Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbaga hasta

Shadow_Karus

Gümüş 1 Üye
merhaba arkadaşlar kaplumbagamda galiba akciğer enfeksiyonu var
belirtileri
1.çok fazla kuru alanda durıo
2. suya koyduğumda diptde 2-3 dk sabit duruyor
akvaryumda uv lamba haric tüm ekipmanlar tam
Not :günde 2-3 saat kuru alana güneş vuruyor

yardımcı olursanız sevinirim

Yem yememe, hareketsizlik, alt kabukta pembelik, sesli nefes alıp verme, hapşırma gibi belirtiler de var mı?

hareketsizlik var yem kutusunu elime alınca cok hızlı hareket etmeye başlıyor

İştahı iyiyse ve pembelik de yoksa enfeksiyon olduğunu pek sanmam. Kuru alanda günde 2-4 saat arası zaman geçirmeleri normaldir. Yem yiyorsa özellikle pek bir rahatsızlığı olduğunu sanmıyorum.

O zaman muhtemelen bir üşütme durumu söz konusu olabilir. Yem yemesi ve pembeleşmenin olmaması hastalığın başlangıç aşamasında olduğuna işaret. İmkanınız varsa mutlaka bir veterinere gösterin derim, imkanınız yoksa antibiyotik kullanmanız iyi olacaktır özellikle de kaplumbağanız yavruysa tedaviye yönelik bir girişimde bulunulmazsa kısa sürede ilerleyebilir durum

Monodoks, tetradoks, doksin ve bunların türevi antibiyotikleri kullanabilirsiniz. Linkte ayrıntılı bilgi mevcut umarım yararı olur.
https://www.sukaplumbagasi.com/forum/showthread.php?tid=873

Geçmiş olsun. Tabi imkanınız varsa yine bir veterinere göstermeniz en iyisi olur

Geçmiş olsun. İlacı kullanmadan önce su miktarını biraz zaltıp sıcaklığı 30 dereceye yükseltmeyi de unutmayın forumda da bilgi var zaten antibiyotik kullanımı hakkında. Bir de tedaviye en az 5 gün devam edin başladıktan sonra. Umarım kısa zamanda sonuç alırsınız.

Evet Cihan'ın dediklerine katılıyorum.. Su seviyesini düşür ki sudayken fazla zorlanmasın... Su sıcaklığı kesinlikle en az 30 derece olmalı...Ek olarak, ben günde bir kullanıyordum, veterinerim monodoks u günde iki kez kullan 5 gün devam et dedi.. Zaten kutuda 10 tane oluyor ve günde iki olunca 5 günde bitiyor. Kapsülü suya boşalt ve biraz karıştır... Kaplumbağa sudayken onu ister istemez içecektir. Bu akciğer enfeksiyonu sürecinde çok dikkatli olunması gerek ki yaşatılabilsin... Çünkü bu hastalığa yakalanan kaplumbağaların çok büyük bir kısmı ölüyor bilinçsizlikten... Az çok bilgisi olanlar ise erken teşhis edebiliyor hastalığı ve veterinere götürüyor, götürecek durumu yoksa en azından monodoks alıp kendi kendine tedavi uygulayıp kurtarıyor... Çok ilerlemiş olunca kurtulma ihtimali neredeyse yok. Erken teşhis hayat kurtarır...

cahide' Alıntı:
Evet Cihan'ın dediklerine katılıyorum.. Su seviyesini düşür ki sudayken fazla zorlanmasın... Su sıcaklığı kesinlikle en az 30 derece olmalı...Ek olarak, ben günde bir kullanıyordum, veterinerim monodoks u günde iki kez kullan 5 gün devam et dedi.. Zaten kutuda 10 tane oluyor ve günde iki olunca 5 günde bitiyor. Kapsülü suya boşalt ve biraz karıştır... Kaplumbağa sudayken onu ister istemez içecektir. Bu akciğer enfeksiyonu sürecinde çok dikkatli olunması gerek ki yaşatılabilsin... Çünkü bu hastalığa yakalanan kaplumbağaların çok büyük bir kısmı ölüyor bilinçsizlikten... Az çok bilgisi olanlar ise erken teşhis edebiliyor hastalığı ve veterinere götürüyor, götürecek durumu yoksa en azından monodoks alıp kendi kendine tedavi uygulayıp kurtarıyor... Çok ilerlemiş olunca kurtulma ihtimali neredeyse yok. Erken teşhis hayat kurtarır...

teşekürle cahide :)

Geri