Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa suda uyur mu?

şeraşahi

Yeni Üye
Katılım
5 Şub 2009
Mesajlar
1
yavru kaplumbağam akvaryumda taşın üstü yerine altına girip uyuyor. suda uyumasında bir sakınca var mı?
 
hayır bir sakınca yok.. zaten suda uyuyorlar bildiğim kadarı ile. benim miniklerde suda uyuyor...
 
suda genelde burunları suyun dışında kalacak şekilde uyurlar akciğer solunumu yapan canlılar olduklarından dolayı.. eğer bu şekilde uyuyabilecekleri bir yer yoksa kısa periyotlarla uyuyup uyanırlar tekrar nefes almak için.. muhtemelen siz farketmezken su yüzeyine de çıkıp kuru alana tutunarak uyuyodur gece boyu taşın altında uyuycağını pek sanmıyorum..
 
benim kaplişim eskidendi bir biçimde uyuyordu ama artık suyun içinde uyuyor. Zaten suyun içinde uyuması normal bir durum ama yine de suda uyurken başını yukarı çıkarıyorlar. Ben gördüm...:D
 
Evet, suda uyurlar... Benimkinin de suyun içinde uzun bir dinlenme ağacı var... Onun üzerine gelir, uyur... 5 dk da bir kafa dışarı...
 
benim kapluşda suda uyuyor ama uyuma esnasında burnunu dışarı çıkartıp tekrar suya sokuyor.
 
Kaplumbağalar kendilerini su içinde güvende hissederler. Uykularını da o nedenle kendileri için en güvenli gördükleri yer olan su içinde uyurlar.
 
6 saat önce bi kaplumbağa edindim, suan izliyorum, yani bi süredir izliyorum ve kafasını hiç dısarı cıkarmadı :/ endişelenmem gerkiyomu, yoksa normal mi?
 
Normaldir. Ortama alışma sorunu çekiyor başından biraz ayrılın ve ortamı tanımasını ve alışmasına izin verin. :)
 
Muhtemelen siz görmezken çıkarıyordur yoksa yaşayamaz :) Tamamen çıkarmasa bile burnunu çıkardığından emin olun nefes alması için her 4-5 dakikada bir bunu yapması şart. Suyun altında daha uzun süre nefes almadan kalamazlar akciğer solunumu yapan canlılar oldukları için.
 
RE: kaplumbağa suda uyur mu?

:Dbu kaplumbaganin karakterine bagli benimki turtledockun rampasinda uyuyor kolay nefes almasi icin, cok nadirende suyun dibinde uyur. Tembel sey ama suyun dibinde uyumayi fazla tercih etmiyor nasil uyurum ve nefes alirim diye degisik sekillerde uyuyor cok komik ya
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Evet aynen öyle... Benimkini balerin pozisyonunda uyurken bile yakaladım... Arka bacaktan biri geriye uzanmış ön kolun teki ileriye, tekiyle de ağacı tutar vaziyette... Eskiden ağazta uyurdu, kırmızı kayaları geldiğinden eri kayanın özel bir yeri var orada uyuyor... Su altında kalmış, kafasını kolay çıkarabileceği, vücut ölçülerine uyumlu ve akvaryumun bana en yakın köşesi( Amaç= gözünü açtığı an ranzanın üst katını zahmetsiz gözetlemek) Şu ana dek hiç su altında ya da çok sevdiği filtre üzerinde uyumadı...
 
benim kapluşlarım da suda uyuyolar ama taşlardan rampa yapmıştım rampanın ortasına geliolar kafaları dışarda uyuyorlar.:) bir de kapluşlarımın yaşını nasıl öğrenebilirim yani bu mümkün mü başka başlıklarda göremedim nereye yazsam bilemedim bu nota ekleyeyim ari dedim. henz çok küçüler yaklaşık 2 aydır benimleler ama öncesini bilemiorum yaşlarını öğrenmek mümkünse nasıl? bu konuda da bilgisi olan varsa paylaşırsa çok sevinirim.:)
 
Yumurtadan çıkış tarihleri bilinmeden yaşlarını net olarak bilmek mümkün değildir. Petshoplarda satılan bozuk paradan az daha büyük olan kaplumbağalar genelde 1-3 aylık arası oluyor eğer sizde yaklaşık o boylarda almışsanız 2 aydır da sizle olduğunu da hesaba katarsak 4-5 aylıklardır sanıyorum. Bir de ufak bir dip not, kaplumbağalarda büyüklüğe göre yaş tahmini yapmak doğru değildir kaplumbağaların büyüme hızı pek çok faktöre bağlı olduğu için. İyi şartlarda bakılmış 1 senede 10-12 cm olan kaplumbağalar olduğu gibi 4-5 yıllık 7-8 cm olan kaplumbağalar da olabiliyor.

Foruma hoşgeldiniz bu arada :)
 
bu arada bişey sormak istiyorum forumun büyük kısmını inceledim ciddi bilgiler veriliyor cevremdeki veterinerlerden bile bu kadar bilgi alamadım kaplumbağalarla ilgili acaba buradaki bilgilere ne kadar güvenebilirm kaynağı nedir?
 
Buradaki bilgilerin kaynağı bizzat veteriner tavsiyeleri, konuyla ilgili bir kaç yabancı kitap, bazı yabancı sitelerden yapılan çeviriler, uzun zamandır bu işe ilgilenen bilgili arkadaşların deneyimleri, gözlemleri sonucu edindiği bilgilerdir. Veterinerlerin çoğu su kaplumbağaları hakkında bilgi sahibi değildir bunun nedeni kaplumbağalardan fazla bir gelir elde edememelerinden kaynaklanır bunu da kendisi veteriner olan bir arkadaşım söylemişti bana ve maalesef çoğu yerde durum böyle. Siteyi biraz dolaşmışsanız şimdiye kadar sitede verilmiş olan herhangi bir yanlış bilgiden dolayı sorun yaşayan kimselere ya da düzeltilmeyen bir yanlış bilgiye rast gelmemişsinizdir bu da ne derece güvenebileceğiniz hakkında bir fikir verir umarım size. Bu denli geniş bilgi birikimine sahip olmamızın temel nedeni bilgili, deneyimli çok değerli bir çok üyemizin olması ve sadece su kaplumbağaları ile ilgileniyor olmamızdan ileri gelmekte.

Değerli düşünceleriniz için çok teşekkür ederim umarım forumda güzel zaman geçirirsiniz.
 
teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden dolayı. forumda rastlamadaım hatalı bilgiye ama merak ettim işte kapluşlarımı çok seviyorum ve onlarla ilgili herkonu pimpirikli olabiliyorum. aldığım günden beri sık sık onlarla ilgili araştırmalar yapıyorum. kapluşmun erkek olanın ğu dişiye göre daha mat bunun sebebi ne olabilir acaba siz buradayken bunu da sorayım dedim umarım sorularımla sizi sıkmıyorumdur?
 
Estağfrllah rica ederim tam tersine elimden geldiğince yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana. Forumdaki bilgilere gönül rahatlığı ile güvenebilirsiniz merak etmeyin.

Kaplumbağalarda genelde kabuk renkleri büyüdükçe daha koyuya döner erkek olan dişiden daha büyükse kabuğu biraz daha koyu olabilir bu yüzden. Ayrıca doğada bir iki çeşit farklı kabuk tonlarında kaplumbağalar olabiliyor açık yeşil-sarı ya da kahverengi-koyu yeşil gibi kombinasyonlarda olan kaplumbağalar var. Bu yüzden de olabilir o renk farklılığı. Sağlıklıysa ikisi de endişe edecek bir durum yoktur merak etmeyin :)
 
Geri
Üst