Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalarım aşırı korkaklaştı.

Kaplumanyak

Altın 1 Üye
Selam..

6 yıldır bende olan kaplumbağalarım için yeni bir plaudaryum yaptım.Onları bu plaudaryuma koyduğumdan beri (7 gün oldu) tırsmaktan uyumak için bile karaya çıkmıyorlar. Bugün 1 tanesini kuru alanda gördüm ancak onunda beni görmesiyle suya atlayıp taşın altına roket hızıyla girmesi bir oldu.Ben veya başka biri akvaryuma yaklaştığı anda hepsi gizlenip saklanmaya çalışıyor.Yem vereceğim zaman bile suyun üzerine çıkıp yemi almak için 1-2 saniye düşünüyorlar.Yem yemeleri için akvaryumdan uzaklaşmak zorunda kalıyorum.Aslında normalde soğuk kanlı hayvanlardır ama neden korkupta bu kadar ürkek davranıyorlar çözemedim.Sizce bunun nedeni nedir?

Bazı araştırmalar yaptım acaba alışma sürecindeler mi?
Cesaret vitamini gibi birşey varmıdır :D

Yeni plaudaryumumda burada:
mailto:/forum/showthread.php?tid=1788

plaudaryum'unda sorun yok :D Isıtıcı da var. Belki kuru alan ısısından dolayıdır ?

Kuru alanın ısısını UV lamba ile hallediyordum.Ama bir termometre ile ölçeyim tekrar saol...

kuru alanı ısıtmak için ısıtma lambası kullanırsanız daha iyi olur :)

Isıtma lambasından kastımız bildiğimiz klasik 40W lık ampuller mi? Yada üstü mavi boyalı gece lambası olarak kullanılan klasik ampuller var 1TL ya satılıyor.

Derece ayarlı kuru alan ısıtıcısı alacağım aslında ancak plaudaryumumda onu koyabileceğim tarzda bir yer yok.

Masa lambaları oluyor onlardan alıp bir yere sabitleyebilrsiniz :)

Masa lambasındada 40w lık ampulden var zaten.Benim akvaryumun kapağında duy var oraya takıcam lambayı uv ile ikisi birlikte çalışsınlar...

Evet öyle olabilir kuru alanın ısısını ölçersiniz ona göre yakınlaştırır veya uzaklaştırrsınız :)

Normal lambayı kuru alana iyice yaklaştırıp üzerini kalın mukavva ile kapatıcam,Aynı kuru alan ısıtıcısı gibi olacak o zaman.
Bu arada korkaklık sorunumuz bitti.Akvaryuma ve bana iyice alıştılar.Hepsini teker teker alıp elimde 3-5 dk dolaştırdım.Benden onlara zarar gelmeyeceğini anladılar sanırım.Bİraz önce baktım Kuru alanda 3 ü üst üste çıkmış uyuyolardı mışıl mışıl en altta olan kapluşum(Size ne) Beni görünce uyandı ve kaçıp suya atladı.Üsttekilerde sert bir düşüşle uyanınca panikledi.''N'oluyoruz lan'' şeklinde bir şaşkınlık ile bana baktılar bir süre sonra uyumaya devam ettiler.Çok sevimliler ya.Bayılıyorum onlara..."

Elinize fazla almayın sudan çıkınca strese giriyorlar :) size alışmış olmalarına sevindim

Alan ısısı Ampul ile 32 Dereceye sabitlendi.Su sıcaklığı 29 Derece.Günde 6 saat UV veriliyor
Akvaryum içinde saklanıp kendilerini güvende hissedecekleri ve sıkışmayacakları Alanlar satın alıp oluşturdum.
Günlük 4-5 adet serra P , domates yiyorlar. Haftada iki kez ise taze kaşar veriyorum.
Başka eksik ve problemimimz kalmadı sanırım...

peynir ve türleri vermeyiniz zararlı:) su sıcaklığı da 28 derece olsa tam olcak

Geri