Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa alıyorum

Cvp: Kaplumbağa alıyorum ve yardım

Önemli değil :) Öneri olarak sunulabilecekler kısıtlı, bu sebeple yazan olmamıştır.
Açıkçası aklıma geldi, çok yukarı koymanında sakıncası firar etmesine olanak tanıması. Bence suyu biraz tırmanabileceği kadar indirip bir kaç gün bekle. O daha alışma sürecinde. Bir kaç haftayı bile bulabilir. Bu anlamda için rahat etsin. Lambayı açık bırak, yanına girme. Bir gün güneşlenirken yakalarsın :)

alışması lazım eğer kuru alanı ısıtabilirsen veya güneş ışığı alabilecek bölgedeyse ya da güneş ışığını taklit eden lambalardan kullanırsan daha kolay alışırlar mesela benimkiler daha ilk günden çıkmaya başladılar güneş ışığını görünce :)

@Alvin uvb lamba var. Ama kışın kullanıcam.

Emre abi, bir kısmı su icinde oldugunda oraya tutunup kafaya cıkartıyor sıpa. Dinlenirken nefes alıyor yürüdüğünü ordan görmedim daha. Kabuğuna bişey olmaz umarım daha kurulanmadı. Birde kabugu hafif piramit gibi geliyor hastalık belirtisimi

Bİrde cok tuhaf akvaryumu dün kurdum ve filtre hiiç kapanmamasına rağmen bugun suyun rengi bulanıklastı. sanırım o yeşil halı kaymaz salınım yaptı suya.

Salınım yapması iyi değil Mert. Su zaten çok berrak olmaz, ama bahsettiğin gibi bir durum oluşuyorsa başka çare bulmalısın. Olmadı net çözüm üretene kadar taşlardan kuru alan yapıp idare edebilirsin. Bu sırada hazır kuru alan alıp konuyu kökünden halletmiş olursun.

Kaplumbağayı güneşlendiremiyorsan UVB yi şimdiden takmalısın.

Kabuklar yavru kaplumbağalarda yukarı doğru daha sivri olur, normal. Ama için rahat değilse resim ekleyip yorum alabilirsin.

Güneşlendirmeyi ayrı bir tasa alıp yapacaktım ama dediğim gibi daha elime alıp sevemedim bile. Kaçıyor velet. Kuru alana cıkmaya calısırken yakalayıp kuru alanının en kuru yerine cıkartcam o olcak :smile: Evet galiba yavruların hafif dik geliyor ondan öyle

Mert, korkma o öğrenecek. Boşa evham yapıp hayvanı strese sokma. Hele daha alışmadan ele faaln alırsan iyice korkacaktır.

Ben belki ayda bir elime alıyorumi ki bir kaç ay hiç dokunmadım. Onun dışında genel bir temizlik, veteriner ziyareti gibi durumlar olmazsa hiç çıkmıyorlar evlerinden.

Geri