Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa analiz

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Akciğer enfeksiyonunda o hareketi daimi olarak yapar. Hayvan sadece belli bir süre yapıp bırakıyor.

Siz yakaladığınızda videosunu çekip atın bakalım.

Genta bittiyse pazartesiye kadar dinlendirelim. Duruma göre devam ederiz. Şimdi almayın.

Sebas

Gümüş 5 Üye
Hayvan sürekli o hareketleri yapmıyor onu biliyorum . Bu aralar çok gözlemleyemedim ama o esneme hareketini pek yaptığını görmedim . Hayvan suyun içerisinde uyuyor , hoşuna gitti galiba . benekliyede öyle bir alan hazırlayayım mı?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Hayvan su içinde uyuyorsa toparlamış demektir. Yine de birkaç gün takip edin.

Bu hayvanlar her türlü uyur ama öncelik hoşlarına giden yerde uyumaktır. Bir başkası oraya gelirse onu ittirip uzaklaştırmaya çalışır.

Eğer resin yerini kapma, orada durma hali olursa ona da yaparsınız.

Sebas

Gümüş 5 Üye
Ben evde yokken su içerisinde uyumuş . Eve geldim yemlerini falan verdikten sonra da gitti karada uyudu . İstediği yerde uyuyor ama karayı daha fazla tercih ediyor . Gözlemlemeye devam ediyorum herhangi bir sıkıntı çıkarsa yazarım.

Sebas

Gümüş 5 Üye
videonun en başında , 0.14 , 0.27 , 0.54. saniyelerde ses çıkarıp size söylediğim hareketi yapıyor .(youtube attığım için görüntü kalitesi ile alakalı sıkıntı çıkıyor direkt videoyu indirme linki de atabilirim) Hayvanın o esneme hareketine benzer yaptığı hareketi çekemedim . O hareketin de videosunu çekmem gerekiyorsa onu da yakalayıp atıyım. Hayvan bi böyle hareketler yapıyor aradan zaman geçiyo yine yapmaya başlıyo(her nefes alışında bu hareketleri yapmıyor) . Bir de kafasını aniden kabuğuna sokup çıkartıyo (nadir yapıyor bu hareketi) Nasıl bir uygulama yapalım ? Yem ve uyku saatinin arasında yaklasık 2-2.30 saat var . Halsizlik çok fazla yok , iştahı var , suda yan yüzme yok , suda istediği gibi gezinebiliyor (batabiliyor) , hırıltı yok , vitaminini vermeye devam ediyorum , alt kabukta pembeleşme yok , gözlerde şişme yok.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Biz bu hayvana genta uygulayalım. Sabah akşam ikişer damla ağzına yada ilk stick yemine damlatıp verin. Hafif bir enfeksiyon belirtisi var.

O taşları çıkarın, oradan soğuk alıyor. Lambayı halletmiş miydiniz?

Sebas

Gümüş 5 Üye
Tamamdır ben çıkarırım taşları ama onları çıkarırsam kuru alana çıkması için bir platform yapmam gerekir plastik ızgaralar var onlar uygun mu küçük bir platform yapmak için?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Olur. Doğal ortam olsun diye taş kullanıyorlar ama taş hayvana soğuk veriyor. Altbağadaki morarmalarda temel etken taştır. Isıtma lambası gündüz ısıtsa da gece kapadığımızda hayvanlar soğuk yiyor.

Sebas

Gümüş 5 Üye
Cem bey bir şey sormak istiyorum size suyun üstünde böyle yağımsı bir tabaka vardı su filtresininin borusunu taktım bi 5-10 dakikalığına sonra geçti . Bu tabaka nedir?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Kabuğa devit sürdüyseniz onun kalıntısı yada bir yer kahverengi alg bağladıysa onun suya salınımıdır. Akvaryuma ait plastik maşrapayı hafif eğerek onları alıp temiz su eklersiniz.

Sebas

Gümüş 5 Üye
Tamamdır cem bey dediğiniz şekilde yaparım . Hasta olan kaplumbağamız gece yatmadan önce ve uyurken arada bir esneme ve bir anda kafayı içine sokup çıkarma hareketini yapıyor . Gentaya , vitamine devam ediyorum . Bazen sabahları da yapıyor da özellikle yatmadan önce falan yapmasının bir sebebi var mıdır acaba? bu arada Ahm nin turtle mixi bitirmeye çalışıyorum arada bir vererek de benekli olan tek lokmada yerken alyanak suyun dibinde parçalayarak yiyor . (yem suyun üstündeyken sanki görmüyor ama batınca suyun dibine gidip yiyor . hayvan beğenmedi mi acaba?)

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Yemin yumuşamasını bekliyor olabilir. Yemi parçalayıp yediğine göre.

Hayvan esnerken başını ileri atar daha sonra normal halindeki gibi geriye çeker, bazıları ağzını şapırtatır gibi yapar. Bazıları esnerken arka ayağının tekini geriye doğru uzatıp gerer.

Sebas

Gümüş 5 Üye
Cem bey bugün hasta olan kağlumbağa ağzını kocaman açtı sonra kafasını bir anda kabuğuna sokup geri çıkardı bu hareket ne anlama geliyor?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Esneme yada çene esnetme. Hayvan o hareketi sürekli her birkaç nefes alışta yapmıyorsa sorun yoktur.

Sebas

Gümüş 5 Üye
Cem bey bizim akvaryumun üstü açık oraya havlu koyup havluyu sabitlesem ve belli bir aralığı boşluk bıraksam benekli ve alyanak rahatsız olurlar mı?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Geceleri kuru alanda uyumuyorlarsa havluya gerek yok. Su sıcak tutuyor.

Sebas

Gümüş 5 Üye
Cem bey hasta olan kaplumbağa esnemeye benzeyen o hareketleri bugün hiç yapmadı Allah'a şükür. Gentaya ve vitamine devam ediyorum . Genta 2 kere falan daha kullandıktan sonra biter diye düşünüyorum . Dün gece yem sayısı zaten fazlayken koşup beneklinin yeminden de kaçırdı 1 tane sonra hayvan esnemeye benzer hareketler yaptı bana sanki öğürüyomuş gibi geldi belli bir süre sonra yapmayı kesti . Genta bittikten sonra 1 tane daha alalım mı? Siz hastalık belirtileri geçtikten sonra da belli bir gün aralığında ilaci vermeye devam etmemizi söylemiştiniz hastalık tekrardan bastırmasın diye . Bir önceki seferde hayvanda belirtiler geçtiği için ve genta bittiği için dinlendirip gözlemlemiştik ama sonra fazla esnemeye başlamıştı . Şimdi böyle yapmayıp genta bittikten sonra yeni bir genta alıp vermeye devam edeyim mi? Eğer genta vermeye devam edersek hayvana ağır gelmez değil mi? (mesajı sonradan düzenliyorum normalde gece uyurken falan genel olarak yapardı ama dün gece hiç yaptığını görmedim üstüne bugün uyanıkken de hiç yaptığını görmedik ama mesajı attıktan sonra gittim bakmaya inceledim biraz belli bir süre geçtikten sonra kuş sesine benzer bir ses çıkartıp esnemeye başladı önceden başka sesler de çıkartıyodu yazmıştım zaten de kuş sesine benzer ses neyin belirtisi? )

Son düzenleme:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Gentaya artık gerek yok bitince bırakın. Hayvan toparlamış. Hareketli ve yem kapma olayına girmişse iyileşmiş demektir. Hayvan yemi fazla yemiş. Hazımsızlık çektiği için öğürmüş ama kusmamış. Yemi artık normal ölçüsünde vermeye başlayın. Ama diğer hayvanınkilere dalmaması için elinizle set yapın diğer hayvan rahat yesin.

Hayvan dikkat çekmek için ses çıkarmış. Bunların karnı doysa da gözü doymaz. Yem istemiş. Ölçüyü aşmayın.

Sebas

Gümüş 5 Üye
Cem bey şu vitamini 2 günde 1 veriyordum ya yine 2 günde 1 mi veriyim bir de benekliyede bu vitamini vereyim mi?
1664551725111.png

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Her ikisine de haftada bir, 1 damla verin. A ve D3 vitamin oranı yüksek.