yaklaşık 2 yaşında
Ve ilk zamanlar kabuğu yeşildi şimdi ise hem yanaklarının rengi değişti hem de kabuğunda renk değişimleri oldu önce hasta sanıp vitamin aldım kabuğu için suyunu düzenli olarak değiştiriyorum ve dğeiştirirken onu da yıkıyorum hatta bunu çok seviyor hasta mı olduğunu bilmiyorum korkuyorum. Yemek yemesinde problem yok çok heyecanlı ve hareketli hatta arada haşlanmış et ile besliyorum yaşadığı alanı da ilk günden beri konforlu hale getirdim kuruma alanı saklanacağı alan ve gezeceği büyük bir su alanı var. Kabuğunda ki renkler neden oldu bilen var mı? Ayrıca alt kabuğunda değişiyor?

IMG20240726201113.jpg

Ekli dosyalar

• IMG20240726200927.jpg
    IMG20240726200927.jpg
    2.5 MB · Görüntüleme: 11
  • IMG20240726201025.jpg
    IMG20240726201025.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 11
Eski plakalarda açılmaya bağlı matlık ve az oranda kireç var. Bir sorun yok.

Kaplumbağa yaşına göre ufak kalmış. Akvaryum ölçüsü nedir?

Ekipman neler var?

Yemler ne marka?

Şubat ayında almıştım 2 diye hesapladım aslında :( başta temizlenmesi için motor vardı lakin bunun yanlış olduğunu söylediler çıkarttım kendim temizliyorum su ısıtıcı ve ya ampul almamıştım Bi veteriner güneş alabileceği yerde durması yeterli demişti derinliği 35 cm boyu 50 cm olan Bir kap içerisinde içine kendim yükseklik yaptım camdan üstüne yapay çim kullandım sizin yaptığınız kuru alana benziyor ama kutunun içinde aslında sürekli orda takılıyor beni görünce kaçmıyor orda yemek yiyor hatta çoğunlukla
* yediği yemler
-gammarus
-duruma göre haşlanmış tavuk, et
-tetra reptomin

Gammarusa 8 cm kabuk boyuna kadar devam edin sonra dajana gammarus sticks yemi alın.

Tetra reptomine devam edin.

Mineral yeminiz yok tropical biorept W yemi alın.

4. Yem olarak omega one adult turtle sticks yemi alın.

Et vermek yemden uzaklaştırır. Aşırı besleme ise gut hastalığına neden olur.

80*35*50h ve 7 mm cam kalınlığında dikdörtgen akvaryum daha uygun olur.

Hayvanın boyca uzun akvaryumda yüzme ve gelişme olanağı olur.

Şu an su sabaha doğru en soğuk halinde olur. 26 derece altına düşene kadar su ısıtıcı kullanmaya gerek yoktur.

Isıtma lambası en önemli ekipman. Lamba olsaydı hayvan o plakaları çoktan atmış olurdu. Gündüz 12 saat yakarız hayvan istediği zaman çıkar iner. Metabolizmasını canlandırır. Kurutup plakalarını atmasını sağlar.

Bu konuda bilgi verdim.

Akvaryum güneşi doğrudan görmemeli yosun basar. Sadece hayvan gün ışığını görsün.

Filtre de olsun. Hava kabarcığı veren model suya oksijen vererek su kalitesini yükseltir. Sık su değişimi iyi değildir. Değişimler akvaryumdaki suya emsal sıcaklıkta olmalı.

Geri