Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağa hastalıkları bulaşıcı mıdır?

sehran

Bronz 5 Üye
arkadaşlar evimize yeni bir kaplumbağa geldi. sanıyorum kış uykusuna yatmak üzereydi ben aldığımda;çok az hareket ediyordu, yemek yemiyordu, kabuğunun tam orta kısmında (hani dikleştiği yerde) beyazlıklar vardı.
ılık banyo yaptırdım,hemen cam bi kap buldum su hazırlayıp ısıtıcı aldım, kabuğuna vitamin döküp ısıtıcı lambanın altında tuttum. şu anda hareketlendi ve 3. günün sonunda yemek yemeğe başladı.
bu ufaklık kuzenimin çocuklarına hediye gelmiş ve maalesef iki senedir o plastik kaplarda tutulmuş. allahtan kuzenim zeki bir insan,hiç bilgi verilmediği halde suyunu ılık tutmayı akıl etmiş,belki de bu yüzden bu kadar yaşadı,ama kabuğu 3 cm. kadar, hiç büyüyememiş..
şimdi,o beyazlıklar dışında bir rahatsızlığı olabilir mi? ve anlayamadığım birşey varsa da patinin yanına koyarsam şayet pati de hastalanır mı?
gerçi şimdi iyi görünüyor ama belli olmaz dedim.yardımcı olursanız sevinirim.

gerek kalmadı patinin yanına koymama,baya canlandı zaten ufaklık,sahibine her şeyi tarif ettim,ihtiyaçlarını aldılar,evine döndü kapluş. bulaşıcı olup olmadığını bilseydiniz eminim biri cevap verirdi..yine de teşekkürler..ben kendim konuyu kapatıyorum.
kilit.:)

not:yabancı sitelerde de bu konuda bir bilgi bulamadım.

Mesajınızı daha önceden hiç görmemiştim o yüzden bayağ geç cevap yazabildim. Kaplumbağalardaki mantar, akciğer enfeksiyonu gibi hastalıklar mikroorganizmalar kaynaklı olduğu için bir kaplumbağadan diğerine bulaşabilir. Özellikle mantarda bu daha sık görülür ancak akciğer enfeksiyonunda da duyduğum durumlar vardı önce hayvanın birinde başlayıp daha sonra diğerine de bulaştığı.

Sorununuzu halletmiş olmanıza sevindim.

Geri