Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalar için Alışveriş listesi

gonzimmm

As 2 Üye
Kaplumbağaların olmazsa olmaz ihtiyaçları;

-Kuru (pelet) Yem
-Paludaryum (Plastik kaplarda beslemek kesinlikle yanlıştır!)
-Filtre
-Isıtıcı
-UV B lamba
-Kara
-Isınma lambası

Kaplumbağaların fazladan ihtiyaçları;

-Taban Malzemesi: Kum ya da deniz kabukları (Eşyalar akvaryuma koyulmadan önce kaynar suyla iyice yıkanmalıdır.)
-Taş
-Diş Fırçası (Kabuk temizliği için.)
-Mikrop yok edici dezenfektan (Mavi damla.)
-Vitamin damla (Çeşitli vitaminleri içeren , özellikle D3 vitaminini içeren ek vitamine ihtiyaç vardır.)
-Mürekkep balığı kabuğu(Diğer adıyla muhabbet kuşu gaga taşı , D3 vitaminini sağlayabilmek için gereklidir.Kullanım şeklini ve ayrıntılı gerekliliği için foruma göz atabilirsiniz.)

Önbellek,Tarçın~

Teşekürler
Ben Yeni Kaplumbağa besliyorum
Şimdilik bende palet yem paludaryum filtre kara taş diş fırcası mürekkep balığı kabuğu vitamın damla var
(pazartesi ısıtıcı alacam :=) )

Edit alcatraz:Lütfen Türkçe sözcükler kullanalım.

pet shoplarda satılan gaga taşını al üstünü tırtıklı yerlerini bıçak yardımı ile kazı sonra bıçak ile yine normal yerlerini kazı o tozu suyuna at

Vitamin damlanın en iyi kullanımı nasıl olur bilen var mı?Bazıları suya damlat diyor,bazılarıda yemine damlat diyor.Hangisi daha uygun?

Kaplumbaganın kuru yemine vitamin 4-5 damla damlatılarak yemin vitamini iyice emmesini bekledikten sonra yem verilir.Bu şekilde günışıgını kullanılır.Kaplumbaganı yasadığı suyada 4-5 damla damlatabilinir.

Yemine Bir Damla Damlatman Yeterlidir, Eğer Hasta İse Bu Dozu 4-5 Damlaya Çıkartman Gerekmektedir.

Ben Hem Yemine Hemde Suyuna Damlatıyorumm.

Gerçi vitaminlerin üzerinde de yazar fakat en azından 10 damla damlatmak lazım.Hem yemin yumuşaması için iyi olur , hem de bol bol etkisini iyi gösterir.Eğer vitamin pis kokmuyorsa suya da damlatılabilir.Ben suyu kötü kokutuyor diye sadece yeme damlatıyorum.İsteyenler 3-5 damla da suya damlatabilir.

Mürekkep balığı kabuğu , diğer adıyla sübye kemiği iç tarafındaki tebeşirimsi bölge kazınıp toz haline getirildikten sonra yemin üzerine dökülür.Ya da yiyorsa ufak parçalar halinde yemine karıştırılabilir.Jelatinimsi sert kısmı verilmemelidir.

Ayrıca konuya ekler:

Filtreden kasıt iç filtredir.İç filtre olmazsa olmazdır.Ama su temizliğinde kolaylık sağlanması adına dış filtre de kullanılabilir.Dış filtrelerin kullanımı da en az 100 litrelik paludaryumlar içindir.

Paludaryuma koyulacak taşlar veya da süsler vb. taban malzemeleri kaplumbağanın yutamayacağı büyüklükte olmalıdır.Taşların özellikle büyük seçilmesine dikkat edilmelidir çünkü bu bıdıklar taşları yutabilirler.

Paludaryuma sivri mercan ve deniz kabukları koyulmamalıdır.Bu tip süsler kaplumbağanın kabuğunu zedeleyebilir.

Vitamin 10 Damla Damlatırsanız Kaplumbağayı Öldürürsünüz.

Arkadaşlar 10 filan diyorsunuzda vitaminin reçetesinde 20 ile 30 damla damlatın filan yazıyor.Acaba bu ürünün daha fazla satılması için düzenlenmiş ticari bir oyun mu?

Vitamin yemin miktarına bağlı olarak değişir.Ben 2 kaplumbağamın yemlerine toplamda 30-35 damla damlatıyorum.Yani kaplumbağa başı 10-20 damla arası değişir.Vitaminlerin içinde protein olmadığı için miktardan biraz daha fazla koyarsanız problem olmaz.

Reçetedeki Yazıyı Aynen Yazıyorum Arkadaşlar..

Kullanım Şekli:
Kaplumbağanın günlük canlı yada kuru yemine vitaminden 4-5 damla damlaıp, yem vitamini iyice emdikten sonra kaplumbağaya verilmelidir. Hastalık halinde doz 3-4 katına çıkartılmalıdır.

Arkadaşlar ama benim vitaminin prospektüsünde de aynen yemlere 25-30 damla arası damlatılmalı diyor.Acaba her vitaminin içerisindeki madde değerlerinin farklılığından olabilir mi?

Karapapak' Alıntı:
Arkadaşlar ama benim vitaminin prospektüsünde de aynen yemlere 25-30 damla arası damlatılmalı diyor.Acaba her vitaminin içerisindeki madde değerlerinin farklılığından olabilir mi?

muhtemelen o yüzdendir. benimkinde de o kadar damla damlatılması gerektiği yazıyor fakat teorik olarak bu, vitaminin içinde yüzen yemlere denk geliyor. acıkcası ben verecegim yemin üzerine 4 5 damla damlatarak iyice cekmesini bekliyorum.

februata' Alıntı:
Karapapak' Alıntı:

muhtemelen o yüzdendir. benimkinde de o kadar damla damlatılması gerektiği yazıyor fakat teorik olarak bu, vitaminin içinde yüzen yemlere denk geliyor. acıkcası ben verecegim yemin üzerine 4 5 damla damlatarak iyice cekmesini bekliyorum.

Bencede doğrsus o olsa gerek...

UV B lamba fiyatlari hakkinda bilgi verebilecek var mi arkadaslar? birkac yere sordum kimi yok dedi,kimi bana normal akvaryum isigini surungen lambasi bu diye verdi,allahtan okumam var!:p
fiyat araligini bilirsem lambayi buldugumda en azindan bu pek durust esnaflar tarafindan kaziklanmam diye dusundum...

bana da aynı şeyi yapmaya kalkıstılar : ) ben sürüngen lambası adı altında sattıkları o zımbırtıdan aldım fakat daha uygun fiyata mandallı masa lambası bulamadıgım için ne aldıgımın bilincinde olarak aldım. kendi teraryumumda görebilirsiniz lambayı :)

uvb lambalar genelde 30 ytlden baslarlar. en ucuzları böyledir ; )

tesekkurler! demekki gecen gun bulamadigim iyi olmus,zaten 30 milyonum vardi:)

Geri