Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa analiz

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Hastalığı atlattıktan bir ay sonra uzamaya başladığı belli olur. Sağlıklı bir hayvanın gelişimi 0.5 ila 1 cm'dir. Hastalıktan henüz çıkmış hayvanda ilk ay 0.5 cm altında bir uzama makbuldür.

Süreklilik yoksa ağız açma hastalıkla alakalı değil.

Vitamini keseli ne kadar oldu?

Sebas

Gümüş 1 Üye
Vitamini ben haftada 1 damla veriyorum . Hastayken 2 günde 1 damla veriyordum hastalığı atlattıktan sonra haftada 1 damlaya indirmiştik. Gentayı da 2 ekimde falan vermeyi bırakmıştım diye hatırlıyorum.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Vitamini haftada iki kez bir damla yapalım. 1 ay bu şekilde devam edin.

Sebas

Gümüş 1 Üye
Cem bey sizce neden bu öğürme hareketini yapıyordur? Bir şey yuttuğunu sanmıyorum . Hazımsızlığı da yoktur diye düşünüyorum . Sürekli yapmıyor ama arada üst üste öğürüyor sonra uzun bir sure yapmıyor. Bir de bazen hapşırdığı oluyor.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bunu yem sonrası birkaç saat içinde yapıyorsa; hayvana çok yem veriyor olabilirsiniz. Kuru iken yutup karnında sıvıyla şişdiğinde hazımsızlık yapar hayvan kusarak çıkarmaya çalışır. Bu sebeple öğürür. Bunların karnı doyar gözü doymaz. Kusar kustuğunu tekrar yer.

Güneşlenme sonrası yapıyorsa ısı çene kaslarını gerdirir. Yumuşatmak için çenesini açıp kapayarak esnetir.

Sebas

Gümüş 1 Üye
Cem bey merhaba bir videoyla karşılaştım size danışayım dedim ne kadar doğru ne kadar yanlış diye (eğer başka kişiler mesaj attıysa lütfen ilk onları cevaplayın müsait olduğunuzda benim mesajımı cevaplarsınız acelesi yok , merak ettiğim için soruyorum) . İzlediğim videoda 7 gündür yemek yemeyi kesen bir res vardı küçük bir kaplumbağa değildi. Hayvanın gözleri falan kapandığı için damla damlatıyorlardı , antibiyotik veriyorlardı ayrıca ilgimi çeken oxbow'un critical care diye bir mama gibi bir şeyi var toz gibiydi sanki , onu suyla karıştırıp içerisine de vitamin ekleyip şırıngaya koyuyorlardı.Tahta çubukla ağzını açtırıp şırıngayla ağzına enjekte ediyorlardı.Küçük bir kapta içerisinde yemesi için yemler falan vardı su seviyesi de kabuk hizasının biraz üstündeydi. Videoyla alakalı bir kaç sorum vardı size . Uyguladıkları işlem doğru mu? Su seviyesi hayvan ters dönüp su yutmasın diye mi düşüktü? Suda yesin diye yemler vardı suyun içerisinde yemlerin uzun süre kalması sıkıntılı değil mi? Forumda çok fazla yem yemeyen hayvan oluyor tabii ki başka sebeplerden dolayı da yemeyenler oluyor ama ben akciğer enfeksiyonu olup da yem yemeyi kesen hayvanlardan bahsediyorum şuanda. Bu durumdaki bir hayvana şırıngayla böyle yem verilmesi doğru olur mu?(siz haşlanmış yumurta akı ve kaynayan suda 1-2 dakika haşlayıp soğutup kıyma vermelerini öneriyorsunuz örneğin bir hayvan bunları da yemiyorsa yine şırıngayla zorla yem verilebilir mi yoksa hayvanın durumu kritik olduğu için bir şey yapılamaz mı?)

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Yemeyen hayvanlar için sıvı gıda 1 litrelik suya konup hayvan içinde 12 saat bekletiliyor. Yetişkinlerde ağıza damlatılması uygun sonuç verir. Bir dönem prodac markanın sıvı gıdası vardı. Daha doğrusu suya katılan toz. Satılmadığı için siparişi durdurdular.

Akciğer enfeksiyonuna bağlı ölümlerin %90'lık bölümü boğulma kaynaklıdır. Hayvan ters döndüğünde düzelemez. Ama bu son safhadır.

Yemler yarım saat sonra alınmalı şişer, dağılır ve tadı gider. Bakteri üretir.

Şırınga ile yemi bulamaç hale getirip verebiliriz ama bunu hassas yapmalıyız. Çok tazyikli verilirse hayvanın ciğerine kaçabilir. Ve hayvanı dik tutmuyoruz. Maks. 45 derece açıyla

Sebas

Gümüş 1 Üye
Cem bey merhaba bizim kaplumbağalar bu yaptığımız platformdaki tahta çubukları ısırıp bırakıyolar bir sıkıntı çıkar mı?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Çubukları parçalayıp silikon bağlantısı var ve onları koparmıyorlarsa sorun olmaz. Zaman zaman kafalarını birşeye takıp onunla sürekli uğraşıp dururlar. Sonra ilgileri kaybolur.

O bölgenin resmini çekip atın bakayım.

Sebas

Gümüş 1 Üye
Çubukların en sol tarafını ısırıyolar arada . Açık silikonları toplamaya çalıştım şuan ısırabilecekleri silikon kaldı mı bilmiyorum. Çok fazla ısırmıyolar da arada bir ısırıyolar . Bir de alyanak deri değiştiriyor biz derilerini atmalarını kolaylaştırmak için bir şey uyguluyor muyuz ?

Ekli dosyalar

• 1668969194141.jpeg
    1668969194141.jpeg
    193.4 KB · Görüntüleme: 19

cem

Süper Moderatör
Yönetici
O silikonları yiyecek parçası olarak görüyor olabilir. Ya da ahşabın altı yosun veya yem artığı kaynaklı alg bağlamışsa bunların kokusu cezbediyor olabilir. Çubuklarda soyulma gözükmüyor. Güçleri o kadarına yetmiyor demekki.

O çimi ısırıp koparıyorlar mı? O da tehlikeli karınlarında topak olursa atamazlar. Benim kuru alanın paspası daha iyi olur. Bu gözlerine de dalaşabilir.

Derinin büyük parça halinde açılanları varsa kulak pamuğunu ıslatıp o kısımlara sürterek çıkarabilirsiniz.

Sebas

Gümüş 1 Üye
Abi çimleri ısırmıyorlar. Sen önceden de uyarmıştın o çimi komple söküp sizin de dediğiniz gibi paspas ya da rampayı yaptığımız çubuklardan yapmayı planlıyorum. Bazen başka akvaryumlara bakıyorum çimler hep kısa kısa hayvanları rahatsız etmeyecek şekilde kesilmiş. Bizdeki uzun ve dağınık alırken de hiç aklıma gelmemişti. Yosun veya alg falan gözlemleyemedim . İlk taktığımızda da gidip ısırıp duruyorlardı ama bu aralar uğraşmıyolar arada bir ısırıyorlar sadece . Silikonla alakalı bir sıkıntı çıkmadı gözlemlediğimiz kadarıyla . Gerçi silikonu koparırlar mı bilmiyorum ama alg falan kaplamamasına dikkat ederim .

cem

Süper Moderatör
Yönetici
O çimler makasla kısaltılabilir. Ama cama yapışıksa orada alan üstünde olmaz. Akvaryum içine düşebilir. Şöyle yapılabilir mi kestikten sonra elektrik süpürgesi ile alınabilir mi acaba. Hortum ucu çapraz açıyla tutularak. Yarı hava yarı parçaları çeker halıyı yerinden sökmez.

Çok kısa da olmasın çok uzunda.

Gerçi bununda şu açıdan faydası var hayvanların eski derilerini sürtünüp atmasına yardımcı olur.

Kafaları büyüdü mü o ara boşluklara sokup silikonları ısıramazlar.

Sebas

Gümüş 1 Üye
Cem Abi benim merak ettiğim bir soru vardı da bu ısıtma lambalı kuru alan gün içerisinde en fazla kaç dereceye çıkıyor tahmini olarak?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Lamba normalde uzun süre yandığında 32 derece üstüne çıkıyor onun için mesafeyi ilk yarım saatlik ölçüme göre baz alıyoruz. Benim bir günlük ölçümde 35 dereceyi yakaladığım oldu.

İkinci etken kuru alanın şekli. Alan fazla geniş olursa üstten ısı kaybı olur. Yani çanak ile yan camların arasındaki boşluk. Misal 50*30 cm ölçüye göre 30*30 cm ölçüde ısı yoğunluğu fazla ısı kaybı az olur.

Sebas

Gümüş 1 Üye
Cem Abi bir sorum olucaktı bizim alyanakla benekli daha yavru oldukları için mi suda uyumuyorlar? Alyanak ısıtıcının plastik kısmına ayağını koyuyor orda kuru alanın altında hava boşluğu var kafasını da oraya uzatıp uyuyor(yani kabuk suyun içerisinde). Benekli ise rampanın uç kısmına yakın bir yerde yatıyor. Kaç cm kabuk boyunda genellikle suda uyumaya başlıyorlar bir bilginiz var mıdır?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Yavruların henüz akciğerleri gelişmediği için yüzeye yakın burun dışarıda ve bir yerlerden destek alarak (tutunarak) uyurlar. Yüzeye yakın, bitki, dekor, ekipman yada kuru alan rampası gibi.

Orta boylardaki hayvanlar, su içinde durur ara ara çıkıp nefes alıp inerler bu zamanla tabanda uyuyup arada nefes için yukarı çıkmayla devam eder.

Yetişkinler geceden sabaha kadar nefes almadan su içinde tabanda uyuyabilirler. Akciğer kapasiteleri ve vücutlarını kullanma yetenekleri en üst noktadadır.

Ne var ki hangi boyda olursa olsunlar öncelik en keyif aldıkları yerdir. Burayı sahiplenip orada daha fazla dururlar. Bir diğer hayvan o noktayı kaparsa onu ittirip kendi geçer.

Sebas

Gümüş 1 Üye
Cem Abi Alyanağın alt kabuğunun küçük bir alanı böyle hafif kalkmış bu kabuk boyunda böyle bir şey olması normal mi?(kabuk değil de kabuğun dışarısında sert zar gibi bir şey var o kalkmış)

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Altbağada da plakalar bulunur üstbağa kadar yoğun olmasa da bunlarda açılıp atılır. Katmanlaşmaz. Üstbağa plakasına göre daha incedir.

O boydaki hayvanda alttan yeni plaka geldiğinde eski plakanın kendini belli edecek izi olur. Normalde 7 cm kabuk boyu sonrası atım başlar. Hayvan bir yere sürttüyse açılmıştır.

6 cm kabuk boyunda yumurta atan hayvan gördük. Hayvanın bakımsızlıktan boyu uzamamış. Yaşı bayağı vardı.

Sebas

Gümüş 1 Üye
Alyanağın sağ gözünün uç tarafı (burna yakın olan kısmı) hafif kırmızı gibi olmuş . Gözün içi değil de dış tarafında kalan deri de hafiften kırmızılık var. Benim uygulamam gereken bir şey var mı?