Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağalar ve ışık

volkan0312

Bronz 4 Üye
Arkadaşlar
Çok şükür dün 4 gün önce almış olduğum kaplumbağamın ilk defa yem yediğini gördüm.Sanırım forumdaki bazı arkadaşların dediği gibi yeni yerine alışma evresi geçirmekteydi.Fakat sizlere sormak istediğim birşey daha var.Sanırım benim kapluş ışığı (kuru yer için lamba ve güneş ışığı) pek sevmiyor.Benim bu foruma üye olduğumdan beri en çok okuduğum ve öğrendiğim şey kapluşların lamba ısısını ve özelliklede direk güneş ısısını çok sevdikleriydi.Nedendir bilmem benim kapluş bi türlü sudan çıkmak istemiyor.Kuru platformu lambayla ısıtmam rağmen daha henüz onu platforma çıkarken görmedim dahası masa lambamı açınca sanki kendini saklayacak yer arıyor.Genelde bir yerlere asılarak uyumayı tercih ediyor.Gündüzleri paludaryumundan çıkarıp güneş ışığı alması için camın önündeki genişçe masamın üstüne bırakmama rağmen sanki güneşte kalmak istemezmişçesine sürekli hareket halinde biryerlere kaçıyor.Herhangi bir sağlık sorunu var gibi görünmüyor çünkü kabuğu sert, düzenli yemini yemeye başladı,su ısısı sabit 28 derece, kuru platformu sürekli açmadığımdan ve açınca da saatlerce lamba altında bırakmadığımdan çok sıcak değil.Beni gördüğünde hemen kafasını bana doğru çeviriyor, konuştuğumda bana doğru hareket yapıp bazen suyu n üstüne çıkıyor.Ama dediğim gibi benim kapluş sanki kuru alanı sevmiyor hep su içinde olmayı istiyor sanki.Anlayamadım ,siz ne düşünüyorsunuz?

Kaplumbağanızı yeni almışsınız.Kaplumbağanızın kuru alana alışması biraz uzun sürebilir.Gerekirse sizde ona yardımcı olun.Herhangı bır hastalık söz konusu değil gibi.Forumda karaya alışması için yapılabilecekler vardı galiba.Bir göz atarsanız bulursunuz.;)

kurualanda kullandığın lamba çok güçlüyse ortam çok sıcak olabilir.lamba max. 40w yeterlidir.

Bence daha alışmamış derim ben.Kaplumbağalar suya yaratılışları gereği otomatik olarak hızlı alışırlar.Hatta doğunca ilk koştukları yerdir.Fakat her kuru alan onlar için yabancı bir yer daha demektir.Bence biraz sende yardımcı ol arada ve kuru alana alışsın...

Karapapak' Alıntı:
Bence daha alışmamış derim ben.Kaplumbağalar suya yaratılışları gereği otomatik olarak hızlı alışırlar.Hatta doğunca ilk koştukları yerdir.Fakat her kuru alan onlar için yabancı bir yer daha demektir.Bence biraz sende yardımcı ol arada ve kuru alana alışsın...
Bencedemailto:/img123/373/nncoolnncp7.gif

Geri