Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalar Nelerden Hoşlanırlar Nelerden Hoşlanmazlar ?

Cvp: Kaplumbağalar Nelerden Hoşlanırlar Nelerden Hoşlanmazlar ?

Sıcak havalarda ayaklarını gererek güneşlenmeyi çok severler. Ele alınmaktan ve özellikle kafasına dokunulmasından hiç hoşlanmazlar.

ama benim bildiğim kafalarını ve boyun altını okşayınca daha iyi değil mi ?

bence ele alınmaktan değilde ele alınıp fazla dolaştırılmaktan hoşlanmıyorlar birde galiba bu kaplumbağanın karakteriyle alakalı
mesela ben kezbanı avcuma yatırınca hiç kıpırdamaz karnını sevdirir boynunu sevdirir ama hüdaverdiyi bırakın sevmeyi avcuma yatıramıyorum sinir oluyo:) bide uyanık ki boynunu sevmeye çalışınca önce hiç kıpırdamıyo tam ağzına yakın yeri sevmeye kalkınca ısırmaya çalışıyo:)

ben yavrularıma bir tane 2*2 ölçülerinde örtü ayarladım her akşam yarım saat oyun saatimiz bizim
en çok parmağımı ve yemi kovalamaktan hoşlanıyorlar
birde mümkünse bir tümsek hazırlayın tepesine çıkmak için en az 50 kere çıkar-iner :) çok komik oluyor tavsiye ederim

aslında güzel bir fikir eğlenceli olabilir, bugün ben onları aldım elime kabuklarnın üstünde beyaz beyaz lekeler vardı bir bakayım dedim acaba mantar mı veya başka bir şey mi diye hem inceledim hemde oynadım fakat üstündeki beyaz lekeleri kazamaya yani tırnakla kaldırtmaya calıştım üstündeki pulmuş sanırım o beyaz bir kaldırdım pulu incelemek için pul heralde atıcak onları daha üstünden soyuluyor gibi ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında.

ben kabuğundaki beyazlanma hakkında bilgi sahibi değilim ama bir hafta yoğun iş temposu yüzünden 8-9 gün su değişimi yapamamıştım sonra baktım dediğiniz gibi hafif beyazlanmalar belirmişti kabuklarında o olay ders oldu muhakkak 6 günde bir akvaryumu yıkıyorum ayrıca haftada 2 kerede diş fırçası yardımı ile yavrularımı yıkıyorum ve inanın kabuklarını fırçaladığınızda inanılmaz bir şekilde rahatlıyorlar
sizden tek ricam yavruları ellemeden önce ve elledikten sonra ellerimizi sabun ve bol su ile yıkayalım

Kuru alana 1-2 tas koy benimki seviyo akvaryuma ipek bitki ve tas koy severler

6 gün çok erken bir gün değil mi sizce, ben aydan aya değiştiriyorum ve aydan aya kabuklarını fırçalıyorum birde bir şey sorucam benim besleme şeklim sabah 3 er yem veriyorum öğlen 2 şer akşam yine 2 şer ama doymuyorlar sanırım şöyle yapsam sabah 3 er yine öğlende bende turtle sticks var ondan 5 er tane versem aksam yine 3 er tane versem öyle nasıl olur öğlen farklı bir yem vermiş olucam emre abide okusa bu yazıyı bir yorum atsa onun düşünceside önemki benim için :D

sabah ve akşam verdiklerim reptomin

arkadaşlar kaplumbağalarda insanlar gibi değişik karakterlerdedir. birinin hoşlandığı bir durumu bir diğeri ölse de yapmaz.

genel olarak 1 yaşını doldurmamış hayvanların mecburi sebepler (hastalık, akvaryumun genel temizliği, vb) dışında akvaryum dışına çıkarmak doğru değildir. sağlamken dış ortamdaki herhangi bir sebepten hasta olmasına sebep olur.

kabuktaki lekeler özellikle ara çizgilerdeki beyazlıklar ve kabuk altı kenarlarda olanlar musluk suyunun kireçli olması sebebiyle oluşan kireç birikmesidir. dış yüzeyde belli bir bölgede ve pürüzlü olanlar mantardır. bunun için lavabo altı filtre edilmiş su veya damacana içme suyu kullanmak veya akvaryum filtresinde (dış filtre) carbon filtre kullanmak bunu önler.

tolga, akvaryumu yıkamana gerek yok sadece kirleri alacak kadar temizlik ve su alımı yeterli sürekli değişim hayvanın yeni suya adaptasyonu açısından hastalanmasına neden olur. çok yoğun veya mantar ve kulak iltihabı dışında komple temizlik iyi değildir. kaplumbağaları yıkamakta sakıncalı gene hastalanma sebebidir. yenilenme dolayısıyla kabuklarda kaşınma olur. akvaryum içinde diş fırçasını, yaklaştığında derisine değdirmeyecek şekilde yavaşça sürtebilirsin. ama yapmamak en iyisi ve belirttiğin gibi bol sabunla önceden eli yıkamak hayvan için sonrada yıkamak kendimiz için sağlıklıdır.

alper, hayvan büyüdükçe üst kabuklar kat kat yükselir ve bir süre sonra dökülmeye başlar. kabuk değişimini yani kabuğu atmayı hayvanın kendisinin yapması daha sağlıklıdır. biz yaparsak oluşum tamamlanmadığı için alt kabukta yaralanmalara ve kanamalara neden olabiliriz.

bu yüzden kaplumbağanın bu işi kendisinin yapması için gerekli olan şey altına girip sürtünebileceği şekilde mango kökü almaktır. bu kökün bir sakıncası zamanla suya sarı bir renk vermesi. çok koyu olduğunda belli oranda su değişimi yaparsınız.

alper, hayvanın boyu nedir. kaç cm ?

peki camlarda oluşan yosunlaşma dipte biriken çöpü andıran pıhtı ve parçaları tam yıkamadan nasıl akvaryum dışına atacağım:ff:
ben ciddi bir bilgim olmadan 6 güne bir değişiyordum u akvaryum temizleme konusunda detaylı bilgi veirseniz inanın çok mutlu olurum
yavrularıma iyi bakacağım derken hasta edersem kendimi affetmem
mango kökü aynen suyu sapsarı yapıyor o sarılığı akvaryumu boşaltmadan nasıl giderebilirim:ff: benim çok ciddi tavsiyelere ve detaylı anlatıma ihtiyacım var lütfen

Benim fazla yorum yapmama gerek kalmamış. Cem tüm yorumlara açık şekilde yanıt vermiş.
Bahsettiği gibi karakterlerinin ve davranış tarzının farklı olması çok normal. Ele alındığında biri korktuğu için kendini toplar, diğeri güvende hissetmediğinden kaçmaya hatta ağzını açarak korkutmaya çalışır. Ama her ikisinde de kaplumbağa yeterince korkmuş olur.
Bu hayvanlarda eğlenme yada oynama güdüsü yoktur. Vahşi olduklarından ehlileşmez ve insan ile bu tarz vakit geçirmezler. Bu sebeple beraber oynamış olmaz ancak siz onunla oynamış olursunuz. Ben hayvanların bu duruma girmesini pek doğru bulmuyorum. Bu konuda tek yapılabilecek yakınlık şu olur. Hayvan akvaryumda yada kuru alanda iken yani kendini güvende hissedeceği yaşam alanında iken başına vs dokunmanıza izin veriyor ve kaçmıyorsa sizi kabul etmiş demektir. Kaçıyorsa uzun bir süre bu denenmemelidir. Kendi sistemlerimden örnek verecek olursam, büyük akvaryumdaki slider olanlar parmağımı uzatınca sadece ısırma eğilimindeler. Diğer küçük akvaryumdakilerden biri başına dokundurtuyor, diğeri dokundurtmuyor. Bu sebeple ürkek olanı strese sokmamak için elimi akvaryuma uzatmıyorum. Diğer akvaryumdaki çizgili maşallah çok rahat. Suda dururken başını sevdiriyor parmağıma tutunuyor. Karada da başını sevdiriyor. Kendine ve bana güven duygusu gelişmiş.

Alper, yem konusunda net miktar şudur. Günlük tüm öğünlerin toplamı kafa hacmi kadar olmalı. Aşağı yukarı yakın bir oran tutturursun. Ayrıca kaplumbağa 5 cm üzerinde ise tek öğün, daha küçük ise iki öğün besle. Üç öğün hiç bir zaman besleme, sindirim sisteminin dinlenmesine müsade etmiyorsun.

kapluş_55' Alıntı:
peki camlarda oluşan yosunlaşma dipte biriken çöpü andıran pıhtı ve parçaları tam yıkamadan nasıl akvaryum dışına atacağım:ff:
ben ciddi bir bilgim olmadan 6 güne bir değişiyordum u akvaryum temizleme konusunda detaylı bilgi veirseniz inanın çok mutlu olurum
yavrularıma iyi bakacağım derken hasta edersem kendimi affetmem
mango kökü aynen suyu sapsarı yapıyor o sarılığı akvaryumu boşaltmadan nasıl giderebilirim:ff: benim çok ciddi tavsiyelere ve detaylı anlatıma ihtiyacım var lütfen

Akvaryumda bu kadar kısa sürede yosunlaşma olmamalı. Bulunduğu yer güneş vuran bir bölgemi. Yada lambalar akvaryuma fazla ışık veriyor mu? Bunlar yosunlaşmaya ek artılardır.

Sarılık onları rahatsız etmez ancak siz görüntü olarak rahatsız olabilirsiniz. Sonuçta doğalarındaki suda cam gibi değil. Suyun değişimi kısmi olarak yapılmalı. Örneğin 1/3 oranını alıp yerine taze su koymak. Eğer akvaryum boyutuna bağlı olarak kirlenme çok hızlı ise 1/2 oranda yapılabilir. Akvaryumdan alınacak suyu dipten çekmek daha iyidir. Böylece dipteki kirliliğide dışarı atmış olursunuz. Bunun için satılan dip çekim ürünleri var. Tabi bunun en iyi çözümü akvaryumun ideal boyutlarda olması. Çok detaya inmeye gerek yok aslında. Siz dipteki kalabalığı alıp suyun değerlerini daha uzun süre uygun tutabilirsiniz. İleride daha büyük sisteme geçincede gerçekten aradaki fark belli olacak.

doğru direk güne alan bir yerde şuan
emre bey siz beni yakinen tanımadığınıza eminsiniz değil mi?
söylediğin herşey doğru çıkıyor üstadım:)
dediğiniz gibi akvaryum dibinde sadece bir kaç parça salyangoz kabuğu bıraktım mango kökünü küçültebildiğim kadar küçültüp öyle koydum ipek yaprak bitkiyi azalttım birde vatoz dedikleri balıktan aldım önerilerinize uyacağım dip çekme aparatınada en yakın zamanda sahip olacağım teşekkürler

:) Zamanla neyin neye sebep olduğunu tecrube edince ilk tahminler çoğunlukla doğru çıkıyor :) Ancak kova konusu gerçekten bomba olmuştu :D
Yerini değiştirmek gerekiyor. Yada etrafını ışık gelmeyecek şekilde pano vs gibi engellerle kapatmak. Ama bu kapatma işlemi görüntüyü aşırı bozar.
Salyangoz kabuklarının azalması çok iyi olmuş. Dipteki boyalı taşlarıda çıkarmak gerekiyor. Buda hem suya boya salınımı hemde gene iri taneli olduğundan arada dışkı yem artığı tuttuğu için olumsuz.
Bu arada vatoz konusu önemli. Slider türü yani sizdeki kaplumbağalar balıkla dostça yaşama uygun değildir. Yakın bir zamanda saldırı olabilir.

Bu ürünün iki boyu mevcut. Uygun olan birini alabilirsiniz. Daha ucuz olanlarda mevcut. Önemli olan sonuçta suyu dipten çekmek.
mailto:/product_info.php?cPath=9420_878_1244&products_id=312278
mailto:/product_info.php?cPath=9420_878_1244&products_id=312248

sorun yapma arkadaşım baruttada var o pullardan bende sökmeye çalıştım aynı seninki gibi oldu
:fear::fear::fear:

Su kaplumbağaları kimsenin onu bulamayacağı karanlık ama rahat ve sıcak yerleri çok severler.Sahiplerinin onları ne kadar da hafif kıllı diş fırçasıyla kaşısalarda bundan pek hoşnut olmazlar.Ki bu onlar için çok önemlidir.Bir su kaplumbağası karidesi çok sever.Fakat bazı yemler çok da hoşuna gitmeyebilir.Sahiplerinin ilgisini çekmek için her türlü yaramazığı yapar.Ama öyle zamanları vardır ki kimsenin onunla ilgilenmemesini ister.Hafif bir sese dahi taamülü yoktur.

akvaryumu kaç güne bir temizlicez

Seçil foruma hoşgeldin.. Akvaryumu nasıl TEMİZLEYECEĞİZ soruna gelince.. Elindeki ekipmanlara bağlı değişir cevabı akvaryumda mı bakıyorsun iç filtre yada dış filtre var mı ? Kaç adet kaplumbağan var ? Yeni konu açıp fotoğraf eklersen yaşadığı ortama bkıp eksiklerini yapman gerekenler söyleriz

Geri