Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağada deri değişimi (resimli)

Stargazer

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,

Yakla$ık 1.5 aydır iki tane yavru su kaplumbağası besliyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda ihtiyaçları olduğunu düşündüğüm tüm koşulları sağladım. 40 litre büyüklüğünde bir akvaryumları var, 15 litresine kadar su dolu. Sürekli çalışan su filtreleri, termostatları, kuru bölgeleri mevcut. Günlük olarak sabah Sera Raffy I, akşam Sera Raffy P yemleriyle, haftada 2-3 defa da Sera Raffy Mineral yemiyle onları besliyorum. Zemin malzemesi olarak iri taneli kum kullanıyorum. Akvaryumlarını 1.5 haftada bir temizliyorum fakat mavi damla diye tabir edilen temizlik amacıyla kullanılan solüsyondan hiç kullanmadım (yalnızca musluk suyunun ağır metallerini dengeleme amacıyla suya 1 gün önceden damlatıp beklettiğim bir solüsyon var). şu ana kadar hallerinden gayet memnun görünüyorlardı.

Fakat iki gün önce kaplumbağalarımdan birinin boyun bölgesindeki deride birkaç tuhaf bir şey farkettim. Özellikle pamuksu bir görünüm olduğu için iyice tedirgin oldum. Forumda deri deği$imiyle pamuksu mantar görünümünün birbiriyle karıştırılabildiğini okudum ve bu yüzden karar veremiyorum, yardımınızı rica ediyorum. Fotoğraflara bakarak bana ne yapmam gerektiği konusunda yol gösterirseniz çok sevinirim. Bilinmesi gerekebilecek detayları ilk paragrafta açıklamaya çalıştım, ama bilmeniz gereken başka birşey olursa da lütfen bana sorun, hemen cevaplayacağım. Teşekkürler.

mailto:/img14/6666/ikii.jpg

mailto:/img14/5413/bir.jpg

mailto:/img13/6950/37740260.jpg

mailto:/img13/6089/dortg.jpg

RE: Kaplumbağamın derisi mi deği$iyor yoksa hastalık mı kaptı? (Fotoğraflı)

Yok birşey sadece derisi soyuluyor, normal, özellikle suyun içinde öyle görünür ;) Bu arada hangi makineyle çektin? makrosu baya kuvvetliymiş...

korkacak birşey yok gibi görünüyor.kaplumbağnız büyüyor ve deri degiştiriyor:)

öncelikle foruma hoşgeldiniz umarım güzel zaman geçirirsiniz forumda..

diğer arkadaşların da dediği gibi endişe etmenize gerek yok deri değişimi olduğu anlaşılyor fotoğraflardan. kabuğa yakın kısımlarda kalan deri parçaları özellikle bu tip görüntüler oluşturabilir. zamanla onlarda yenilenecek ve eski deri parçalarını atacaktır kaplumbağanız.

dezenfektan olarak mavi damla(contra-ıcyhto) kullanabilirsiniz. su düzenleyici zaten kullanıyorsunuz sanırım onun yararı olacaktır fakat mantar korkusu rahatsız ediyorsa sizi sadece su değişimi yaptığınız zamanlarda contra kullanmanızı tavsiye ederim. içindeki prospektüste kullanımı anlatılıyor zaten. su değişimi yapılan ilk gün her 10 litre su için 2 damla, 2. ve 3. günler de her 10litre su için 1 damla kullanılması yeterli.

iyi paylaşımlar tekrardan aramıza hoşgeldiniz.

deri bazı yerlerde bütün olarak soyulmayabilir özellikle kabuk ve derinin birleştiği kısımlarda bu daha sık görülür. alt kabuk ve boyun arasında olduğu gibi örneğin.

evet bunlar normal tabi ki deri değişimi fotoğraftakiler. fakat mantar konusunda önlem olması adına contra kullanılmasını tavsiye ederim

Çok teşekkürler arkadaşlar, içim çok rahatladı =) Ben yine de her ihtimale karşı aragorn'un söylediği gibi contra-ichyto'dan kullanacağım. Tekrar sağolun.

rica ederiz. piyasada 4-5 tl arasında değişmektedir fiyatları bazı yerler pahalı fiyattan satabiliyor buna da dikkat etmek gerek ;)

Bu arada bir arkadaş sormuştu, fotoğraf makinası Nikon lens AF-S DX Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G VR (3.0x).

Modelinden emin değilim. Makina benim değil, ev arkadşıımın, kendisi de şu an burada değil. Altına üstüne baktım yazı olarak gördüğüm şey buydu, onu yazdım =)

Geri