Sitemize kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilecek, paylaşabilecek ve kaplumbağanız hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceksiniz.

Üye Ol!

kaplumbağa salmonella hastalıgı yapar mı?

gorkemm

Yeni Üye
Katılım
17 Ocak 2009
Mesajlar
11
kaplumbağalar ele alındığı zaman salmonella hastalığı(emin değilim ama elde siğil yapma galiba) yapıyormuş doğru mu? Cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.
 

kubrabekmez

SKF Delisi
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
940
RE: kaplumaba salmonella hastalıgı yapar mı

Ben de dokunmayayım desem de dokunmadan yapamıyorum.... Günün 24 saati elimde yavrucak... Tabii dokunmak o kadar sorun olmaz ama her dokunduğumuzda elimizi sabun ve suyla iyice yıkamak şartıyla..
 

aragorn

SKF Delisi
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
2,176
RE: kaplumaba salmonella hastalıgı yapar mı

salmonella bazı hayvan dışkılarında bulunan bir bakteri türüdür.. insanda hastalığa neden olabilir. özellikle bağışıklığı zayıf kişilerde bebeklerde hamilelerde yani immün sistemi zayıf kişilerde genelde hastalık yapmaktadır.. özellikle 10cm den ufak kaplumbağlarda daha sık bulunmakta.. hastalık sindirim sisteminde bozukluklara karın ağrısına ve kramplara yol açmaktadır 4-5 gün süren bu belirtilerden sonra kişi kendiliğinden iyileşebilceği gibi antibiyotik tedavisi de görmesi gerekebilir.. korunmak için kaplumbağalara ya da akvaryum suyuna her temastan sonra eller bol sabunlu suyla yıkanmalı ve temizlenmelidir.. temizliğe dikkat edildiği süresince herhangi bir hastalığa neden olmaycaktır..
 
Üst