Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuktaki renk degisimi

selins

Yeni Üye
20240209_212754.jpg
20240209_212806.jpg
20240209_212612.jpg
20240209_201753.jpg
20240209_201602.jpg
20240209_201643.jpg
Merhabalar,
3 ay once 2 adet kaplumbaga aldik küçük ogluma, bakimini forumu da inceledigimden beri yeteri kadar bilmedigimizi fark ettim,bitanesinin(adi sofokles olanin)kabugu beyazlasmaya basladi ,genelde kurutulmus karidesle besliyoruz, isiticimiz var ama kumunu ve kuru alan isigini degismemiz gerekiyor anladigim kadariyla, Kabugu sizce mantar mi yoksa kirec mi yoksa zede mi almis taslardan dolayi?Nasil ilerlemeliyim?Camlardaki kirec izi icin de bi oneri de bulunur musunuz silsem de kuruyunca yine oluyor,Simdiden teşekkürler.

Ekli dosyayı görüntüle 7368Ekli dosyayı görüntüle 7369Ekli dosyayı görüntüle 7370Ekli dosyayı görüntüle 7371Ekli dosyayı görüntüle 7372Ekli dosyayı görüntüle 7373Merhabalar,
3 ay once 2 adet kaplumbaga aldik küçük ogluma, bakimini forumu da inceledigimden beri yeteri kadar bilmedigimizi fark ettim,bitanesinin(adi sofokles olanin)kabugu beyazlasmaya basladi ,genelde kurutulmus karidesle besliyoruz, isiticimiz var ama kumunu ve kuru alan isigini degismemiz gerekiyor anladigim kadariyla, Kabugu sizce mantar mi yoksa kirec mi yoksa zede mi almis taslardan dolayi?Nasil ilerlemeliyim?Camlardaki kirec izi icin de bi oneri de bulunur musunuz silsem de kuruyunca yine oluyor,Simdiden teşekkürler.
kirec izi varsa demek ki kirec.
taslari cikartin kullanmiyoruz.
tabana vitasand pro-78 sari siliskum alacaksiniz 0.5mm ile 1mm arasinda olacak kum kalinligi.
suyu nasil dolduruyorsunuz yani ne suyu?

Suyu musluk suyu kullaniyoruz, yari icme suyu yari musluk suyu mu yapsam sularimiz asiri kirecli maalesef.

Musluk suyunu dinlendirsek bile kirece çözüm olmuyor. Tek çözüm arıtma suyu kullanmak.

Foruma hoşgeldiniz.

Deniz kenarı bölgelerde şebeke suları kireçlidir. İçme suyu takviyesi kireci inceltse de maliyeti pahalıya gelir.

En uygun arıtma sudur. Bunda en iyisi ters osmosis denen sistem. Yoksa carbon takviyeli basit düzen bir arıtma cihazı doğrudan şebeke suyundan yine iyidir.

Altbağa resmi gibi üstbağanın daha net bir resmini çekip atabilir misiniz?

Turtle clean jeli atın onun yarardan çok zararı var.

Bu hayvanlar salmonella taşır. Sucul ortamda yaşadıkları için bulaşı riski yüksektir. Ellerinizi bol sabunla yıkadığınız sürece bir sıkıntı olmaz. Belirtileri yüksek ateş ve ishaldir. Oğlunuz 7 yaş altı ise risk grubunda, akvaryum ve kaplumbağalara temasta elini bol sabunla yıkasın, elini ağzına ve gözüne götürmesin.

Has makbul bir yem değil. Yiyorsa arada bir verip bitirin bir daha almayın.

Stick yem olarak tropical axolotl, omega one juvenile turtle sticks yada sera Raffy P yemlerden birini alın. Herşeyi netten alın. Genelde www.atakanpetshop.com dan alıyoruz. Nispeten ucuz oluyor. Yine de uygun bulursanız alışveriş siteleri üzerinden de alabilirsiniz. Trendyol hariç, bu sıkıntılı.

Sabah stick akşamları gammarus verin.

Camlardaki kirecin çaresi yok. Su damlaları kurudukça yine olacaktır.

Sadece akvaryum dış camını camsil ile silebilirsiniz.

Cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim, hosbulduk, yazdıgınız yemleri alacağım en kısa zamanda, fotografı da tekrar çekecegim, o kadar hareketli ki bir türlü çekemedim o gün :)

Salmonella durumunu aldıktan kısa bir süre sonra okudum, çok dikkat etmeye çalısıyorum oglum henüz 4 yaşında.
Arıtması olan komsu/tanıdık var mı bakayım , bulacagım bir çözüm.

Eğer oğlunuzda ateş ve ishal durumu görürseniz hastaneye götürüp salmonella olasılığını belirtin. Bundan kaynaklı olmayabilir ama test yapsınlar yine. Garanti olsun. Tedavi süreci hızlanır.

Yetişkinler için sıkıntı yok ben kendi üzerimde denedim. 2-3 gün bir sürede ilaçsız geçiyor. 7 yaş altı ile 70 yaş üstü için uyarı yapılmış.

Bu aslında her hayvanda olan birşey. Bağırsak floralarına ait bir bakteri, onlar için gerekli bize uyumsuz.

Sucul ortamda olmaları bulaşı riskini artırıyor.

Geri