Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa Almak İstiyorum Bundan Önce Hazırlık Gerekirmi ?

Kaplumbağa Sever =)

Bronz 5 Üye
Ben bir kaplumbağa alacağım da şimdi onun için almam gereken aksesuarlar ve yemler nelerdir ? ve nerede bulunur bana yardımcı olabilirseniz sevinirim =) ama özellikle akvaryum konusunda olsun çünkü ya camcıda yaptıracam ya da hazır ne yapmalıyım ? :)

Alabildiğiniz en büyük boyutlara sahip akvaryumu almalısınız.İçine mutlaka ısıtıcı ve filtresini almalısınız.Güzel bir kuru alan yapmalı ve genişçe bir yüzme alanı sağlamalısınız.Aldığınız kaplumbağaya gerekli olan yemleri ve vitaminleri almalısınız.
Lütfen yazımınızı düzeltin.Türkçe'de cümle ortasında ya da kelime ortasında büyük harf kullanılmaz.

zencefilin söylediklerinni alın.yem olarak sera raffy p'yi öneriyorum.kurutulmuş karidesi de çok severler.2 günde bir verirsiniz.her gün verirseniz şişmanlar.

Büyük bir akvaryum alırsanız daha uzun zaman kullanırsınız kaplumbağanız daha rahat eder camcıda daha uyguna yaptırırsınız bunun yanında akvaryuma filtre,ısıtıcı almalısınız ve kuru alanı olmadan olmaz güneşlenmesi için bir uvb lamba almanız gerekir.Kuru alanı ısıtmak için masa lambası yeterli olacaktır.Yemleri sera raffy p ana yem olarak alabilirsiniz bunun yanında sera raffy ı alabilirsiniz ek yem sera raffy ı 2 günde 1 veriniz.İsterseniz taban için çakıl taşları veya midye kırıkları vb.. koyabilirsiniz.

Bence kapluş almadan önce sahiplen derim o kadar açıkta kapluşlar var insanlar bırakıyor onları ölüme terkediyor hemde pet shoplara para kazandırmamış bu ticarete bi nebze karşı çıkmış olursun bence alımlar dursun sadece ihtiyacı olan evden atılan kapluşlarımızı alırsak iyi olur...;))

Öncelikle kaplumbağanıza rahat bir akvaryum alın ısıticı ve filtreyi ihmal etmeyin ve mümkün olduğunca yüksekte bir kuru alan yapın kuru alan 32 su 28 derece olması lazım kuru alanı bir masa lambasıyla ısıta bilirsiniz ben size vitamin ve kabuk sertleştirici (D vitamini) öneririm eğer bunları yaparsanız kapluşunuz çok rahat eder.

Bilgileriniz için çok teşekkür ederim ve yazım yanlışı içinde özür dilerim Hemen düzeltiyorum ;)

Peki size bazı sorularım olacak :D (henüz bitmedi :D) Akvarumun boyutları kaça kaç olmalı çünkü ben kapluşumun Rahatça yüzmesini , Güneşlenmesini , kendini rahat hissetmesini ve yemini rahatça yiyebilmesini sağlayacak bir akvaryum istiyorum. Benim babamın arkadaşı camcı olduğu için ona tarif edeceğim oda istediğim gibi birşey yapacak banada ucuza gelicek :p. Birde akvaryumun suyunu nasıl boşaltıyoruz merak ediyorum çünkü boşaltiyim derken aksesuarların bozulmasını istemem :D. Son olarak da Isıtıcının kaç volt olması lazım ??

Büyük bir akvaryum için 200 watt ısıtıcı alabilirsiniz. 150x50x50 veya 120x50x50 gayet uygun olur. Camcıya kuru alanı da yaptırırsınız camla. Mutlaka akvaryum silikonu kullanmalı. Akvaryum suyunu boşaltırken ben dip süpürgesi kullanıyorum. Kova kova boşaltıyorum. Dip süpürgeleri pompalı en ucuzu 5 tl ye satılır akvaryum satan yerlerde.

Tamam ozaman bende dip süpürgesi alarak boşaltıyim daha kolay olur.200 watt ısıtıcı petshop larda bulunurmu ?? onu merak ettim :) ve kuru alanı yaptırdıktan sonra üstüne kum v.b. birşey gerekirmi :)

evet 200 watt ısıtıcı petshoplarda bulunur. Bulamazsanız 100 watt da olur. Kuru alanın üzerine özellikle eğim kısmına halı kaydırmaz gibi birşey yapıştırmalısınız. Kapluşun rahat çıkabilmesi için.

Kuru alanı süslemek biraz hayal gücüne bağlı.Ama kaplumbağaların rahat çıkabilmesi için halı kaydırmaz kullanabilirsiniz.
Isıtıcılar pet shoplar da mevcut.

tamam çok teşekkür ederim. Ama az önce 1 resim gördüm plastik bir kap vardı şu resim mailto:/img259/2448/newdscf0706.jpg böyle birşeydede kaplumbağa yaşayabilirmi acaba daha ucuza mal olur böylece aksesuarlara v.b. daha fazla param kalır ne düşünüyorsunuz ?

Ölüm fanusundan iyidir ama maddi imkanlarınız varsa alabildiğiniz en büyük akvaryumu alın.

Kaplumbağa Sever =)' Alıntı:
tamam çok teşekkür ederim. Ama az önce 1 resim gördüm plastik bir kap vardı şu resim mailto:/img259/2448/newdscf0706.jpg böyle birşeydede kaplumbağa yaşayabilirmi acaba daha ucuza mal olur böylece aksesuarlara v.b. daha fazla param kalır ne düşünüyorsunuz ?

Bu fotoğraf sitede bir üyenin paylaştığı bir fotoğraf sanırım. Eğer öyleyse kimden alındığını alıntı adı ile belirtir misiniz ?

kimin olduğunu bilmiyorum malesef ama bilen birisi varsa lütfen söylesin.Çünkü ben o lambayı örnek verirlerken bu linki görmüştüm sonra resmi inceledim ve size bu şekilde sormak istedim ama en yakın zamanda adını öğrenip yazarım belirttiğiniz için teşekkür ederim.ve ben akvaryum alsam daha iyi olacak gibi :) çünkü orda olduğumu düşünerek söylüyorum gerçekten hiç rahat olmazdı :)

Bence de akvaryum almanız kaplumbağalarınızın hem daha sağlık olmasını hem de uzun ömürlü olmasını sağlar. :)

Evet dekor önemli değil önemli olan kapluşların rahat ve güvenli olması bir şey daha sorucam (5 saattir sormadığım şey kalmadı acemiyim nabarsın :D) Kapluşlar karada ne kadar durabiliyor yani sürekli suda 5 dk. karada gibi birşeymi yoksa ikiside bağımsızmı istediği kadar karada durabilirmi ? :)

Su kaplumbağaları ikili formlar olduğu için bir süreleri yoktur. Karaya çıkıp tekrar suya girmeleri sadece vücut ısılarını dengelemek için yaparlar. Yani belirli bir süreleri yoktur ama karayı da çok severler suyu da. :)

Geri