Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplişim hep kuru alanda!

melodimmmm

Bronz 3 Üye
Arkadaşlar kaplumbağam oyun alanında hep yukarı çıkıyor. Ayaklarını ve ellerini açıyor öyle kalıyor. Anlamadım gözlerini de kapıyor zaten. yemek hiç yemiyor lütfen yardm edin çok korkuyorum
:(:(:(:(:(

RE: kaplişim hp kuru yerde

Hasta olabilir.Baska belirtiler varmı? yem yememe,alt kabukda pembelik,hapşurma,burnundan baloncuk çıkması,suya batması yada batamaması,gözlerinde şişlik gibi?

arkadaşımızında dediği gibi başka belirtiler varsa söylerseniz daha iyi yardım edebiliriz.

arkadaşlar balancuklar çıkartıyor ve yem hiiiiçç yemiyo hç suya girmiyo

melodimmmm' Alıntı:
arkadaşlar balancuklar çıkartıyor ve yem hiiiiçç yemiyo hç suya girmiyo

Ilk önce düzgünce yazmayi deneyin, bu sekilde okumasi çok zor. Kaplumbaganiz üsütmüs. suyun isisini 30 derece yapip kuru alani 36 yapin ve akvaryumun üzerini 3/4ünü kapatin.

sadece baloncuk çıkartması bir hastalık belirtisi değil ama siz yinede tedbir için en kısa zamanda veterinere götürün ve veteriner seçiminde dikkat edin.

Sevda hanımın dediklerini yapıp biraz bekleyebilirsiniz:) Ama imkanınız varsa veterinere gitmek en doğrusu.

Akvaryumda değilse kaplumbağanız tedavi için ne su sıcaklığını yükseltme imkanınız olur ne de veterinerin vereceği tedaviyi uygulayabilme şansınız. Akvaryum edinmişseniz de diğer arkadaşların dediklerini uygulayıp zaman geçirmeden bir veterinere gösterin imkanınız yoksa kendinizin tedavi uygulaması gerekebilir.

arkadaşalar veterinere sordum alışamamışımdır dedi

O zaman belki de bilgisiz bir veterinerdi gittiğin... :D Çünkü gayet ciddiyim ki kuru alandan inmeyip hep orada kalması aynı zamanda o sırada gözlerini kapatması ve baloncuk çıkartması, yemek yememesi hiç hayra alamet değil. Akciğer enfeksiyonundan şüphelenir gibiyim... Şimdilik Sevda hanımın söylediklerini bir uygulayın... Şu ara gözünüz hep üzerinde olsun ve alt kabukta pembelik görürseniz acilen başka bilen bir veteriner bulun, fırsat bulamazsanız monodoks tedavisine başlayın diyorum.

bana da üşütmüş gibi geldi.akvaryumda beslenmeyen kaplumbağalar hastalıklara açık olur.eğer akvaryumdaysa hemen tedavisine başlayın.veterinere götürmeniz en doğrusu olacaktır.

melodimmmm' Alıntı:
arkadaşalar veterinere sordum alışamamışımdır dedi

Alışamama durumunda kuru alandan inmemeyi bırakın, kaplumbağanın kuru alana çıktığına bile şahit olamazsınız. Alışma evresindeki hayvan korkaktır ve kendini suda güvende hisseder kuru alana çıkmaz alışıncaya kadar ya da siz yokken çıkar. Ancak kuru alandan inmeme, yem yememe ve baloncuk çıkarması gibi durumlar bana da alışamama durumuymuş gibi gelmedi. Bilgili başka bir veterinere gösterin bence şimdilik de önlem olması açısından su sıcaklığını 29 dereceye çıkarın ve bir süre daha gözlemleyin belirtiler devam ederse hala bir üşütme durumu var demektir büyük olasılıkla.

ya hç ymek yemiyor hln suya koyuyorum vın kuru yerde ya ölcek galiba

gözü şişti ya terramycin sürdüm bişi yapmadı bn okuldykn annem kaplişime bakmış suya giriomuş ama hç ymk yemiyor ltf yrdm edinnnnnn

Göz konusunda yapabilceklerinizi başka açmış olduğunuz bir başlıkta cevapladığımı hatırlıyorum oraya bakmanız yardımcı olacaktır. Terramycinden başka alternatif damlaları kullanmanız yararlı olabilir. Gentagut, tobrex gibi damlalar kullanılabilir. Akvaryuma geçtiniz mi diye sorcaktım bir de?

yok ama yakında küçük bir akvaryumu a geçicem ama ltfn yardımcı olun küçük akvaryumlar hangi mağazalarda satılıyo ve fyatları nedir hee bide annem kaplişimi sıcak su torbasına koydu ama az sıcak oda hastaydı ya o yüzden biraz iyi gdi veterini aradık ve bilgi aldık

Petshopların hepsinde bulabilirsiniz akvaryumları. Bulunduğunuz yer hakkında bilgi verirseniz yardımcı olan arkadaşlar olacaktır. Fiyatları 25-50 tl arasında değişir fazla büyük olmayanların. Akvaryum ısıtıcı filtre vb olmadan tedavi uygulamanız da yararlı olmaz ilaçların etkili olabilmesi için su sıcaklığı sabit ve 33 derecede olmalıdır bu da sadece ısıtıcılı bir akvaryumda sağlanabilir bu nedenle biz sadece bu kadar yardımcı olabiliriz gerisi size kalıyor maalesef. Akvaryum temin etmedikçe durum devam edecektir. Alışamama durumu olduğunu tahmin etmiyorum muhtemelen bir üşütme durumu var ve su sıcaklığıda gereken değerlerde olmadıkça durumu kötüleşebilir. Bu yüzden akvaryumu ne kadar erken alırsanız o kadar iyi olur. Veterinere de gösterin mutlaka görmeden yorum yapması pek doğru olmayacaktır.

Geri