Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa bakımı hakkında sorular

Kaf_Kef

Yeni Üye
Ben bir su kaplumbağası alacağım. Ama öyle 15,20 cm olmasını istemiyorum, yani ufak kalsın..:).. Bunun için küçük bir fanus alacağım. Sizce bu sağlıklı olur mu? Bir de benim annem ve babam çalışıyor yani ben okuldan dönene kadar kaplumbağa yanlız kalacak... bir de ben ısıtıcı alamayabilirim, sobanın yakınlarında dursa sakıncalı olur mu.?? Dibinde değil yakınlarında..?? Çünkü bir tanıdğımız öyle yaparak yıllardır su kaplumbağası baktı.. Ayrıca filtre ısıtıcı ve paludaryumu yok..:D Toparlarsak böyle şartlarda su kaplumbağası bakmak istiyorum, biliyorum sitede yazılanlara ters düşüyor ama onları yapmadan da besleyebileceğimi düşünüyorum.. Tabii veteriner, vitamin, temizlik, yem bunlara dikkat edeceğim... Sizce başarılı olabilir miyim..?? Bana başarırım gibi geliyor, çünkü çok zor şartlarda çok hayvan besledim.....???Yanıtlarınızı bekliyorummmmmm.....

Edit tubidik: Türkçe'mize özen gösterelim.

RE: Lütfen cevap verin...???

Almamanızı tavsiye ederim.
Bunun kaplumbağalar için çok zararlı bir ticaret olduğunu hatırlatmak isterim.

Yaw ama almak istiyorum.. Bu arada annemin başının etini yedim ve poludaryum almaya ikna ettim...:D

ne kadar şanslısınız ki göz attınız bu siteye. eger alacaksanız o hayvanın mutlulugu ve refahı için defalarca kez sitedeki herkezin dile getirdiği olmazsa olmaz techizatı edinmelisiniz.

kaf kef kardeş eger paludaryum alıyorsan ısıtıcı,filtre,uvb lamba cıkabilcekleri kuru alan sarttt...bunları temin edemiiceksen alma derimm cünkü onlara iyilik edecegine kötülük etmiş olursun...paludaryumu soba yanına koymak suyu cok ısıtmaz.buarda daha büyük kapluş almayı düşünüyorsunuz,kapluş büyük olursa paludaryumu filtresi de okadar büüyük olmak zorunda en iyisi almamanız egerki bu dediklerimi yapamıcaksanız,kapluşu rahat bir ortamda büyütmek lazım.. alcaksanızda,innş bu ortamı saglayıp kapluş alırsınız..

Yaw tüm ortamı hemen değil zamanla sağlıycam.. Para biriktiriyorum bende sadist değilim hayvana kötülük etmek istemem.. Ama fazla büyümese bi sorun olur mu???? Diğer bakımlarını eksiksiz yapıcağıma dair bi şüpheniz olmasın....???

yani fazla büyümesin diye küçük bir paludaryum da yasatmak istiyorsunuz ama biir kapluş o da biir canlı olarak saglıklı büyüyüp gelişmeye hakkı var siz büyümesini kısıtlayamazsınız günahtır o da bi canlı söylediklerim biraz agır gelebilir ama bu gercekler...yani ne kadar saglıklı bakılsa her türlü imkan sagllansa da paludaryumun her gecen gün büyütülmesi sart kapluşunuz büyümek zorunda cünkü Allah onu öyle yaratmış diğer bir kaç hayvan gibi bir süre sonra büyümmesi durmuyor hep büyüyorlar benim ricam sizden eger alıyorsanız her gecen gün paludaryumu yenilemek zorundasınız cünküü onlar gelişicek ve büyüme göstercek..bu söylediklerimi dinlerseniz kapluşunuz mutlu biz mutlu siz mutlu olursunuz:):):):)....

Zaten ev ortamında pek büyümez ölür ;)
Almayın diyorum ben hala helede böyle düşünüyorsanız.
Zevkler için hayvan almayın.Kaplumbağa bakımı zor bir hayvan.
Bende kaplumbağa almaya ikna ettimdi ama almadım.
Kanlı bir ticarettir bu siz yapmayın bari.
Bunun bilincine varabilecek birisiniz.

Almayın derim çünkü bu hayvancağız işkence çekmek için dünyaya gelmedi. Sizi bir küçük odaya kapatsalar ömür boyu düşünün. Tabii ki de büyümesi gerek kapluşun. Bu arada büyüyünce parmağınızı ısırdığında büyük acı verecek. Benimki bile 5 cm olduğu hâlde dersini klaldırıyor parmağımın. Yani oyuncak değil onlar yaa! Sonuçta köpek alınca insan onun büyümesini, mutluluğunu nasıl isterse kapluşu da böyle düşünmek gerek.O iyi bakıldığında çok uzun yaşayacak bir canlı( Köpeklerden falan haylşi uzun) Yani sizin ona bir ömür boyu bakmaya hazır olmanız lazım.

eger ki bu kadar alma gönüllüsüyseniz, neden öncelikle paludaryumunu tamamlamayı düşünmüyorsunuz : ) anlık heves olarak görüp canını acıtmaktansa saglıklı yasayabilecegi bir ortamı olusturup ondan sonra edinebilirsiniz kaplumbaganızı ; )

Birdaha açıcağınız konuyu kurallara göre açınız.

Sukaplumbagasi.com 1. kural
* Yardım istenilen konularda başlıklara "acil !","imdaat" gibi başlıklar yazılması yasaktır.Sorununuz neyse başlığa özet şeklinde geçiniz. Örnek: Kaplumbağam hastalandı.

https://www.sukaplumbagasi.com/forum/showthread.php?tid=16&pid=20#pid20

mailto:/forum/showthread.php?tid=286

mailto:/forum/showthread.php?tid=38

mailto:/forum/showthread.php?tid=116&page=2

Bu başlıklara bir bakın.

benim kaplumbagamda 1 haftadır bir şey yemyor neden acaba?hasta olsa ne gibi belirtiler olur

-hareketsizlik
-genelde kuru alanda durma
-gözlerde enfeksiyon(kızarma. şişme vb)
-alt kabukta hafif pembelik
-iştahsızlık
-sesli nefes alış veriş(hırlama benzeri sesler çıkarabilir nefes akırken zorlanır)

bunlar akciğer enfeksiyonu belirtileridir..

ancak yem yememenin altında başka nedenler de olabilir. ortama alışmaya çalışması ya da bakılan ortamda eksiklikler olması vb.. forumda yem yememe hakkında daha ayrıntılı bir konu olcaktı forumu incelerseniz daha yararı olur sizin için...

eyw.hareketsizlik faln yok canlı maşallah gözlerde kızarma falnda yok pembelikte yok kuru alanda bn ışıgı yakınca cıkıyor bazende canı isteyince

kuru alan lambası güdüz boyunca yani 10-14 saat yanmalı kuru alan ısınmazsa yeteri kadar çıkmaycaktır..

bu devit3 ü nasıl kullanıcam..
alıp şırıngaya boşalttım.. damla damla vermeyi düşünüyorum.. ama yemine mi suyuna mı..
sorduğum eczacıya kaplumbağam için kullanıcağımı söylemiştim:D
laf bitince geçmiş olsun deyince daha fazla dinleyemedim gülmekten :D
şimdi de bilmiyorum :(

yemegine damlatabilirsiniz, ya da kabuguna sürüp kurumasını bekleyebilirsiniz ;)

evet verdim bir tanecik yemine damlattım ama çoooook azcık hemen :D yarında kabuğuna sürüp deneyebilirim teşekkürler :)
sadece bir damla değil mi fazlası yok

Edit tubidik: Türkçe'mize özen gösterelim.

Geri