Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa analiz

Sebas

Gümüş 5 Üye
Cem bey hasta olan kaplumbağamızın kabuk boyunu ölçtüm bugün 4 cm çıktı . Ne kadar süre sonra ölçüm yapmam lazım hastalığı atlatıp atlatmadığını anlamak için ? Bir de sera raffy P ve gammarus dışında yem almam lazım mı? Karışık mı vereyim yoksa sabah stick yem , aksam gammarus falan mı?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Hayvan kabuğunu haftada bir ölçün büyüme emaresi milimde olsa varsa tamamen iyileşmiş demektir.

6 cm kabuk boyuna kadar yemler yeterli sonrasında tropical biorept W yemi alın.

Her öğün sadece tek çeşit yem verilecek. Yemler karıştırılmayacak.

Sebas

Gümüş 5 Üye
1665319345993.png

Cem bey şöyle bir platform yaptık hayvanlar çimli alana çıkabilsin diye . Uygun mudur değil midir size sormak istedim(uygun değilse fikir verme ihtimaliniz var mı ? ) . Silikonlar sıkıntı çıkarır mı ona göre kesiyim onları

Sebas

Gümüş 5 Üye
Cem bey bir de ben bir soru daha sorucaktım ikea da falan deveboynu lamba buldum ama rakamlar çok uçuk . Mandallı lamba bulabileceğim bir yer biliyor musunuz ankarada

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Lamba için ulusta sanayi sokağın aşağı kısmına bakın. Bir ara orada sanayi handa satılıyordu. Bir de avizeciler çarşısına bakın o da heykelden yukarıda sol kanatta anafartalar caddesinin karşısına denk geliyor. Bulamazsanız netten alın. Max 60 watt kaldıran lamba olsun.

Elinize sağlık gayet güzel olmuş hatta kuru alanı da bundan yapın. O çim petrol artığı yolup yerse kötü.

Sebas

Gümüş 5 Üye
Cem bey şimdi lamba işini hallettik de yüzeyi ölçmek için bu uzaktan alın derecesini ölçen aletler var ya onların yüzey modunu kullanıp ölçem sıkıntı çıkar mı?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Net veri vermeyebilir. Lamba sürekli yandığı için kuru alanın olduğu bölge 32 üstü bir değere ulaşır. Biz dereceyi koyup ilk yarım saatte 32 olacak şekilde mesafe ayarını yaparız.

Sebas

Gümüş 5 Üye
Ortalama olarak yüzey ile lamba arasına kaç cm koymalıyım ilk ölçüm için 14-15 cm yeterli midir? Sabah 7 akşam 7 arası hep açık kalıyor değil mi?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Evet ampul ucuyla kuru alan tabanı arasında 15 cm mesafe koyup o şekilde ölçümü yapın. Duruma göre yükseltir yada azaltırsınız.

Yediden yediye standard zaman. Bu hayvanın ayaklanmasına bağlı sabah altıya da düşürülebilir. Akşam sekize kadar da uzatılabilir. Bunu çoklu hayvan olan sistemlerde tercih edebiliyoruz. Hangisinin ne zaman çıkacağı belli olmuyor. Yazın dış ortam sıcak oluyor kışın soğuk.

Ben de 4 hayvan vardı. Yarım saat esnetiyordum. Sabah 6:30 akşam 19:30. Akabinde akşam 21:00'e kadar mavi renk dalgıç florasan devreye giriyordu. Bu uyku saatinin yaklaştığını anlamaları için. 21:00'den sonra sabaha kadar da loş ışık veren küçük led gece lambası devreye giriyordu. Sokak lambalarına yeni lambalar eklendiğinde ışık odaya vurmaya başladı. Gece lambasını kullanmayı bıraktım.

Sebas

Gümüş 5 Üye
Cem bey benekli rahatsız olur mu bu ısı değerlerinden çünkü siz 26 derecede yaşıyor demiştiniz . Bir de suyu da biraz ısıtıyor sanki , açısını tam kuru alana vermiştim ama . Su ısıtıcıyı 27 dereceye düşüreyim mi?

Son düzenleme:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Benekli 28 derece suda yaşayabilir o fazla sıkıntı yaratmaz. Ama 27 derece de yapabilirsiniz.

Kışın res içinde 26 dereceye düşürürdük böylece hayvan sudan çıktığında dış ortam soğuğundan fazla etkilenip üşümezdi. Ama şimdi her evde kalorifer mevcut. Oda fazla soğuk olmuyor. Yine de ortam 22 derece altına düşüyorsa su ısıtıcı 26 dereceye çekilebilir.

Bu aynı bizim sıcak banyodan çıkıp soğuğu hissetmemiz gibi bir durum.

Sebas

Gümüş 5 Üye
Cem bey merhaba benim kaplumbağalarla ilgili genel olarak merak ettiğim bir kaç soru vardı lütfen bildikleriniz varsa açıklayabilir misin?
1- Kaplumbağalar karanlıkta iyi görebiliyorlar mı?
2- Türkiyede egzotik hayvan veterinerliği ne durumda?
3- Kaplumbağalardaki herhangi bir öldürücü hastalık daha ilk safhadayken hastalık yüzünden ölen hayvanlar var mı?
4- Kaplumbağalar doğada plaka atımını güneş ışığının altında durarak mı yapıyorlar?
5- Kaplumbağa büyüdükçe su ısısı düşürülmeli mi ve nasıl etkileri olur?(yanlış hatırlamıyorsam okuduğum bir sitede hayvan büyüdükçe su ısısının 26-24 gibi seviyelere indirilmesinin sorun çıkartmayacağı yazıyordu)

cem

Süper Moderatör
Yönetici
1. Zifiri karanlıkta göremezler, onun için loş bir ışık olmalı. Ama sudaki titreşimleri hissederler.

2. Fazla müşterisi olmadığı için egzotik hayvanlar konusunda eğitim gören fazla yok. Son dönem yavaş yavaş yeni nesil bu konuda eğitim almaya başladı.

3. İlk safhada farkedildiyse ölen olmaz. Yine de yavru hayvanların bünyesi yetişkinlere göre daima zayıftır. Yetişkini öldürmeyen yavruyu öldürebilir. Bünyesi zayıf hayvanda hastalık daha hızlı ilerler.

4. Doğal ortamlarında ne yazıkki kabukları bizimkilere göre daha içler acısı vaziyette. Kir ve yosun bağlayabiliyorlar. Mantar hastalığına yakalanabiliyorlar. Güneşin plaka açılımına etkisi var. Kuruyan plakalar açılıyor. Bir yerlere sürtünerek atıyorlar. Hayvanların türlerine göre plaka oluşumu farklılık gösteriyor. Yaşadıkları yere göre güneşin etkisi de farklı. Bazıları tropikal bölgelerde yaşar, bitki ve ağaçlar yüzünden doğru dürüst güneş görmez. Bir de güneşin uvc zararlı ışınımı var. Evdekiler o açıdan güvendeler.

Dış etkiler sebebiyle bizdeki hayvanlar kadar ömürleri olmuyor. Kış uykusuna yattıkları için gelişimleri evde baktıklarımız kadar hızlı olmuyor.

5. Yetişkinlerde doğal ortamı bir parça simüle etmek için ısıyı kış ayları 2 derece düşürürüz.

Yavru hayvanlar yetişkinler gibi yağ bağlayıp vücutlarını randımanlı şekilde kullanmayı bilmezler. Büyüme odaklı ve sürekli hareketli oldukları için vücutları yeterince yağ bağlamaz dolayısıyla bünyeleri zayıf, üşüme riskleri yüksek olur. Onun için yavru hayvanlarda ısı düşürmüyoruz.

Ben hayvanları ayrı bir odada ortam ısısını koruyarak ısıyı yaz kış hep 28 derecede tuttum.

Çizgili dere ve sarı benekli kaplumbağa yerli türdür. Bunlarda uygun ısı 26 kışın 24 dereceye düşürülebilir ama 26 yada res ile birlikte yaşıyor ise 28 derece olmasında bir sıkıntı yoktur.

22 derece itibariyle hayvanlar kışın geldiğini anlayıp metabolizmasını yavaşlatıp enerjisini koruyarak yağ depolama eğilimine girer. Kademeli şekilde düşen ısıyla birlikte yer bulur ve kış uykusuna yatarlar. Tabi biz bu olanakları sağlayamadığımız için kış uykusuna yatırmıyoruz.

Sebas

Gümüş 5 Üye
Cem bey rahatsız ediyorum özür dilerim son bir sorum daha olucaktı geceleri soğuk olduğu için lamba açık kalsın mı ? Söylediğiniz loş lambalardan da bulamadım kaloriferleri açana kadar nasıl bir çözüm bulalım ? Suda uyumuyorlar hasta olduğu zaman bir kaç kere alyanak uyudu da ikiside şuan karada uyuyorlar . (lamba açık kalırsa gece bunlar uyurlar mı onu da merak ediyorum)(havluyu örterken yaklaşık ölçü olarak ne kadar bir açıklık bırakayım)

Son düzenleme:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Lamba açık kalsa daha iyi olur. Renkli ampul için elektrik malzemesi satan yerlere bakın. Yapı marketlerde olmaz. 40 W filamanlı armut ampul olacak. Mavi yoksa kırmızı kırmızı yoksa yeşil. Normal lambada biraz daha uyanık kalabilirler, uyku bastırınca uyurlar.

Bulana kadar 40 W düz ampul alın en azından biraz daha az maliyeti olur.

Havlu sermek açık olmasından iyidir. Plaj havlusu olur. Gergin olsun içine düşmesin. 2-3 cm genişliğinde boşluk yeterli.

Su yüzeyi hizasında tünek yaparsanız hayvanlar suda tutunur.

Sebas

Gümüş 5 Üye
Cem bey dediğiniz loş ampulden buldum ama yeşil . İkinci bir lambam olmadığı için bu loş ampul mü gece gündüz yansın yoksa normal halojen ampul mü gece gündüz yansın ? Hangisi hayvanlar için daha sağlıklı olur? Bir de fotoğrafları göndereyim siz uygun mu değil mi söyleyin ona göre yenisi alalım.Son bi sorum daha vardı kaloriferleri açtıktan sonra geceleri lamba yakmama gerek var mı? (üstünde bulundukları masanın arkasında petek var)

Ekli dosyalar

• 1667157967459.jpeg
    1667157967459.jpeg
    163.2 KB · Görüntüleme: 3
  • 1667157979556.jpeg
    1667157979556.jpeg
    138 KB · Görüntüleme: 3

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bu spot tip ampul bunların ısısı yüksek olur. Mesafe ayarını iyi yapamazsanız hayvanı kızartırsınız. İade edin.

Gece ampulünde 40 W istememizin sebebi loşlukla birlikte gündüz ampulüne göre biraz daha düşük ısı vermesidir. Hayvan tüm gece boyunca suya inmeden uyuduğu taktirde daha güçlü ampul hayvanda su kaybına neden olur. Mayışır kalır. Bu beyin kanamasına kadar gider.

40 W ampul hayvanın dış ortamdan etkilenip üşümeyeceği kadar bir ısı verecek kadar olmalı. 30-31 derece gibi. Yani 60 W filamanlı yada 52-53 W halojen gündüz ampulünün mesafesini koruyarak yerine 40 W ampul takacaksınız. O mesafe uygun ısıyı verecektir.

Sebas

Gümüş 5 Üye
Tamamdır hallederiz . Şimdilik 52w halojen ampul takılı gece de açık ama mesefe ayarını geceleri 30-31 derecede tutuyorum .

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Hayvan uyuyor ise sorun yok uyumuyorsa renkli bakın.

Sebas

Gümüş 5 Üye
Cem bey rahatsız ettiysem özür dilerim geçen gün alyanağın kabuk boyunu ölçtüm ve hasta olduğunda ölçtüğüm zamankiyle aynı sayılır.Hayvan hastalığı atlatamadı mı acaba? Bu aralar bazen öğürürmüş gibi yapıyor (sürekli değil). Hazımsızlığa bağlı olduğunu düşünmüyorum çünkü kum yediğini görüyorum arada sırada.Eskiden akciğer enfeksiyonu geçirirken de bazen öğürür gibi yapardı(esneme hareketi olmadığından eminim , nefes almada zorluk büyük ihtimal).Yemini yiyor ama hafif halsizliği var gibi . Esintiye maruz kalmadığını düşünüyorum onun dışında bir belirtisini görmedim. Hayvan hastalığı atlatamadıysa belirtiler neden şimdi belli olmaya başladı ki? Isıtma lambası ve vitamin falan bastırmış olabilir mi? Ben ne olur ne olmaz yeni bi genta hazırda tutayım . Eğer sizin düşünceleriniz de hayvanın hastalığı atlatamadığı yönündeyse sabah akşam ağzına 2 damla damlatmam uygun mudur? Bir de siz bizim vitaminin A ve D3 vitamin oranları yüksek demiştiniz . Hayvan hastayken 2 günde 1 damla damlatıyordum sanırım , yine öyle mi yapıyım?

Son düzenleme: