Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa hastalıkları, belirtileri , tedavileri

gonzimmm

As 2 Üye

1-) BELİRTİLERİNE GÖRE KAPLUMBAĞA HASTALIKLARI​

Sulu gaita (İshal)

Muhtemel nedeni bağırsak enfeksiyonudur. Gaitadan örnek alınarak parazit yönünden muayene edilmesi gereklidir. Mide, bağırsak kurtları ishale neden olur. Ayrıca bakterilerin sebep olduğu ishaller yaygın olarak görülmektedir. Parazit ilaçları ve antibiyotiklerle tedavi edilebilinir.

Konsipasyon (Kabızlık)

Bağırsak peritaltiğinin azalmasına bağlı olarak, bağırsak içeriğinin sertleşmesi veya bağırsak içeriğinin dışkıya dönüştükten sonra dışarı atılmaması olarak görülen belirtidir.
Kabızlık kuru gıdalar ve tek yönlü beslenmeden kaynaklanabildiği gibi yoğun bağırsak kurtları nedeniyle kabızlık olabilir. Kış uykusuna bağlı olarak ta kabızlık görülmektedir. Kış uykusu yaklaşık beş aya yakın sürdüğü için bağırsak içeriğinin sertleştiği görülmektedir Nedenine göre parazit ilaçları veya su banyosu ile tedavi edilir.

Bağırsak Çıkması

Genellikle bağırsak kloakadan dışarı çıkar, anal bezlerle birlikte erkeklerde peniste dışarı çıkabilir. Kara ve su kaplumbağalarında bu durum sıklıkla görülmektedir. Bu durum bağırsaklardaki yabancı cisim ve konsipasyonlarda ortaya çıkmaktadır. Özellikle kış uykusu sonrası dönemlerde çok sık rastlanabilir. Eğer hayvan küçükse antiseptik kompreslerle %0,1'lik rivanol ile yapılır. Büyük kaplumbağalarda kloaka red edilir ve tütün kesesi ağzı dikiş atılabilir.

Göz Kapaklarının Şişmesi ve Kapanması

Tam olarak nedeni bilinmemekle beraber; su kaplumbağalarının yaşadıkları suların kirliliği ve A vitamini eksikliğinden ortaya çıktığı düşünülmektedir.

2-) KAPLUMBAĞALARDAKİ ÖZEL HASTALIKLAR

Kaplumbağalarda da diğer hayvanlarda olduğu gibi bakterilerin, virüslerin ve diğer etkenlerin neden olduğu çeşitli hastalıklar görülebilir. Bu hayvanların hastalıklarda korunmayı sağlayan özel savunma mekanizmaları ile ilgili fazla bir bilgi henüz mevcut değildir.

Akciğer Yangısı

Nedeni soğuktur, gırtlakta ıslık sesi, burun deliklerinden kabarcıklı sümük çıkar. Su kaplumbağalarında daha çok rastlanmaktadır. Kara kaplumbağaları akciğer enfeksiyonlarında duvara tırmanma hareketi yapmaktadırlar.

Böbrek Yetmezliği

Hayvanın boyun bölgesi derisi yüzük halkası şeklinde şişer. Kaplumbağa kafasını içeri çekemez. Tedavisi çok zordur.

Kabuk Kalınlaşması ve Şekil Bozuklukları

Kabuk parmaklarla palpe edildiğinde yumuşamış olduğu hissedilir. Nedeni, D Vitamini, Kalsiyum, Fosfor ve Ultraviyole ışık eksikliğidir. En çok kış uykusundan çıkan hayvanlarda ve tek yönlü beslenen hayvanlarda görülür.

Kabukta Dökülme ve Aşırı Boynuzlaşma

Kabukta dökülme fizyolojik olarak meydana gelmektedir. Eğer aşırı bir dökülme varsa hastalık akla gelmelidir.
Deride de zaman zaman dökülmeler olur, suyun içerisinde beyaz ince kalıntılar şeklinde izlenmektedir. Baş ve ayak derilerinde kalınlaşma veya lekeler oluşmasında vitamin eksikliği ve suların kirliliğinden dolayı oluşan mantar enfeksiyonları düşünülmelidir.

Parakeratoz

Yetersiz beslenmeye bağlı Vitamin A ve D'nin eksikliğine bağlı ortaya çıkan hastalıklardır.
Belirtileri: Epitel çözülmeleri genelde kabuğun deriyi koruyamadığı boyun, kloaka çevresi ve arka bacakların uç kısımlarında gözlenir. Deride kırmızı ve sarı sahaların ortaya çıkması gibi değişiklikler genelde simetriktir.
Tedavisi: Betadin (Iyot) banyosu, antibiyotikler A ve D vitamini takviyesi yapılmalıdır. Derinin kurumasını önlemek için yaralara antibiyotikli pomatlar sürülmelidir.

Salmonella

Kaplumbağalar Salmonella enfeksiyonu taşıyıcılarıdır. Çocuklar için tehlikeli olabilir.
Belirtileri: İştahsızlık, ishaldir. Kültür yapılarak sonuca gidilir. Antibiyotik ve vitamin verilerek tedavi yapılır.
Kaplumbağalar çocuklar için salmonella yönünde risk oluşturabilir. Eğer bakımlı bir hayvan ise bu riski taşımaz. Kaplumbağaların parazitleri kendine hastır. İnsanlar açısından tehlike oluşturmaz.

Kabuk Yaralanmaları ve Kırılmaları

Normal bir masa yüksekliğinden sert bir zemine düşen, üzerinden araba geçen veya köpek tarafından ısırılan kaplumbağalar yaralanabilir. Eğer hayvanın organlarında bir hasar yoksa kırılma ise antibiyotikli pomat sürülerek veya papatya çayı banyosu ile iyileşme sağlanır. Kırılma büyükse antibiyotikli bir pomatla doldurulduktan sonra üzeri bantlanır. Kabuk kırığı ve yaralanma ile birlikte organlarda hasar varsa o zaman veteriner hekim tarafından mutlaka görülmelidir.

3-) KAPLUMBAĞALARDA SIK RASTLANILAN HASTALIKLAR​

Apse:

Kaplumbağalarda sıklıkla deri altı apselere rastlanır.
Nedeni : Yaralanmalar, yabancı cisim batması v.b.
Tedavisi : Lokal olarak açılır, apse tedavisi uygulanır.

Hipervitaminoz A:

Vitamin fazlalığına bağlı olarak deride yer yer dökülmeler meydana gelir. Mantarlarla karışabilir.
Nedeni : A Vitamini fazlalığı
Tedavisi : Vitamini kesmek ve lokal yara tedavisi

Ağızda ve Dilde Stomatis:

Çeşitli etkenlerin sebep olduğu ağız içerisinde meydana gelen yangı ve daha sonra oluşan gangren.
Nedeni : Çeşitli mikroorganizmalar
Tedavisi : Yok

Orta Kulak İltihabı:

Kaplumbağalarda kulak kepçesi yoktur. Kulak bir delik şeklindedir. İltihaplanan orta kulak dışarıya doğru delikten bir balon gibi çıkar.
Nedeni : Mikroorganizmalar
Tedavisi : Yok

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cvp: Kaplumbağa hastalıkları, belirtileri , tedavileri

Sağ ol paylaşım içi.

Paylaşım için teşekkürler,Leonardo'nun hastalıklarından biri bitmeden biri baslıyor,şimdide kabız olmuş. :S

sagol paylasımlar içinn ;)

kabluşumun altında bazı derin olmayan çizikler var ama mantar mı acaba ama kabluşum çok hareketli ve arka ve ön ayağı şiş değil ve üstünde beyaz pamuk gibi lekeler de yok sizce bu çizikler ne lütfen yardım edin

Merhaba ben daha yeni katıldım bu sayfaya , çeşitli bilgiler öğrendim çok yararlı bir site. Benim kaplumbağamı 2 günde 1 kabını boşaltıp 20 dk güneşli biyere koyuyorum kabuğu kuruduğu zaman bakırımsı bi renk alıyor üstü ve alt kabuğu da çok koyu sarı acaba hastalıklı mı?

YARDIM EDİN bir senelik kırmızı yanaklı su kaplumbağam var bugün çok garip davranmaya başladı sanki zorla nefes alıyor, insanı hıçkırık tutunca ani hareketle şıçrar gibi ağzını açıp sıçrıyor ve boğazından ses geliyor nefes alırken zorlanıyor sanki bunlar ne anlama geliyor yardım

Büyük ihtimalle akciğer enfeksiyonu olmuş. Bir veterinere götürmelisiniz. Hayvan esintili yerde kalmasın. Ekipmanlarınız tam mı? Akvaryum, ısıtıcı, filtre, kuru alan ve kuru alan lambası gibi...

AEK' Alıntı:
Büyük ihtimalle akciğer enfeksiyonu olmuş. Bir veterinere götürmelisiniz. Hayvan esintili yerde kalmasın. Ekipmanlarınız tam mı? Akvaryum, ısıtıcı, filtre, kuru alan ve kuru alan lambası gibi...
sadece ısıtıcı yok 1 hafta önce güneş ışıgını alsın diye camın yanına koydum ondanmı oldu

veterinere getirin demissiniz de kaplumbagalardan anlayan veteriner bulmak çok zor

O şekilde uygun olmaz. Suyun sabit 28 derece olması gerekmektedir. Bence hemen bir ısıtıcı edinin. Diğer ekipmanları kurmak tamamlamak ona göre daha zordur. Ufak bir ayrıntı ama hayati önem taşıyor.
Veteriner konusunu ihmal etmeyin. Bu arada yüzüşü, suya batma ve çıkması ne durumda?

arada bi ani hareket yapıyo ama eskisi gibi yüzebiliyo bu hastalıgın tedavisi varmı

Forumu araştırmayı deneyebilirsiniz! Yani yardım da bir yere kadar. Sizinde araştırmanız gerekli biraz. Tedaviye de acil başlamanız gerek.

kaplumbagam 2-3gundur yan yuzuyor yani dengesini sagliyamiyor sag taafa dusuyo her seferinde:/yemlerini duzgun yiyo ama niye boyle anlamadim

Arkadaşlar yardım edin.oğlumun popo deliğinle kuyruk kısmı çok şiş,bunu sorunu akvaryumcuya anlattım Kapluşumun kabız olduğunu dile getirdi:':)':)'( Kapluşumun YOSUN YEMİ yemesini söyledi 2 gün arayla ancak hiç ihmal etmeden veriyorum,ama sonuc NEGATİF yinede kakasını yapamıyor :59::59: çok sessiz davranıor hal ve hareketlerinden belli ediyor ama yinede akvaryumun içinde geziniyor arada.arkadaşlar ne yapmamı tavsiye edersiniz kabızlığa ne iyi gelir?? veterinere götürmelimiyim ? bi gün kapluşumun popo deliğinden değişik bi cisim çıkarmıştı siyahtı sanırsam bağırsağıydı:'(.lütfen arkadaşlar daha fazla acı çekmesini istemiyorum.dilide yok ifadede edemiyor.çırpınsa insan oğlu sevgi belirtisi olup olmadığınıda anlamıor :S

Geçmiş olsun. Bence veterinere götürün. Belki yuttuğu bir şeyi çıkarmaya çalışıyordur. Ama ihmale gelmez.

Teşekkürler Evet haklı olabilirsin çünkü akvaryum küçük taş ve kumlarla dolu,oğlumu hem dipte kumların arasında taşları kemirdiğini görüyordum.heralde bağırsağında taş olma olasılığıda var,küçücük bir hayvan taşı nasıl öğütebilirki :ff:,birde bizimkinler yem verme dozunu biraz kaçırıyorlardı,sanırım ondanda oldu:S bn işteyken bizimkinler besliyordu,bazen gözüme çarpıyordu 5-10 adet yem veriorlardı kızıyordum şuan pişmanlar oğluşumu bi veterinere götürsem iyi olacaktır.tavsiyen için yine teşekkür ederim dostum

Yutma ihtimali olan taşları akvaryumdan çıkarmak gerekir. Kum yemesinde sakınca yok.

bnm kaplumbagamin kabugunun arkasina dogru hafif.bir beyazlik ve kabugunun baslari biraz beyazlasmis bu hastalik belirtisi mi?

Resim koyarsanız daha net yorum yapabiliriz.

Eğer kabuklar aşınmış gibi görünüyor ve renk kaybı varsa büyüme belirtisidir. Plakalar aralanmışsa hayvan büyüyordur.

Eğer kabuğun üzeri birşey sürülmüş gibi tabaka şeklinde kaplanmış ve tırnağınızı sürünce hiçbir şekilde etkilenmiyorsa kireçtir.

Eğer düzensiz bir dağılım ve beneklerin birleşimi gibi ise ve tırnağınızı sürünce hafiften kazınıyor gibi ipliksi bir yapıda ise mantardır.

Geri