Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kağlumbağalar eğitilebilen hayvanlar mıdır ?

hulk

Yeni Üye
Kaplumbağamın parmağımı gördüğü anda parmağıma doğru gelmeye çalışması, akvaryuma güneş vurduğu süre içinde hemen sudan çıkıp kendini kurutması gibi davranışlarını gözlemleyince farkettim ki içgüdüleri güçlü hayvanlar ve bu durum aklıma şu soruyu getirdi , Kaplumbağalar eğitilebilen hayvanlarmıdır acaba?

Tam anlamıyla eğitmek değildir. Yem konusunda kokuya bağlı olarak . Güneş konusuda dediğiniz gibi iç güdüsel olarak . Bir köpek gibi eğitilemez yani

Eğitmek derken yeni birşeyler öğretmeyi kastediyorsanız hayır ama mevcut davranışları istenilen zamanda gerçekleştirmesini kastediyorsanız evet.

Cvp: RE: Kağlumbağalar eğitilebilen hayvanlar mıdır ?

ShaF_cK' Alıntı:
Evet e örnek ver Barış :)

Mesela yem vermeden önce her seferinde lambayı açarak yem verirsek bir süre sonra lamba açıldığında kuru alana çıkmasını sağlayabiliriz.

Birsürü örnek verilebilir ama uygulamada ne kadar etkili olur onu bilemem tabii. Sadece mümkün olduğunu belirtmek istedim :)

Cvp: Kağlumbağalar eğitilebilen hayvanlar mıdır ?

He o anlamda :)) Ona bakılırsa benimkiler ben uyurken tabi sabahleyin olacak beni uykumda hareket ettiğimi görünce başlıyorlar cama vurdurmaya kabuklarını uyandırıyorlar :D ama sırf eşşekliklerinden yine 11 e doğru yem veriyorum yine her sabah aynı ^_^

Görsel etkiler iç güdüsel olarak davranışlarını tetikler ama yapmak istediklerini sadece kendileri isterse yaparlar.

ShaF_cK' Alıntı:
He o anlamda :)) Ona bakılırsa benimkiler ben uyurken tabi sabahleyin olacak beni uykumda hareket ettiğimi görünce başlıyorlar cama vurdurmaya kabuklarını uyandırıyorlar :D ama sırf eşşekliklerinden yine 11 e doğru yem veriyorum yine her sabah aynı ^_^

Tabii canım yoksa kaplumbağa terbiyecisi olacak değiliz :D

Zaten çok zor olacağını tahmin edebiliyorum eğitmenin. Belki de imkansızdır :)

İki ayaklıları eğitelim de 4 ayaklılar kusur kalsın :))

her hayvanın az da olsa eğitilme payı vardır,kaplumbağalarda içgüdüleriyle ve duyu organlarıyla hareket eden canlılar zaten vakit ayırınca kısa sürede çok şey öğretilebilir diye düşünüyorum

Vahşi türdür. Egitilmez sadece şartlanma oluşur, görsel unsurları tanır, tepki verir, alışır ama sadece kendi dürtüleri ile yapar.
Yem saatine, ışık saatine alısma, elle besleyince parmaga şartlanma v.b

Bu arada eğitebilen olursa lütfen önce parmak ısırmaması gerektigini ogretsin :D

kaplumbağaları eğitmek biraz zordur ben 3 kaplumbağamın hepsinden yem verirken 1 er ısırık yedim

sağolun teşekkürler :)

sağolun teşekkürler :)

Geri