Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalar mı hatamı??

biber

Gümüş 3 Üye
Katılım
25 Mar 2009
Mesajlar
166
Arkadaşlar,biraz dolaştım nette ve kaplumbağa almanın hata olduğunu ve alanların bir süre sonra pişman olacaklarıyla ilgili yazılar okudum sanırım siz de okumuşsunuzdur. Neden, bu kadar sert bir yorumu hakediyorlarmı sizce ben fazla tanımıyorum bu minikleri ama seviyorum şimdi çok minikler ama ilerde çok büyüyecekler ve eskisi gibi olmayacak gibi şeyler yazılmış. Bunu endişe duyduğumdan değil ne kadar gerçek onu öğrenmek için yazıyorum sizlere bence çok sevimli ve eğlenceliler:)


Edit tubidik: Konu genel kategorisine taşındı.
 
Kör yer içer kendinden pay biçer diyor atalarımız.

O yazıyı yazanlar kaplumbağaların sorumluluğunu uzun süre taşıyamamış veya taşımaktan kaçmış kişiler diye yorumluyorum.
 
çok haklısın.Eğer o hayvanın bütün sorumluluğunu üstlenirsen sevgiyle beslersen tam tersine büyüdükçe daha çok seveceğime inanıyorum ben.tek sorun o büyüdükçe daha büyük bir akvaryum daha güçlü bir filtre alarak onun yaşam alanını genişletip temizlik sorununu halledebileceğimizi düşünüyorum.
 
Evet dediğiniz gibi gayet eğlenceli ve sevimli dostlarımız kendileri. Yalnız bir pet hayvana göre (iyi bakıldıklarında) ömürleri 2-3 kat daha uzun ve bu da büyük sorumluluk demek. Suda yaşamaları da cabası. Yazın tatile gittiğinizde koca akvaryumu yanınızda götüremeyebilirsiniz ya da onu emanet edecek biri olmayabilir.Bir anlamda elinizi kolunuzu bağlayabilir kaplumbağanız. Büyüdüğünde ve 4-5 yaşını geçtikten sonra boyutlarından ötürü bakımı da zorlaşacaktır. Daha fazla pislik, daha değişik yemleme, cinsel olgunluk gibi etmenler meydana çıkacaktır gün geçtikçe.20-30 yıllık ömürleri baz alındığında ve insanın da sürekli ortam değiştirdiği göz önünde bulunduruldğunda gerçekten bu işi yapabilecek olanların beslemesinden yanayım ben. Bir hevesle alınıp heba olmasın hayvanlar. Yazıktır,günahtır onlarda birer can ! Ne yazık ki nette gezen çoğu veri bunu destekler nitelikte. Kaplumbağa besleyen herkes ortalama 1 kaplumbağanın hayatına son verdikten sonra bu işe profesyonel anlamda bağlanmaya çalışıyor gücünün yettiği kadar. Bir sürü küçük dostumuzu kaybediyoruz bu arada tabiki. İçinde sevgi olan kimse göz göre göre canlılar ölsün istemez. Bu yüzden 2 kez düşünmeliyiz bir evcil hayvan edinirken. Bu sözlerim tamamen teşvik edici olmalıdır hayvan beslemek isteyen arkadaşlarım için. Kimsenin cesaretini kırmak istemem aksine sorumluluk almalarını isterim. Neticede gerçekler bunlardır ve "can demek sorumluluk demektir." unutmayalım. Şüphesiz, hayatta da en başarılı insanlar sorumluluk sahibi olanlardır!

Saygılarımla...
 
öncelikle sorun yok başlarda sevimli hayvan ne güzel ufak bir akvaryum yetiyor arada sevip ilgilenelim falan ama zamanla kaplumbağa ya da kaplumbağalar büyüyor ve öncelikle akvaryumu değiştiriyim diyorsunuz. yeni bir akvaryum bu sefer bayağ büyük bir şey alıyorsunuz e haliyle iyi bir dış filtre, güçlü iç filtre, 300wattlık bir ısıtıcı. büyük akvaryuma göre bir kuru alan derken masraflar artıyor mu ne diyorsunuz. neyse bi seferlik diyip alıyorsunuz hepsini. daha sonra yemler daha çabuk bitmeye başlıyor farklı tür yemler arıyorsunuz büyüdükleri için.. derken bir gün bakıyosunuz ısıtıcıyı çatlatmışlar ekstra masraf.. akvaryumu büyütmek daha fazla uğraş gerektiriyor akvaryumu temizlemesi olsun, iç filtreyi dış filtreyi temizlemesi olsun.. yem verirken ayrı ayrı elinizden yiyorlar alıştıkları için her sefernde onlarla ilgilencek zaman ayırmaya çalşmalısınız.. tüm bunları yapabilen kişiler oldukça az.. çoğu bu zorlukları görünce kaplumbağa büyüdü diye verecek yer arıyor. bu yüzden bu hayvanları almadan önce herkesin bunları da hesaba katması lazım ama kimse bilmiyor tabi daha önceden haliyle..

aslında Zekeriya abi o tür yazıları yazanlar bu sorumluluktan kaçmış kişiler değil de bunları sağlayabilen kişiler ve sadece kaplumbağa almayı düşünenleri bir nebze olsun uyarmak için yazıyorlar onları diye düşünüyorum. 2 cm lik bir hayvan bakması ne kadar zor olabilir ki diye düşünenleri uyarmak için :) ve az da olsa kaplumbağa ticaretine engel olabilmek amaçları.. ama tabi maalesef bu kanlı ticaretin durması imkansız görünüyor şimdilik..
 
Evet aragorn ve Dj_Rex tamamiyle katılıyorum size sorumluluk ve sevgi çok önemli. Bu miniklerle beraber olmak bir hobi değil; arkadaş olarak alacaklar beslesin denemek isteyenler değil,lütfen.. Herkese güzel bir gün diliyorum.:)

Saygılar
 
Kapluşalr büyüdükçe daha sevimli oluyolar. Yüzleri filan çok sevimli bir ifadeye bürünüyor. Bakmak da daha zevkli bir hal alıyor. ben her akşam eve gidip onlarla ilgilendiğimde kendimi dinlenmiş hissediyorum. Şuanlı bir tanesi 9 cm filan oldu bile. Onları seversen senin için sorun olmaz bile. Ben daha büyük bir akvaryum almak için para biriktirmeye bşladım bile.
 
Kaplumbağa ticaretine karşıyım.Alınmaması taraftarıyım ama sorumluluklarını bilen ve çok iyi bakacak kişiler tabi zor durumda olan kapluşları kurtarsınlar ama bu çok büyük bir yük...
 
Geri
Üst