Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa Ticareti Nedir , Nasıl İşler?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Tarçın~

Altın 2 Üye
Katılım
2 Eki 2008
Mesajlar
294
Kaplumbağalar doğal ortamlarında bildiğiniz üzere sık sık ve bolca üreyen hayvanlardır.Yani onları yakalayıp satmak da oldukça karlı bir iştir.Tatlı sulardan , denizlerden oralardan buralardan toplanan kaplumbağalar (ki bu genelde kırmızı yanaklı su kaplumbağası olmak üzere yurt dışından toplanılıyor) ülkemize genelde kaçak olmak üzere getiriliyor.Oralardan buraya gelme masrafının üzerine biraz da para koyulup satıldığında inanılmaz karlar elde edilebiliyor.Çünkü kaplumbağa başı yol masrafı 2-3 YTL'den fazla değil...Kimi dükkanlarda 5 YTL'den 20 YTL'ye kadar fiyatı artabiliyor.

Doğadan koparılıp buralarda , yuvalarından kilometrelerce uzaklarda zavallı kaderlerini bekliyorlar.Bu bekleme süresi ne kadar artarsa satıcı da o kadar zarar ediyor.Çünkü ne kadar bekleme; o kadar yer kaplama , o kadar yem ve o kadar ortamı pisletme demektir.Bu yüzden satıcı en yakın zamanda kaplumbağayı elinden çıkarmaya bakıyor.

Bizlere plastik kaplarda (ölüm fanusunda) kaplumbağa satmalarının amacı ne biliyor musunuz?Onların o kaplarda bakılabilmelerinin aksine , o kaplarda kısa zamanda kaplumbağaları ölmesidir!"Nasıl yani , o hayvancı hayvanların kötülüğünü mü istiyor yani?" Eh tabii ki...Eğer o hayvan ölmezse ve siz tekrar tekrar kaplumbağa almazsanız kime satacak ki kaplumbağalarını?..Yeni , ilk defa kaplumbağa bakmak isteyen kişi oluşması yerine bir alana tekrar tekrar aldırmak daha kolay olmaz mı?

Yani o kaplarda kaplumbağa satmalarının amacı kaplumbağalarımızın ölmesini sağlayıp bize yeni kaplumbağa satabilme , dolayısıyla bu ticaretin sürekliliğini sağlamaktır.

Kaplumbağaların ve o ölüm fanusunun ucuzluğu , kaplumbağalarının hiç büyümeyeceğinin sanılması ve bakımlarının kolay olduğunun "sanılması" hepimizi kaplumbağa bakmaya heveslendirmiştir.Aldıktan sonra da biracık araştırmayla hayallerimizin suya düşmesi de cabası...Sonra uğraş , çabala da düzgün bir paludaryum oluşturmaya çalış.

Zaten çoğu insan da bakımlarının zor olduğunu anladığı an hemen onları geç olmadan elden çıkarmaya çalışıyor.O yüzdendir ki her hayvan sitesinde "onlarca ücretsiz" kaplumbağa ilanı var...Aslında o ilanları verenler iyi niyetli insanlar; kaplumbağalar ölmeden onlara iyi birer yuva arama çabası.Çünkü sitelerde satamayacağını bile bile kaplumbağadan para lazanmaya çalışan sinsiler de mevcut.

Aklıma geldikçe bu "iğrenç" ticareti daha da açmaya çalışacağım...Sizin de katkılarınızla belki bir şeyler kıpırdayabilir.
 
Tarçın~' Alıntı:
Kaplumbağaların ve o ölüm fanusunun ucuzluğu , kaplumbağalarının hiç büyümeyeceğinin sanılması ve bakımlarının kolay olduğunun "sanılması" hepimizi kaplumbağa bakmaya heveslendirmiştir


Kaplumbağa 1-2 yıl bile yaşamıyorki fanuslarda,büyüdükleri bilinsin !
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst