Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa bakımı için bir kaç soru ve cevap...

Nomek

Bronz 3 Üye
Arkadaşlar ilk önce ben bir tane kaplumbağa aldım onun kuru alanını yaptım.yüzmesi içinde yeri var zaten akvaryumda bakıyorum.ısınması içinde lambam var fakat ısıtıcı yok.sorun olurmu?

2.si kaplumbağam şu an kuru alana pek çkıo.Yemleride düzgün yediğini zannetmiyorum.Fakt elime alıp bıraktığım zaman çok canlı.beni gördüğü zamn hemen heyecanlanıp kaçıo.:) yani kısacası baya canlı hareketsiz değil.

onun yem yemesi için ne yapmalıyım.Isıtıcıyı 1 hafta içinde alcam soru n olurmu? şimdiden teşekkürler...

RE: Bi yardım edin arkadaşlar...

kuru alana sık sık çıkmasının sebebi suyun soguk olması olabilir.ayrıca yemlerını genellikle ılık suda yediklerinden beslenemiyor olabilir.

mercan yanlış yazmışım o çıkmıo olcak .Kuru alana pek çıkmıo sürekli yüzüo hep suyun içnde..

mutlaka biran önce ısıtıcı almalısın. Akciğer enfeksiyonu geçirebilir. Hastalığı atlatsa bile ileride kulak enfeksiyonuna kolaylıkla yakalanabilir bende olduğu gibi

tamam akıncı 1 hafta içerisinde kesin alcam

birde ben kurutulmuş karidesi nerden bulanilirim...

pet shoplardan alabilirsin ama naylon torbada satılan markası belli olmayanlardan almanı tavsiye etmem.. Tetra'nın Gammarus'unu öneririm.. birde ana yem olarak kullanma karidesi, stick yemin yanında ek yem olarak kullan, tek başına karides kaplumbağanın beslenmesi için yeterli değildir..
Isıtıcıda hayati önem taşır dedigin gibi 1 hafta içinde alırsan sorun olmaz ama mutlaka almalısın kaplumbaganın uzun bir ömür sürmesi için..

teşekürler sağol lemin

Lütfen başlığı değiştiriniz =)
Hoşgeldiniz.
Hayırlı olsun kaplumbağanız.

ısıtıcıyı kısa zamanda temin etmeye çalışın.. eğer kuru alana çıkmyolarsa ya kuru alana çıkmaları zor olduğu içindir(kuru alanda eğim vb olmamasından dolayı) ya da kuru alanın yeterince sıcak olmamasından dolayıdır.. ideal kuru alan sıcaklığı 31-32 derece civarı olmalı bunu bir derece ile kontrol edin eğer yeterince sıcak değilse daha güçlü bir lamba kullanabilir ya da mevcut lambanızı biraz daha yakınlaştırabilirsiniz kuru alana.. ama lambanın kaplumbağanızın değemeyeceği uzaklıkta olmasına dikkat etmelisiniz.. karidesi petshoplarda bulabilirsiniz açık olarak da oluyor çoğu petshopta.. marka olaraksa sera raffy-I ve tetra gammarus alabilirsiniz bu yemlerin içeriği de karidestir..

bendede eskiden bunlardan öçnce beslediğimde ısıtıcım yoktu ısıtıcı lambam vardı kuru alana çıkıyordu yemlerinide pek yemiyordu ama canlıydı baya ısıtıcıya gelince 1 hafta içinde alıcaksan hiç bir sorun olmaz lamban açık olduğu sürece ama tabiki alman şart

Kuru alan ile su arasında ısı farkı onları epey rahatsız eder Allah göstermesin akciğer enfeksiyonu başta olmak üzere bazı iyileşmesi zor ve zaman alan rahatsızlıklara neden olur. Isı farkından ciddi şekilde kaçınmak gerekli. Isıtıcına bir an önce kavuşman dileği ile ...

Teşekkürler arkadşlar yaklaşık 1 sene önce hiç bişey bilmiodum şimdi sayenizde çoğu şeyi öğrendim ekipmanlardan sadece Uvb lambası var.Başkada bişey kalmadı..Herşey için tekrardan teşekkkürler...:)

Geri