Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalarım çok sorunlu

barkim

Bronz 3 Üye
arkadaşlar iki tane kapluşum var

*kabukları çok yumuşak ve esnek ,iki parmağımla tutunca burkuluyor

*daha önceden hergün kurutulmuş karides veriyordum çok iyi yiyorlardı o bitti yeni yem aldım (turtle stick) ama bu yemi hiç yemiyorlar et vermek zorunda kalıyorum hergün yada yakaladığım sinekleri veriyorum

bir çözüm bulun lütfeno_O

1) Kabuk sertleşmesini sağlamak için uvb lambası veya güneşlendirme yoluyla besin olarak yumurta beyazı verip yapmalısın
2) Yem yeme konusunda da biraz seçici oluyorlar bazen. az et verip ardından koklattırmadan yemi verin ki onu et sanıp yesin yemi alışınca eti kesin arada 2. yem olarak karidesi verebilirsin

teşekkür ederim evet sertleşmeyle ilgili bi yazı okudum az önce bi adet yumurtayı kaynatıp o suyu yumurtayla beraber bir gün bekletip kapluşların suyuna katın diyor doğrumudur acaba?

Valla ben kapluşumu güneşlendirerek kabuğunu sertleştirdim yanına da yem takviyeleri yaptım şu an bile yemlerine devam ediyorum kalsiyumlu yemler veriyorum yumurta, sardalye ve alabalık gibi
Ayrıca bu konulara bakmanı öneririm.
mailto:/forum/konu-verilebilecek-ve-verilmeyecek-taze-yiyecekler.html
mailto:/forum/konu-kaplumbagalarin-ihtiyac-duydugu-vitaminler--112.html

Lütfen canlı yem vermeyiniz. O verdiğiniz canlı yemin sağlıklı olduğunu bilemeyiz.

Kabuk yumuşamasına çözüm olarak ışık ve sıcaklık gerçekten çok önemliymiş ben uyguladım benim kaplumbağalarımın kabukları düzeldi :) Güneşe daha sık çıkarırsanız iyi gelebilir sanırım :)

Kaplumbağalarınıza yeterli bakım ortamını sağlıyorsanız, düzenli bir beslenme programı, vitamin ve kalsiyum takviyesiyle düzeleceklerdir.

teşekkürler herkese kabuk sertleşmesini anladım da şu yem olayını nasıl halletcez et verince yiyorlar fazla et vermek istemiyorum

stick turtle adlı yemi veriyorum yemiyorlar batsguer arkadaşın dediği gibi yaptım işi yaramadı

Benim kaplumbağam da et yiyordu hep sonra biraz aç bırakınca yemeye başladı arada kafasını çevirip yem yemeyince sevdiği yemeği koklatıp yemek istemediği yemi verdim biraz kandırmak oldu tabi :D sonra tadını alınca yemeye başladı yazın zaten iştahları daha iyi olur merak etmeyin zaten yemi kısa süre içerisinde yiyecektir.

bana veteriner önermişti bu yumurtalı öneriyi.. ben denedim..açıkcası faydası da oldu.. (rahmetli osman'da) başlangıçta haftada bir yapıyorum..sonra ayda 1e düşürdüm..hem suyunu koydum suyuna hemde yumurtanın beyazını yediriyorum :D birer çimdik..az da sarısı oohhhh :D tosbağam tam tosbağa olmuştu..yüzüne kan gelmişti garibimin :p

herkese teşekkürler ama şu yem olayına bi çözüm bulalım etten başka birşey yemiyorlar hep et mi vereceğim ?

Yakaladıgınız sinekleri vermeyın canlı yeme karşıyız...Birçok kez tartıştık neden karşı oldugumuzu diğer konulardan ögrenebilirsiniz.

Kabuğunun yumusak olmasının sebepleri vitamin eksikliği,akciğer enfeksiyonuna kapılmış olma,yanlış besleme ve bakım vb... olabilir.

Yem konusuna gelınce her yemi yemiyorlar adeta yem seçiyorlar diyebilirim.Evdekı bitkisel yemeklerden (marul vb.) vermeyi deneyiniz.Ayrıca Sera veya Tetra marka yem kullanın.Bu markalar en çok tercih edilen markalardır ve gayet kaliteliler...

Marul'a bağlı kalmayın :) Buyrun aşşağıdaki linkten verilebilecek ve verilemeyecek taze yiyeceklere ulaşabilirsiniz

mailto:/forum/konu-verilebilecek-ve-verilmeyecek-taze-yiyecekler.html

Geri