Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağa salmonella hastalıgı yapar mı?

gorkemm

Yeni Üye
Katılım
17 Ocak 2009
Mesajlar
11
kaplumbağalar ele alındığı zaman salmonella hastalığı(emin değilim ama elde siğil yapma galiba) yapıyormuş doğru mu? Cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.
 
RE: kaplumaba salmonella hastalıgı yapar mı

Ben de dokunmayayım desem de dokunmadan yapamıyorum.... Günün 24 saati elimde yavrucak... Tabii dokunmak o kadar sorun olmaz ama her dokunduğumuzda elimizi sabun ve suyla iyice yıkamak şartıyla..
 
RE: kaplumaba salmonella hastalıgı yapar mı

salmonella bazı hayvan dışkılarında bulunan bir bakteri türüdür.. insanda hastalığa neden olabilir. özellikle bağışıklığı zayıf kişilerde bebeklerde hamilelerde yani immün sistemi zayıf kişilerde genelde hastalık yapmaktadır.. özellikle 10cm den ufak kaplumbağlarda daha sık bulunmakta.. hastalık sindirim sisteminde bozukluklara karın ağrısına ve kramplara yol açmaktadır 4-5 gün süren bu belirtilerden sonra kişi kendiliğinden iyileşebilceği gibi antibiyotik tedavisi de görmesi gerekebilir.. korunmak için kaplumbağalara ya da akvaryum suyuna her temastan sonra eller bol sabunlu suyla yıkanmalı ve temizlenmelidir.. temizliğe dikkat edildiği süresince herhangi bir hastalığa neden olmaycaktır..
 
Geri
Üst