Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa türleri hakkında bilgiler

Cvp: Kaplumbağa türleri hakkında bilgiler

Keşke herkes böyle olabilse. Ekmeği vermelerini geçtim, köpeğe zarar vermesinler yeter.

Evet kesinlikle . Bir anim geldi aklima . Okulun son günlerinde okuldan kacip playstation oynamaya gidiyorduk . Dukkanin onunde yerde yatan kopege adamin teki ayagiyla vurup kalk surdan diye bagirmisi . Ben daha once boyle bisey yasamadim boyle icimde bisey oldu bi anda adama bagirdim ' napiyosun abi hayvana ' diye . Arkadas alip dukkana sokmustu beni .

Mertcan petshoptaki kaplumbağaların hepsini alsan da nafile kurtaracağın 20 tane olacak daha o perişan halde olan on binlercesi var . Bu kadar çok getirilmesin Türkiye'ye . Bilinçsiz insanlar 5 tlden iki tane zevkine alıp kaplarda besliyolar her gün ellerine alıyorlar hayvanları 2 seneye ölüyor güzelim hayvanlar resmen katliam . Toplumun bilinçlendirilmesi için başka bir şey yapılmalı kaplumbağa bakımında bilinçsiz kesim asla kaplumbağa forumuna bakıp bilgi almaz.

Evet onlar icin bilgi toplamaya bile useniyorlar . Aslinda benim kaplumba sevdam kuzenim sayesinde oldu . Kuzenim asi olmak icin hastaneye gitmis ama asi olmak istememis . Asi karsiliginda 2 tane kaplumbaga almislas . Bi gun evlerine gittim bi baktim 2 tane kaplumbaga kabta duruyo . Bende hemen telefondan internete girip 1-2 bilgi topladim . Evin yanindaki parktan kucuk taslar toplayip kabin bi tarafina yigmistim . Kuru alan gerektigini ogrenmistim . Bu sekilde 4-5 gun kaldi . Bende heves edip gittim aldim 2 tane kaplumbaga . Ayni sekilde bende kuru alan yaptim 3-4 gun o sekilde kaldilar . Ablam ankalara da okuyirdu . Ondan teraryum (paludaryum) almasini istedim . 2 gun sonra duzceye geliyordu . Aldi 40 cm uzunlugunda falandi . Hemen onun icine koydum hayvanlari . Ayni sekil taslardan kucuk 2 tane kuru alan seti yapmistim onlara . Ertesi gun gidip isitici almistim . Cok mutlulardi . O sekilde 1 ay falan baktim ve filtre aldim . Cok daha duzgun olmustu . Daha sonra kuru alan yaptim falan 6-7 ay teraryumda baktim :)
Sonra kaplumbagalardan bir tanesi firar etti . Cok korktum 15 dk arayip buldum . Bilgisayar kasasinin altina girmis . O gun artik teraryumun kucuk gelmeye basladigini anladim . Sonra kisa zaman sonra akvaryum falan aldim boyle 1 yil doldu :D

Annemin yemek kaplarindan birini aldim buyukdu . Petshopdan isitici alip o kaba takmistim . Sicakligi falan yukselttim . Saolsun Cem abi ablamla bana cok yardimci oldu tedavi konusunda . İlaclar konusunda . İlaclari suya falan karistirdik agiz yoluyla vitamin verdik falan . 1 hafta gecmisti . Durumu git gide iyi gidiyordu . En son gece verdigimiz karidesi yemisti cok mutlu olmustuk . Ama ertesi gun kabin icinde suyun yuzeyinde oylece duruyordu olmustu :( Cem abi belki hatirlarsin adi Çitos du :(

Yazim yanlisi oldu . 2. Yazinin önü :

Bu arada kuzenimin kaplumbagalari hastalanmaya baslamisti . Yem falan yemiyorlarmis . Ben hemen gittim onlari kendi teraryumumu aldim . Bir tanesinin durumu kotuydu . Gozleri sisti 2sininde . Durumu kotu olanin tedavisinin 2. Gununde oldu :( digerinde akciger enfeksiyonu ileri safadaydi . Hemen annemin yemek kabini aldim ... Ve ustteki yazi devami

Geri