Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa alıyorum

Cvp: Kaplumbağa alıyorum ve yardım

100 W fazla fazla yeter. Hatta 75 W alsanız uygun olur. Derece ile kontrol ederseniz zaten gecikme yaşamazsınız.

Kaplumbağada bakmanız gereken noktaları biliyorsunuzdur. İyi bir sistemde olmaları büyük şans. Bahsettiklerinizden sağlıklı bir ufaklık bulursunuz :)

O mamalar yemler gider. Açıkçası ben hiç dikkat etmedim. Ama gerçekten bir kaç ay kullanırsınız. Kapak altındaki jelatini kapalı olsun. Son kullanma tarihlerine bakarak alın. Gözden kaçıp imha tarihi yaklaşanları almayın.

Valla internetten alacağım için şelale filtre ile birlikte yemi de. Bu arada 250 lik alayım diyorum. Sera Raffy P ve I dediniz. Vitamin konusunda almam gereken varmı ? Veya onu biraz zaman geçtikten sonra kullanayım.

Bu arada çok soru soruyorum biliyorum ama sormam gerek canlı sorumluğu alıyorum :smile:

Kuru alanın ışığı devamlı olmalı mı? Ona göre babama lamba olaylarını yaptıracagım( bu tür işlere bayılıyor :t65y: )

Vitamin Sera Reptivit bence faydalı olur. Haftada bir yeme damlatıp verebilirsiniz.

Siz sorun. Hepimiz daha iyisi için fikir alışverişindeyiz :)

Kuru alan aynı zamanda gün döngüsüdür. Hemde istedikleri zaman çıkıp kurumalarını kendileri ayarlıyor. Minimum 10 bence 12 saat açık kalmalı. Ben saat şaşmasın, evde olamam vs diye lambaları zamanlayıcı (timer) ile yönetiyorum. Örneğin ısıtıcı lambam 07:00-19:00 arası açık. Kendisi belirlediğim bu saatler arasında açılıp sonra kapanıyor.

Emre bey dünden beri her soruma bıkmadan cevap verdiniz ekstra teşekkür ederim :)

Kuru alan lambasını kurumaları için yapıyoruz o zaman. Sabahtan akşamüstüne kadar açık tutayım öyleeyse (doğru anlamışım değil mi geceden sabaha mı tutacağm yoksa?)

Yardımcı olduysam ne mutlu.

Kurumak derken daha da açayım. Vücut ısılarını düzenliyorlar. Soğukkanlı hayvanlar güneşlenerek sistemlerini dengede tutar. Bunun en faylalı olduğu nokta sindirim sistemidir.

Sabahtan akşama kadar yanmalı, doğru anladınız. Gece uyuyacak ufaklık.

Kabuğunu güçlendirmek için de gün içinde güneşlendiricem ama bunlar cok ufak bi problem olmaz degil mi bir kap ve kuru alanla dusunuyorum gunes olayını :) Simdilik uv lamba icin bişey diyemem ama 2 tane floresan lamba uv görevimi görüyor?

Esinti yoksa ve tam öğle saatleri değilse sorun olmaz. Öğlen saatlerinde güneş çarpması yaşayanlar oldu.
Belirttiğiniz kap uygun olur. Bir tarafıda gölgede kalmalı yada su olan bir kısmının üzeri örtülüp gölge yapılmalı. Leğen gibi bir kap uygun olur.

UVB floresanlar var. Özelliği UVB ışını yayanlar. İki normal floresan uvb olur mu diye sorduysanız, öylebir durum yok.

http://www.sahibinden.com/ilan/hayvanlar-alemi-aksesuarlar-surungen-exo-terra-repti-glo-5-0-floresan-lamba-kompakt-uv-uva-uvb-52672526/detay/

mailto:/urun_detay.aspx?kat=28&urn=4522

Size uygun iki modeli gönderiyorum. Ampul bence daha iyi.

Anladım. şelale filtre aldıgımda içine koyucak malzemeyi de beraberinde alayım mı yoksa içinde hazır geliyormu, biliyormusunuz?

Bildiğim kadarıyla gelmiyor. Belki karbon olabilir. Orada açıp bakabilir ve uygun malzeme alabilirsiniz. Biraz zeolit koymanız faydalı olur.
Yukarıda iki uvb örneğini tekrar yazarak gönderdim.

Valla hocam süper oldu linkler. Herhalde bunlar benim işimi uzunca sene götürür. Zeolit ve karbon eklerim bende şelale filtreme o zaman tamam sistem hazır birkac gun icinde gerceklestırecegım :)

Hayırlısı olsun diyelim :)
Selamlar.

BUrdan devam ediyim dedim. Kaplumbagamı ve malzemelerı dun aldim suan icinde ısıtıcı kuru alan filtre ve bizim sıpa "Hakkı" var :)

Suyun bir kısmı değişik şekilde pislendi fotosunu cektim yem artığına da benziyor ama yemlerin hepsini afiyetle yedi , dışkısı mı bu?

Bu da kuru alanının fotoğrafları. ama kuru alana hiç çıkmadı. halıflex plastikten biraz kalkmış acaba ondan mı

mailto:/10/l/c0pb5.jpg

Net göremedim ama ilk resimde görünen sanki dışkısı gibi. Bir haftada bir dip çekimi iyi olur. Akvaryum tamanına tercihen ince bir kum da serilebilir.
Kuru alanı biraz daha geliştirmek gerekecek. Kaydırmazı tam oturtmanı yada sabitlemeni öneririm. Birde çok su içine dalmış gibi. Biraz ucunu soksan çıkacaktır.

Kuru alanın ilk fotoğrafında üsttemn çektim. Çapraz bir ksım suyun icindeydi. Halı kaymazı lastikle sabitledim şimdi ama. Bu arada dün trafik magandası bir adamla karakolluk olduk elimi incittim kavga sırasında o yüzden sol elle yapamadıgımdan anneme yaptırıyorum sımdılık. Düzelir düzelmez daha düzgün birşeyler düşünecem :)

Silis kum u bende dusunuyrum ama galiba millet ne tutturursa kg sini ona göre satıyor 3 kg 30 lirada gördüm 10 kg si 30 lirada :)

Dip çekimini hortumla mı yapıyım yoksa aparat alayım mı netten?

Birde akvaryumu kac günde bir temizlemeliyim? SAnırım tamamı değil birazcık bırakcaz suyunu.

Şelale filtreyide 7/24 mü calıstırıcam?

Geçmiş olsun. Kuru alanı biraz daha modifiye edersin, hallolur bence. Üzerinde gündüz lamba yanıyordur zaten.

Açıkcası kum için fiyatları hatırlamıyorum ama juen petten karşılartırmak iyi olabiir.

Dip çekimi en masrafsız ve kolay ne ile yapabilirsen olur. Dipten haftada bir azar azar su çekip ilave edebilirsin.
Bunun dışında akvaryum hacmi ve hayvan boyutuna,sayısına bağlı olarak kısmi su değişimi miktarı değişir. Muhtemelen ayda bir kez 1/3 oranında değişim senin akvaryuma uygun olur. En doğru değüişim miktarı ve süre aralığını zamanla farkedeceksin. Ancak oranı dediğim gibi tutarsan su değerleri için uygun seçim olur.

Filtreler dediğin gibi 7/24 çalışmalı, aynı ısıtıcılar gibi.

Teşekkür ederim. Isıtıcıyı suan kullanmıyorum su ıcınde ama calıstırmadım. Gündüz sıcaklık 27-28 arası. Gecede 26nin aşağısına düşmedi hiç.

Bu arada kuru alana hiç çıkmadı. Devamlı suyun icinde. Acaba hastalanır mı veya bir problem olurmu? Endişelenmeye başladım bile :smile:

Lamba konusuna gelince aradıgım gibi kıskaçlı bulamadım. Benim kullandıgım var bi tane ama oda kırmızı ısık. Gerci ona sarı ampul takıp deneyeceğim ama bakalım.

Bu arada Emre abi, fotodaki gibi kuru alanın çapraz bir kısmı suyun içine gömülü ya (daha kolay cıkmasıacısından) o kısma çıkmış şimdi. Sadece kafası su üstünde kabugu falan hala o sulak bölgenin içinde. Hastalanmaz değilmi daha kabugunu kuruttugunu gormedim

RE: Kaplumbağa alıyorum ve yardım

Kuru alan ısısını da ölçmen gerekir. 32 derece olmuyorsa hem çıkmak istemeyebilir, hemde üşütebilir. Metabolizma dengesi önemli. Bende uzun süre kırmızı ampul kullandım. Onu beğenmemezlik yapmaz.

Bana sorarsan ısı o derecelerde ise tam sınırda. Farketmeden birkaç derece düşüş olursa yada gece gündüz farkı 2 derece üzerine çıkarsa olumsuz etkilenebilir. Ben su 30 derece olduğu için ısıtıcıyı devre dışı bıraktım. Takılı tutman daha iyi, nasılsa termostat 28 derecede kapatıyor.

Kuru alana alışması için zamanda gerek. Birde odada birileri olursa tedirginlikten çıkmaz. Kuru alanın Ucu biraz içinde olsa yeterli olur çıkması için. Biraz sabır, fazlada tedirgin olma :)

Valla 2 kere kuru alanın o ıslak bölümünde gördüm keretayı ama çıkmadı tamamen. Birazdan ışığı açayım bakalım cıkcak mı görcez :)

Birde kuru alan plastik oldugundan suyun icinde kalıyor gibi. Acil kuru alana bir çözüm bulmam lazım benim içim rahat değil böyle ama aklıma birşey gelmiyor. sipariş versem bayramdan sonra gelir (turtle bankler) falan. Bakalım olmadı taşlardan yüksek birşeyler yapacagım

RE: Kaplumbağa alıyorum ve yardım

Vantuzları biraz daha yükseltirsen suya giren yer azalır. Ama turtle bank en iyisi olur.
Lamba gündüz komple açık kalsın. Aksi halde zaten alışma sürecinde olan ufaklık hiç kullanmaz.

Vantızları yukarı koydum ama genede suyun icinde. Bi kac kez gordum kuru alanın ıslak kısmına gelmişti ama hic cıkmadı yukarılara. Bakalm ne yapsam diye dusunuyorum. Forumda senden baska yorum yapan yok bana mecbur herseyi soruyorum sana :)

Geri