Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağalarda nefes darlığı ya da boğaz sorunu olabilir mi?

Boğazına takılmasına neden olacak bir şey verdiniz mi? Hazır yemler suda kolayca yumuşar ve yutma ya da takılma gibi sorunlara neden olmaz. Bunun dışında vermiş olduğunuz besinler var mı? Akvaryumunuzda ufak taşlar var mı? Eğer yem olarak boğazına takılabilecek bir şey vermemişseniz ve taş falan da yoksa akvaryumunuzda sorun büyük olasılıkla akciğer enfeksiyonudur. Boğazda bişey takılıp kalması ya taşlardan ya canlı yemlerden (balıkların kılçıkları vs) ya da çok sert suda yumuşamayan besinlerin verilmesinden kaynaklanır. İmkanınız varsa zaman kaybetmeden bir veterinere göstermeniz en iyisi olur tabi ki. Bu nefes alırken zorlanma hareketini kafası suyun içindeyken mi yapıyor yoksa dışarı çıkarıp nefes aldığı sırada mı yapıyor bu da önemli. Suyun içinde de yapıyorsa boğaza bir şey kaçmış olması onun yaptığı tahriş söz konusu olabilir ancak hep nefes alırken yapıyorsa akciğer enfeksiyonu ihtimali kuvvetlenir. Gelişmeleri yazarsınız yine.

veterinere gitmem zor diyorsunuz.Hangi şehir ve ilçesinde oturuyorsunuz ? Belki tanıdık birileri çıkabilir.

Hareketi suyun içindeyken de, kuru yerdeyken de yapıyor. Zaman zaman oluyor zaten. Sanki hıçkırıyormuş gibi hareketlerde bulunuyor.
Akvaryumuna balık damağı atmıştık, kalsiyum açısından.Onu çok seviyordu. Acaba küçük bir parça koparıp o mu boğazına takıldı..
Birde son 2 gündür şunu farkettim: Ağzının yanında beyaz saydam bir sıvı oluyor(balgam gibi). O hareketi yaparken çıkıyor ağzından. Bu da sorunun ne olduğu konusunda belki bir ipucu verebilir.. Bugün yem yemedi ama gayet hareketli.

öksürük yada hapşurma , alt kabukta pembelik , hırıltılı nefes alıp verişi ve ağzından yada burnundan bir sıvı gelmesi akciğer enfeksiyonudur.. kapluşunu kuru alana alıp 10 dk kadar bekle iyice kurusun. kuruduktan sonra burnunun çevresini elle bakalım bir sıvı var mı ?

Balık damağı derken? Eğer yutması sırasında sorun oluşturacak şekilde birşeyse muhtemelen o takılmış ve yaraya neden olmuş olabilir boğazda. Akciğer enfeksiyonunda sempo nun da dediği gibi burundan sıvı akışı olur. Ağızdan gelmesinin nedeni boğazda oluşmuş bir iltihaplanma olabilir dediğiniz gibi bir takılma durumu olmuşsa. Söylediklerinize bakarsak hareketli olması, pembelik olmaması, kuru alanda fazla zaman geçirmemesi bu ihtimali daha güçlendiriyor.

Balık damağı hani şu kuşların kafeslerine de koyulan, beyaz kemik gibi bişey var ya..o işte.Buarada kuru alandayken de ağzının altında o sıvı oluyor. Hatta bugün iki tarafında da var. Bunun için ne yapmam gerekiyor??

Arkadaşlar söylediğim davranışlar devam ediyor. Halen yemek yemiyor. Ve de halsizleşti iyice. Kafasını suyun üstünde fazla tutamıyor.Sonra yavaş yavaş aşağıya doğru iniyor. Kafa tarafı aşağıda, arka ayak kısmı yukarıda öylece kalıyor ve suyun üstünde sallanıyor. Aynı ölü gibi. Sonra yine hareketleniyor. Ayrıca ağzının kenarındaki sıvılar hala mevcut. Nedeni ne olabilir?

RE: kaplumbağalarda nefes darlığı ya da boğaz sorunu olabilir mi?

Bakin kaplumbaganizi kaybetmek istemiyorsaniz baska bir sehirdeki veterinere gitmelisiniz. Agzindan o iltihap akiyor olabilirde ya tam bilmiyorum ama bogazina birsey takilmis ve aci cekiyor. Birseyler yapin yemekte yemezse acliktan olecek daha fazla beklemeyi gerek gormuyorum ben. Veteriner demekten baska birsey yapamiyoruz maalesef keske yapabilsek.

eftelya85' Alıntı:
Arkadaşlar söylediğim davranışlar devam ediyor. Halen yemek yemiyor. Ve de halsizleşti iyice. Kafasını suyun üstünde fazla tutamıyor.Sonra yavaş yavaş aşağıya doğru iniyor. Kafa tarafı aşağıda, arka ayak kısmı yukarıda öylece kalıyor ve suyun üstünde sallanıyor. Aynı ölü gibi. Sonra yine hareketleniyor. Ayrıca ağzının kenarındaki sıvılar hala mevcut. Nedeni ne olabilir?

Biz burdan sadece tahminde bulunabiliriz.Kaplumaganız hasta gözüküyor.. kaplumbaganızı veterinere götürürseniz çok iyi olacaktır:)

Balık damağı ya da mürekkep balığı kemiği diye de bilinen gaga taşından dolayı sorun olmuş olabilir gerçi suda biraz daha yumuşar ama büyük bir parça yutmaya çalışmışsa boğazına takılmış olabilir ve ya dış kısmını kazımadan suya atmışsanız o kısım özellikle bayağ sert oluyor boğazda takılmış olabilir ya da zarar vermiş olabilir. Sıvı ağzından mı yoksa burun deliklerinden mi geliyor özellikle kuru alanda buna dikkat edebilirseniz iyi olur. Burun deliklerinden geliyorsa akcüğer enfeksiyonu ihtimali çok güçlenecektir. Bilgili bir veterinere göstermeniz iyi olur.

Arkadaşlar ilk defa bu akşam karides yedi kapluşum.. Halsizliği devam ediyor ama daha iyi görünüyor. Salya da burun deliklerinden değil, ağzından geliyor. Çünkü ağzının iki yanında oluyor hep. Buarada suyuna aspirin ufalayıp atmıştık. Onun etkisi olmuş olabilir mi? Ondan sonra biraz açılmaya başladı sanki. Yemek de yedi :)

Yemek yediğine göre boğazdan kaynaklı olmayabilir sorun imkanınız varsa bir veterinere mutlaka gösterin kesin olmamakla beraber ben bir üşütme durumu olduğunu düşünüyorum. Burnundan gelse de ağzının etrafında toplanabilir o yüzden sormuştum, bir veterinere göstermeniz en iyisi olur tabi ki. Durumun iyiye gitmesi güzel umarım geçici bir durum değildir yoksa sonu kötü olacaktır.

Geri