Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumağam 2 gündür yem yemiyor, Hiç Kuru Yere Çıkmıyor

BoluBeyi

Bronz 5 Üye
Merhaba arkadaşlar 2 gün önce 2 tane su kaplumbağası aldım. Aldığım ilk gün birer adet yem yediler. Fakat 2 gündür hiç birşey yemediler. Bir de hiç kuru yere çıkmıyorlar sürekli suyun içinde duruyorlar. Yardımcı olursanız sevinirim, henüz pek bir bilgim yok yetiştirme konusunda

Cvp: Kaplumağam 2 gündür yem yemiyor, Hiç Kuru Yere Çıkmıyor

Kaplumbağalarınızın bakım şartları nedir?

Akvaryumdalar mı?
Isıtıcı, filtre gibi ekipmanlarınız mevcut mu?

sıcaklıgını kontrol etmelisin ısıtıcı şart, koydugun suları ve baktıgın akvaryumsa sterilize et

Henüz bir akvaryum alamadım, ölüm fanusu ile idare ediyorum. Suyunu dün değiştirdim ve fanusu temizledim.

Kaplumbağalarınız küçük ve kış mevsiminde "ölüm fanusunda" uzun süre yaşayamazlar.
Akavaryum alamasanız bile büyük bir plastik kabın içine bir ısıtıcı almalısınız.
Düzgün bir bakıma başladığınızda kaplumbağalarınız yem yemeye başlayacaklardır.

kardeşim sen hemen bir akvaryum ve ısıtıcı al lütfen

bana ne kadara mal olur akvaryum ısıtıcı, filtre vs. Şimdiden çok alıştım onlara, gerekirse yarın alırım hemen

ortalama bir ısıtıcı 15 20 tl
akvaryum boyuna göre değisir büyük olsa iyi olur ama imkanın varsa yoksa simdilik 20 30 tl arası bir akvaryum sana yeter
filtre de 15 20 tl arası, mümkünse geciktirme kardeşim

Eğer internetten alışveriş yapma olanağınız varsa fiyatları araştırın. 100watt bir ısıtıcı ve akvaryumun litresinin 4-5 katı debili bir filtre bakın.

Akvaryuma para verecek durumum yok diyorsanız 1 milyoncularda satılan saklama kaplarından alın. 40 litre civarı bir kap 12-15TL Toplamda 50-60TL arasına tüm sistemi kurabilirsiniz.

ÖRNEK:

sa552365resizeqn4.jpg

Çok teşekkürler tavsiyeleriniz için...:) Şimdilik bu şartlarda yapabileceğim bir şey yok sanırım

sen en azından bir ısıtıcı al o şart

Bu akşamlık ölüm fanusunu kalorifer yakınına koyabilirsiniz.

Evet kalorifer yanında duruyor fanus, az önce büyük bir leğene ılık su koyup biraz orada beklettim yine de yemediler yemlerini. Yarın en iyisi ihtiyaçlarını gidermek. Bu arada en fazla kaç gün aç kalabilirler?

ben kaplumbağamı ölüm fanusu denen kapta büyüttüm o kapatan tırmanıp çıkmaya başlayana kadar.. ilgi gösterip suyunu devamlı sıcak tuttuktan sonra bir sakıncası olmadığını düşünüyorum. o kabı kalorifer peteği üzerine koyunca sıcacık oluyıo ilk kışımızı öyle geçirmiştik şimdi büyüdü de ergen bir kaplumbağa oldu...

Bu yalnızca sizin düşünceniz ve düşüncenizi paylaşmakta özgürsünüz; fakat unutmayın ki bir kuşu karton bir kutuda yada köpeği tahta bir ssandıkta bakmıyorsanız kaplumbağayı da plastik ölüm kabında bakmamalınız. Doğada göllerde ve nehirlerde yaşayan bir hayvanın öyle bir kapta bakılması eziyettir.

ABD'de bu kapların satışı yasak olduğu gibi hayvanları bu şekilde bakanlara ciddi yaptırımlar vardır.

haklısınız ben bunları bilmiyordum ve bu şekilde büyüttüm uzun zamandır akvaryumdalar zaten ısıtıcıları da var filtre yok ama her gün sularını değiştiriyorum akvaryumda kuru alan da var mutlu gözüküyorlar gerçi benim kaplumbağalarım hep mutlu hayvanlardır nasıl diyeyim öyle cana yakın her harekete tepki veren :) seviyorum ben onları :)

Önemli olan şu anda doğru bakılmaları zaten. Yanlışlar düzeltildiği sürece anlam taşır :)

Ederi 50lira olan eksikler için kaplumbağalarınıza eziyet çektirmenize gerek yok diye düşünüyorum. Ben 80litrelik bir saklama kabında bakıyorum ama tek eksikleri uv-b lambaları ve çok mutlular. Bu ölüm kapları normal balık fanusları falan kaplumbağayı strese sokar ne yem alır ne size alışır, sadece yüzerler. En kısa zamanda ısıtıcı ve filtrenin 6da 1ine(en az) sıgabilecegi kadar büyük bir yaşam alanı oluşturmanız gerekiyor. Bunlardan sonra bir masa lambası ve 40w standart bir ampul ile kullandığınız kuru alan onları çok mutlu edecektir. Bunları yapmadan kaplumbağa beslemenin verdiği zevki inanınki tadamazsınız.

Kaplumbağalarınız yeni ortamına alışmasına biraz zaman verin ama ölüm fanusunda fazla yaşamazlar hele hele kışın siz en yakın zamanda akvaryum ve ekipmanları tamamlamaya bakın.

Bugün gittim bir akvaryum aldım 25 watlık bir ısıtıcıyla beraber. Şimdilik suları ılık ama bir tanesi hala yemini yemedi. Sanırım biraz alışmaları gerekecek. Bu arada akvaryum içerisinde nasıl kuru alan oluşturabilirim, pratik bir yolu var mı? Taş aradım ama doğru dürüst bir taş bulamadım

Geri