Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuktaki Beyazlık?

Africa

Yeni Üye
Ne zaman sudan çıkarsam kuruyunca kabuğu tamamen beyaz oluyor resimdeki gibi. Suda ki kireç diye düşündüm ama 6 ay önce aldığımdan beri içme suyu kullanıyorum, kurutup kabuk sertleştirici sürüyorum ondan hemen sonra yine beyazlamaya başlıyor. Sebebi nedir bulamadık..

Yeni bi kuru alan yaptım akvaryumun dışına onunda resimlerini koyucam en kısa zamanda onu yaptığımdan beri bi korkak oldu, eskiden beni görünce akvaryumun camına yapışırdı elime gelirdi, şimdi uzaktan görse bile diplere kaçıyor alışamadı bi türlü yerine 4 gün oldu daha nekadar sürü alışması?

Son olarakta ben aldığımdan beri ufak kurtlarla besliyorum günde iki adet veriyorum sanırım oda pek sağlıklı değilmiş hangi yemi önerirsiniz marka olarak?

free image hosting

Buradanda canlı olarak Fatmagülü izleyebilirsiniz ama pek dışarılara çıkmıyor şimdilik :)

http://www.blogtv.com/people/Elander

RE: Fatmagülün Suçu ne?

4 gun kisa bir sure :) bazi kaplumbagalar 3-4 ayda alisiyor, bu da karakterleriyle ilgili. Beyazlik sorununa gelince bende yasadim aynisini. Kabugunu fircalasam ertesi gun ayni oluyordu hic ellemedim kendi kendine duzeldi. Bu yuzden bu konuda yardimci olamayacagim.
Yem konusunda sera raffy p, tetra reptomin, JBL agil, tropical gibi markalar oneririm. Ek yem olarak gammarus, kurutulmus balik kullanabilirsiniz.

Başlığı içeriğe göre duzenlerseniz sevinirim :) Ayrıca kabuk değiştiriyor olabilir. Birde kuru alana alışması bazen çok uzun sürüyor

bu arada fotograflari goremiyorum telefondan girdigim icin. Beyazliklar mantarda olabilir. Yumusama, kotu koku var mi?

Yada sadece kurula beslediğiniz için deformasyon mu olmus?

Cvp: Fatmagülün Suçu ne?

Belki kurtlardan dolayı böyle oluyordur,ama mantarlık bir durum değil bence..

Evet. Kurtla besleyerek çok hata yapmışsınız

Bence bir veterinere başvurmakta fayda var kabuk için değilde,sürekli kurtla beslendiğinden iç parazit sorunu oluşabilir tam emin değilim ama :/

Kötü koku ve yumuşama yok zamanla geçerse iyi gene ben mantar diye korkmuştum, bi eksiğim uv lamba kaldı oda olduktan sonra daha çabuk toparlar sanırım, Yeminide en kısa zamanda değiştiricem teşekkürler cevaplar için..

AlperDeniz' Alıntı:

Petshop kurbanıyım diyelim, adam yıllarca kaplumbağa besledim ben vs diye anlatmaya başladı bi paket kurt verdi bu bitince farklı yem vericem demişti

petshopcular işte..İyi petshopu bulmak çok çok zor :breh: Neyse ki siz doğru olanı yapmışsınız ona iyi bakıyorsunuz :)

Cvp: Kabukta ki beyazlık?

Kabuk sertleştiriciyi bir daha kullanmayın, hiç bir işe yaramadıkları gibi yaradan çok zararları vardır. Suyunuz içme suyu ise kireçten değildir. Mantar olsa; bu yoğunluktaki mantar çoktan kollara bacaklara geçerdi. Bence kabuk değiştiriyor ve vitamin mineral eksikliğinden dolayı beyazlaşma oluyor. Yem olarak kesinlikle kaliteli yemleri, vitamin, devit 3 ve mürekkep balığı kemiiği kullanın.

Cvp: Cvp: Fatmagülün Suçu ne?

Africa' Alıntı:
Kötü koku ve yumuşama yok zamanla geçerse iyi gene ben mantar diye korkmuştum, bi eksiğim uv lamba kaldı oda olduktan sonra daha çabuk toparlar sanırım, Yeminide en kısa zamanda değiştiricem teşekkürler cevaplar için..

AlperDeniz' Alıntı:

Petshop kurbanıyım diyelim, adam yıllarca kaplumbağa besledim ben vs diye anlatmaya başladı bi paket kurt verdi bu bitince farklı yem vericem demişti

Uv lamba yerine Masa lambası alıp 60w lık bir spot lamba alırsanız işinizi görür :)

Masa Lambası : 7,5 TL
60w Spott Ampul : 1 TL

Masa lambası ve UV-B lambasının amaçları farklıdır. Öncelikli olarak eğer spot lambanız yoksa onu edinmelisiniz ama imkanınız varsa UV-B lambası kullanın derim ben.

uvb lambası siparişi veriyorum şimdi, birde normal ampul var kurualanda kullandığım onuda ısıtması için koydum uvbyi alınca normal ampulü kaldırmama gerek varmı yoksa uvb zaten ısıtıyormu?

Cvp: Cvp: Kabukta ki beyazlık?

Africa' Alıntı:
uvb lambası siparişi veriyorum şimdi, birde normal ampul var kurualanda kullandığım onuda ısıtması için koydum uvbyi alınca normal ampulü kaldırmama gerek varmı yoksa uvb zaten ısıtıyormu?
Uv-b ışın veriyor ısı vermiyor.Isı verenleride var ama diğerlerine göre pahalı

Yeminizi değiştirin. Ana yem olarak sera raffy p kullanmanızı öneririm. Verdiğiniz yemden de kaynaklanıyor olabilir.

Geri