Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplum bağamın boynunda birşey var

metehan81

Yeni Üye
kaplum bağamın boynunda birşey var ne olduğunu bilen varmı acaba sizce bulaşıcı bir hastalıkmıdır diğerlerinin yanından ayırmalımıyım ?
nk78v.jpg

Gecmis olsun. Bana mantar gibi geldi. Digerleride yavrur herhlde belki onlardan zarar gormustur. Temizliginiz iyi durumdami? Onlari nerde bakiyorsunuz?

Cvp: RE: kaplum bağamın boynunda birşey var

Şelale' Alıntı:
Gecmis olsun. Bana mantar gibi geldi. Digerleride yavrur herhlde belki onlardan zarar gormustur. Temizliginiz iyi durumdami? Onlari nerde bakiyorsunuz?

diğerleride yavru temizliği iyi durumda akvarvum war büyük onda bakıyorum diğerlerine zararı olurmu bi bilgin warmı ? :/

Mantar heralde zararı olabilir ayır bence :59: öburlerine bulasabilir bu konuda cok bir bilgim yok o yüzden tecrübeli üstadların yorumlarını bekle :D

Cvp: RE: kaplum bağamın boynunda birşey var

tosbik57' Alıntı:
Mantar heralde zararı olabilir ayır bence :59: öburlerine bulasabilir bu konuda cok bir bilgim yok o yüzden tecrübeli üstadların yorumlarını bekle :D

peki :) herşey için sağol :smile:

Cvp: kaplum bağamın boynunda birşey var

metehan resim ufak net seçilmiyor ama mantar olduğunu varsayarsak. çay bardağına yoğun tuzlu çözelti yap. sonra kulak pamuğu ile o bölgeye fazla bastırmadan yedir. ve kuru bir yerde 5-10 dakika beklet. sonra akvaryum suyu ile durula. bunu günde 3 defa yap. deri kalkması yoksa mantardır. mantar varsa diğerleri de riskli durumda akvaryum suyunu değiştikten sonra sterilize işleminden geçmesi gerek.

Yara varmı diye göremedim ama bir ısırma vs anlaşamadığı hayvan var mı? Ayrıca veterinere göstermek en iyisi. Mantar şüphesi varsa Cem in dediği gibi diğerleri ile hemen ayrılıp akvaryum komple dezenfekte edilmeli ve hayvan diğerlerinden ayrı barındırılmalı. Ama bu başka bir durumda olabilir. Veteriner gerekecek.

cem' Alıntı:
metehan resim ufak net seçilmiyor ama mantar olduğunu varsayarsak. çay bardağına yoğun tuzlu çözelti yap. sonra kulak pamuğu ile o bölgeye fazla bastırmadan yedir. ve kuru bir yerde 5-10 dakika beklet. sonra akvaryum suyu ile durula. bunu günde 3 defa yap. deri kalkması yoksa mantardır. mantar varsa diğerleri de riskli durumda akvaryum suyunu değiştikten sonra sterilize işleminden geçmesi gerek.

peki deneyeceğim çok teşekkür ettim :smile:

AEK' Alıntı:
Yara varmı diye göremedim ama bir ısırma vs anlaşamadığı hayvan var mı? Ayrıca veterinere göstermek en iyisi. Mantar şüphesi varsa Cem in dediği gibi diğerleri ile hemen ayrılıp akvaryum komple dezenfekte edilmeli ve hayvan diğerlerinden ayrı barındırılmalı. Ama bu başka bir durumda olabilir. Veteriner gerekecek.

anlaşamadığı bir hayvan yok fark edeli bir iki gün oldu cem in dediklerini uygulayım olmadı veterinere götürürüm :ff:

henüz yeni bi kaplumbağ sahibiyim. 1 haftadır yetişkin bi insan avucu büyüklüğünde bir kaplumbağam var daha önce 2 küçük kaplumbağmı kaybettim yeterli donanıma sahip olmadğım için. benimde buna benzer bi sorunum var kabuk kısmında iki küçük beyaz benek var mantar diye düşündüm ama pek benzemiyor. kaplumbağ konusunda bilgisi yüksek bir kaç kişiye danıştım kalsiyum eksikliğinden olableceğini söylediler bide sizin fikrinizi almak isterim
mailto:/n18o.jpg

foruma hoş geldin güney. hayvanın çıkabileceği bir kuru alan ve ısıtıcı lamban var mı ? bunlar mantar oluşumunu engelleyen başlıca ekipmanlardır. yani kesinlikle olmalı. donanımların neler bu konuda bilgi de vermelisin.

mantar olarak nitelendirdiğin "8" şeklindeki oluşum ise olabilir. sen de diş fırçasını ıslatıp üstüne tuz dökerek fazla bastırmadan o bölgeyi fırçala derisine değmesin. yaklaşık 5 dakika kadar sonra akvaryum suyu ile durula bir parça dahi olsa geçerse aynı şekilde günde 3 defa yap. ve suyunu komple değiş. kireç dairesel yapıda olmaz. ortası boş değil mi yoksa flaştan mı öyle gözükmüş.

Geçmiş olsun metehan inşallah düzelir.Ama banada mantar gibi geldi.ve mantar bulaşıcı bir hastalıktı.Bu yüzden diğer yavruları ayır

merhaba cem, 45x45 büyüklüğünde 18 cm yükseklikte akvaryumum. filtre ısıtıcı kuru alan mevcut. tetra reptomin ve JBL calcil veriyorum aynı zamanda ufak karideslerden yediriyorum. geldiğinden beri sırtında aynı şeklde bu lekeler ufalmadı büyümedide. kalsiyum eksikliği olablr dendi. calcile başladım. tortvit de aldım bi kaç gündr damlatyorum mamaya. ortası boş yani kabuğu görünyor. çok hareketli ortama iyi uyum sağladı elden mama yiyor mama kutularını görünce su sıçratıyor :) dün ilk defa marul yedi. hayatından memnun gibi. birde bi kaç sorum daha olacak. marul salatalık gibi yiyecekleri verirken ölçü ne olmalı? kaç günde bir verilmeli? tetra ana yem JBL ek besin olarak verilmelymş fakat ben kaç parça vermelyim blemyorum günde 1 defa beslyordum ama şu aralar kendini toparlaması açısından 2 defa vermemde bi sakınca var mı?

O bir tane olan beyazlık pek kalsiyum eksikliğine benzemiyor. Tabi resimden zor seçiyorum. Sayı olarak birden fazla olduğunu anlıyorum. Cem in yöntemde bir iyileşme olursa bir önlem almış olursunuz. Ancak bu tip muallakta olan konuları en iyi veterinere danışmaktır. Durum başka ise erken davranmak çabuk sonuç için etkilidir.

Vitaminin fazlasıda zararlıdır. Haftada bir kez bir yem ile verebilirsiniz. Calcil yem haftada bir kez tam öğün verilebilir. Günlük tek öğün ve kafa hacmi kadar vermek uygundur. Eğer tüketiyorsa üç günde bir yarım kafa hacmi marul ek olarak öğlen verilebilir.

peki bildiğimiz yemek tuzu mu nası bi çözelti hazrlycam ölçü vereblrmisiniz?

güney çözelti deri için seninki kabukta diş fırçasına tuz döküp yukarıda anlattığım gibi tatbik et. ben yeşillik konusunda marulun körpe kısmından bir yaprak atıyorum. yediklerini yiyorlar gerisini alıyorum sudan su da uzun süreli durmamalı. sudaki bakteriler çürütmeye başlıyor. calcil emrenin dediği gibi haftada biri aşmamalı fazla kalsiyumda zararlıdır. aynı şekilde vitaminde. calcil yiyor ise agilde almanı tavsiye ederim. bu ana yem olduğu gibi kabuk gelişimi içinde faydalı bir yemdir.

Geri