Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kamplumbağamın kilosu

rana

Yeni Üye
Merhabalar, 4 haziranda edindiğim bebek kapluşumu cahillik sebebiyle boyu ve kilosunu ölçmemiştim fakat 10 haziranda 7 gram olan kapluşumu dün ölçtüğümde 14 gram geldiğini gördüm. 1 ay dolmadan 2 katına çıkması normal midir? 9 haziranda çekilen bir fotoğrafını ve dünkü fotoğrafını paylaşıyorum.

Sadece kabuk boyu önceden 3,4 cm di dün onu da ölçtüm 4 olmuş baştan kuyruğayı bilemiyorum çünkü kendini topluyor. Fakat kuyruğunun o 9 hazirandaki fotoğrafından çok daha kalın ve uzun olduğunu söyleyebilirim.

Bir de akvaryumda yüzerken çok dikkatli bakarsam arka bacaklarının iç kısmından sarkıtlar olduğunu gördüm ama belli belirsiz gözle bile çok odaklanıldığında görülüyor onu alıp kulak çubuğuyla temizledim minik siyahlıklar geldi bu muhtemelen büyümenin etkileridir(?) fakat sarkıtları alamadım çünkü onlar bacağının iç tarafından çıkıyor hayvan kendini topluyor. Bunun akabinde bugün onu bir süreliğine eski kovasına aldım kovasında kuru alan için bir dikdörtgen tabağın üstünde havlu var mandallarla tutturduğum o mandallara sürtündüğünü farkettim. Daha çok küçük onu fırçalamalı mıyım? Fırçalasam bile o sarkıtlar bacak içinde nasıl yapmalıyım?

Son olarak süper moderatör Cem Bey'in önerisiyle tropical axololt yemi almıştım belki içeriği değiştiyse diye soruyorum içeriğinde kırmızı biber ekstratı var bu problem çıkartmaz değil mi?

Şimdiden çok teşekkürler hocalarım.

Ekli dosyalar

• 9.jpg
    9.jpg
    363.4 KB · Görüntüleme: 12
  • 2 t.jpg
    2 t.jpg
    265.5 KB · Görüntüleme: 13
Hayvan bayağı bir toparlamış uygun kilosuna gelmiş. Obezlik yok.

Biber ekstratı C vitamini içerir. Lifli gıda olduğu için sindirime iyi gelir. Eğer acı ise hayvanı içerden ısıtır.

Kışın tavuklara içini kızdırsın üşümesin diye pul biber yedirirler.

Sarkıtları anlamadım. Bacak boşluğundaki deri sarkması ise o normal.

Hayvan bayağı bir toparlamış uygun kilosuna gelmiş. Obezlik yok.

Biber ekstratı C vitamini içerir. Lifli gıda olduğu için sindirime iyi gelir. Eğer acı ise hayvanı içerden ısıtır.

Kışın tavuklara içini kızdırsın üşümesin diye pul biber yedirirler.

Sarkıtları anlamadım. Bacak boşluğundaki deri sarkması ise o normal.
Tamam hocam çok sevindim teşekkürler, bir de ısıtıcı ışığımız geldi kuru alana çıkmıyordu çıkıyor artık çok mutluyuz fakat bugün kuru alan ve akvaryum dibinde tüycük gibi şeylere rastlamış annem ben tatildeyim şimdi haftasonu döneceğim bir aksilik var mıdır bu nedir hiç anlayamadım burayı incelerken de hiç denk geldiğim bir şey değil acil bir şey mi ona göre öne çekeceğim cevabı bizim için çok önemli🙏🏻
Umarım endişelenecek bir şey yoktur

Ekli dosyalar

• 999198A4-2381-4EF3-BF98-81C2CDDAC04B.jpeg
    999198A4-2381-4EF3-BF98-81C2CDDAC04B.jpeg
    592.5 KB · Görüntüleme: 8
  • 07BF0603-D031-4A8B-8234-24089E84D5BB.jpeg
    07BF0603-D031-4A8B-8234-24089E84D5BB.jpeg
    451.5 KB · Görüntüleme: 8
  • 74EFFA14-55BD-4F25-92E4-67105BB8D8EA.jpeg
    74EFFA14-55BD-4F25-92E4-67105BB8D8EA.jpeg
    362.7 KB · Görüntüleme: 8
Yemlerin artıkları gibi duruyor. Yemi yedikçe tek tek verin suyu kirletmesin. Suda fazla durduğunda tadı da gider hiç yemez. Tabi ölçü üstü beslenmeyecek.

Mesafeyi iyi ayarladınız mı lamba hayvanı kızartmasın.

Hayvan lamba altında ısınınca eski derileri kavlayıp atmış. Normal durum ama pislik onları akvaryum kepçesi yada dip sifonu ile alın.

Geri