Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplarda Bakım Yanlıştır!

Tarçın~

Altın 2 Üye
Katılım
2 Eki 2008
Mesajlar
294
Kaplumbağaları o hayvan dükkanlarında gördüğünüz kaplarda beslemek kesinlikle yanlıştır.Kaplumbağaları orada besleyerek onlara sadece işkence çektirmiş oluruz.En fazla o tarz bir kapta kaplumbağa 6 ay yaşar.

*Çünkü kaplumbağalar normal doğal ortamlarında sıcak sularda yaşamaktadırlar.Biz de bunu sadece ısıtıcılarla sağlayabiliriz.Ama kaplara ısıtıcı sığmaz.

*Yeteri kadar büyük bir kuru alan oluşturamazsınız minik kaplarda.Hatta o kapların içine kaplumbağa bile zar zor sığar.Hele de büyürse hiç sığmaz.15 cm.lik bir kaplumbağa nasıl sığsın...

*Çünkü kaplumbağalar geniş ve derin sularda yüzmeyi severler.Ama o kaplarda en fazla 5-6 cm'lik su doldurabiliriz.Zaten yeteri kadar suda yüzüp egzersiz yapamayan kaplumbağalarda obezite kaçınılmazdır.

*Bu kaplara filtre sağlamaz , oysaki suyu ancak filtrelerle temizleyebiliriz.Filtre olmazsa kötü kokan ve sarı renkteki su kaçınılmaz olacaktır.Ardından da envai çeşit paludaryumunuzda ürer.:)

Bunlar genel nedenlerdir.Bunların dışında "aman yazık küçücük kapta yaşıyor" , "zavallım sıkılır orada" ve bunun gibi nedenler de duygusaldır kişisine göre değişir ve üretilebilir.:)

Biz bu minik kaplumbağa kaplarında "ölüm fanusu" diyoruz.Çünkü kaplumbağa bakımına elverişsiz bir şeydir.Hayvan dükkanlarındaki adamların bize sattığı ticaretin bir parçasıdır.Bazı istisna kaplumbağalar dışında çoğu kaplumbağa bu kaplarda ya çabukça hastalanır ya da çabukça ölür. Bu istisna %90'dır , bu kaplarda yaşayan kaplumbağaların %90'ı ölür.Geriye kalan %10'u da yeteri kadar büyüyemez ve kısa zamanda ölür.Hiçbiri de bu kaplarda rahatça yaşayamaz.
 
Kaplumbağa Baheçesi diye satılır ölüm bahçesi olarak kunlanılır


Edit tubidik: Türkçe'mize özen gösterelim.
 
satıcı tarafından gözüne gözüne sokulur.. içinde sıkış tepiş 40 hayvan vardır.. ve der ki " bak nasıl yaşıyolar işte..bal gibi yaşarlar fanusta..plastik kaplarda.." fakat 1 sene ya da en geç 2 seneye kadar 70 yıl yaşayacak olan hayvanlar büyükşehir belediye çöplüklerinde yerleri almıştır..cansız olarak..
gerçekten büyük zarar
 
Evet. Hem alanlar nasıl düşünmez ki yazık o hayvan bu kadarcık yerde mi yaşayacak diye. Hiç mi sızlamaz yürekleri?
 
Bende 1 gün öncesine kadar kaplumbağlarımı kapta besliyordum.gerçi kapta sadece2 gün geçirdiler.bugün onlara akvaryum aldım gerçekten de kaplarda beslemenin yanlış olduğunu onları akvaryuma koyunca bir kez daha anladım.şu an çok mutlu ve huzurlular

Edit tubidik: Türkçe'mize özen gösterelim.
 
ben ilk akvaryuma attığımda yemek yemeğe başladı.. gerçi ısıtıcıyla daha çok alakalı olduğunu düşünüyorum :D
ilk attığımda yüzemedi uzun bi süre.. çok şaşkındı..ama bi kaç sonra baktım ki coşşş gelmiş kızıma :)
şimdi kıpır kıpır.. benimkide sadece 2 gün veya 3 gün geçirdi o kaplarda..
ama çok hareketsizdi yemek yemiyodu.. dedim ben ölecek heralde.. ama şimdi çok mutlu :D
 
Benim kaplumbağam şuan bayağı küçük, sığıyor kaba ama en kısa zamanda akvaryuma geçeceğim.

Edit tubidik: Türkçe'mize özen gösterelim.
 
Arkadaşımın kaplumbağası vardı o zaman doğru dürüst ne kaplumbağa alınmaması gerektiği nede akvaryuma geçilmesi gerektiği biliniyordu.
Maalesef kaplumbağa öldü =((
 
Ben hiç kaplumbağa beslemedim ama 1-2 güne kadar alacağız ve almadan önce araştırma yaptım eğer araştırma yapmasaydım belkide ben de bir kapta besleyecektim ve canım kaplumbağa ölecekti iyi ki bu site var bu site sayesinde belki 20 den fazla canlı kurtuldu kim bilir bu siteyi yapana çok teşekkürler [paylaşanlarada] ve Tek bi uyarı EĞER SİZİ LEĞENDE BESLESELER NASIL HİSSEDERDİNİZ O SOĞUKTA ?

Edit tubidik: Türkçe'mize özen gösterelim.
 
benim kaplubağam 1 senedir cam fanusda yaşıyordu ama sonunda ona hakettiği akvaryumu verdim ve artık çok hareketli ve mutlu görünüyor bu benide mutlu yapıyor elbette onları izleyip gözlemlemek büyük bir zevk dinlence taşı bile yoktu... ikidebir yüzüp nefes alıyordu artık daha rahat yaşıyor
 
ben de brokoli ve elma ma en kısa zamanda akvaryum alacağım iyi ki bu siteye raslamışım öleceklerini hiç bilmiyordum
 
beliz' Alıntı:
ben de brokoli ve elma ma en kısa zamanda akvaryum alacağım iyi ki bu siteye raslamışım öleceklerini hiç bilmiyordum

:)
Keşke tüm herkes sizin kadar duyarlı olsa bu konuda.Hem tebrik ederim hemde teşekkür :)
 
Arkadaşlar bugün birkaç akvaryumcu dolaştım akvaryum fiyatlarına tekrar bakmak için ve o dükkanların sahiplerinden daha da nefret etmeye başladım. Adamlara kaplumbağa için büyük bir akvaryum alıcağımı söyleyince kaplumbağa bahçesi diye önüme koydukları ölüm fanusuyla karşılaştım hep. Diyolar ki bu kaplumbağalar kesinlikle fazla büyümez, hep bu boyda kalır, bunlar burda istedikleri zaman yukarı çıkarlar istedikleri zaman yüzerler güzelce yaşarlar. Ve üstelik akvaryum almamam konusunda benle tartışmaya giriyorlar. Ya kardeşim bilmiyon niye konuşuyon. Hepsinden de tepem atmış bi şekilde ayrıldım dükkanların. Hala da sinirim geçmedi. Şerefsizler para kazanıcaz derken yüzlerce kaplumbağanın hayatıyla oynuyolar. Bizim Türk insanı da hiçbir araştırma yapmadan alıp beslemeye çalışıyor en çok da buna bozuluyorum.
 
Kaplumbağa bakımını çok kolaymış gibi gösteriyorlar. Bu sayede çocuk çoluk herkesin kolayca bakabileceği doğum günlerinde, bayramlarda ya da benzer özel günlerde herkese alınabilecek en cazip hayvanlardan biri oluyor su kaplumbağaları. Böylece her yaştan kesime satarak geniş bir alıcı kitlesine sahip olmuş oluyorlar. Eğer anlatsalar bu hayvanların akvaryum ısıtıcı filtre olmadan bakılamaycağını, 15-20 cm e kadar büyüdüklerini, kısa sürede büyüyen boyları ile ihtiyaçlarının da artacağını, her gün zaman ve ilgi istediklerini, karşılaşılabilecek sorunları, pek çok kişi almaktan vazgeçer. Ancak bunları ört bas edip haftada bir suyunu değişin günde bir kere yem atın tamamdır başka hiç bir şey istemez diyerek pek çok kişiye ölüm fanuslarını satıyorlar. Burdan da acayip kar sağlıyorlar. Çünkü işin gerçek yüzünü zorluklarını anlatsalar günde en fazla 1-2 kişiye akvaryumuyla ısıtıcısıyla filtresiyle beraber kaplumbağa satabilirler bu da yaklaşık 100-150 tl arası bir fiyatı bulur. Ama işi kolay gibi gösterdiklerinde günde 15-20 kişiye hatta daha da fazla, ölüm fanusu, markasız açık yem, kaplumbağa, kabuk sertleştirici, içinde ne olduğu belirsiz vitaminden oluşan bir seti 30-50 tl arasına satıyorlar. Bu da günde 20 kişiden 1000tl yi geçiyor. İşte petshopların kar mantığı ve hayvanların canları üzerinden yapılan ticaretin hem insanların maddi açıdan sömürülmelerine hem de hayvanların uygunsuz şartlarda yaşam savaşı vermesine, çoğunun ölümüne yol açan mantık bu. Tamamiyle insanların kandırılarak, hayvanların canlarının hiçe sayılması ile haksız kazanç elde edilmesidir bu. Tabi her petshopta durum böyle değil ama çoğunda durum bu. İnsanlara da almadan önce iyice araştırmak ve bu tuzaklara düşmemek, hayvanların canları üzerinden yapılan bu ticarete katkı sağlamamak düşüyor dediğiniz gibi.
 
benımkıde su an kapta yasıyor malesef ama 2 hafta ıcerısınde akvaryumuna kavusucak oglum
 
Umarım o zamana kadar herhangi bir problemle karşılaşmazsınız. Kısa zamanda akvaryuma geçebilmeniz dileğiyle.
 
Merhaba; cumartesi günü aile dostlarımızdan biri küçük çocuğumuzun hoşlanacağını düşünerek iki kırmızı yanaklı kaplumbağa ve bir paket kurt alıp getirmiş. Bereket beslenme rejimini sormayı unutmuş ve bu yüzden internete girip arama yapmak durumunda kaldım. Neticede okuduklarımdan dehşete kapıldım ve bugün gidip 27x27x17 cm ebadında bir akvaryum aldım. içine iki de yükselti yerleştirdim. satıcı 3w'likbir filtrenin yeterli olacağnı söyledi. Neticede bir sistem kurdum. Tepede 7.5 W'lik bir de ampül var. Başka ne yapabilirim?

Kolay gelsin[attachment=437]
 

Ekli dosyalar

  • k1.JPG
    481.4 KB · Görüntüleme: 249
  • k3.JPG
    458.3 KB · Görüntüleme: 201
  • k2.JPG
    297 KB · Görüntüleme: 191
Ben ilk gördügümde asik olmustum çok tatlilardi, adam beni uyarmisti bunlar çok büyüyor büyük bir akvaryum alman gerekir, isitici kuru alan vs vs. Yok büyüdükce gelip degistiririm demistim aldim minicik akvaryumu geldim eve, forumlara girmeye basladim baktim herkes 1 metrelik akvaryumlarda besliyor. 2 gün içinde baglaninca anladim ki daha büyük bir akvaryuma geçmeliym 1 hafta sonra 40 cmlik akvaryum aldim bir sene sonrada 125cmlik akvaryum simdi çok mutlu. 40 cmlik küçük gelmeye baslamistim hiç yüzmezdi birsey yapmazdi büyüge geçince kendine gelmeye basladi.
 
Akvaryum almakla iyi yapmışsınız keşke biraz daha büyük alsaydınız. Şimdilik bir süre kaptan iyidir tabi ki ancak ilerde büyütmeniz gerekecektir yakın zamanda. Isıtıcınız yok galiba? Isıtıcı da mutlaka alın kaplumbağalarınızın üşütmemesi için. Su miktarınızda oldukça az, kuru alanınızı asma kat şeklinde yapıp su miktarını artırın bence. Kullandığınız lambanın wattı çok düşük kuru alanın en az 30-32 derece olması lazım. Lambayı kuru alanı ısıtcak şekilde ayarlayın ve en az 40 wattlık bir ampül kullanın. Kuru alanın sıcaklığını bir derece ile ölçerek uygun lambaya karar verebilirsiniz. 30-32 derece uygun sıcaklık o sıcaklığı ayarladığınız uzaklıktan sağlayabilen güçte bir ampül kullanın. Su miktarınız çok az olduğu için daha güçlü bir filtre hem akvaryuma sığmaz hem de suda çok akıntı oluşturur. Yani su miktarınızı mutlaka artırmalısınız. Su miktarı az olduğu için de suyunuz çok çabuk kirlenir. Şimdilik aklıma gelenler bunlar sormak istediğiniz başka şeyler varsa onları da sorabilirsiniz. Yem olarak verebilecekleriniz hakkında da beslenme başlığında gereken bilgileri bulabilirsiniz. Yine soracağınız bir şey olursa ayrıca da sorabilirsiniz beslenme konusunda.
 
Geri
Üst