Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalarım Hasta..

djodesa

Yeni Üye
 Merhaba,

Yaşca büyük kaplumbağam dün akvaryumundan kaçmış.Halıdan geçip,masamın altında duruyordu,baya pis bir şekildeydi halının tüylerini toplamış.Bir güzel temizledim ve damlalarını uyguladım.Önlem olsun diye suyunu değiştirdim.Fakat gözlerini sürekli kapatıyor eliyle inanılmaz şekilde kaşıyor,ani hareketler yapıyor ve ayaklarını güneşlendikleri gibi kaşıyor ama bu tüm gün sürdü..Yaklaşık 2-3 saattir diğer kaplumbağamda aynı şeyleri yapmaya başladı.Şimdi ikiside gözlerini kapatıp açıyorlar,kaşınıyorlar ve ani hareketler yapıyorlar..

Bu sürüyor böyle sonra normal davranışlarına geçiyorlar sonra bakıyorum gene yapıyorlar ama şu 2-3 saattir aralıksız yapıyorlar.Forumlarda araştırdım hastalıkları veya bunun nedenini anlayamadım.Asıl anlayamadığım nokta büyük kaplumbağanın rahatsızlığı diğerine nasıl bulaştı internette bu hastalığın merhemle veya antibiyotikle çözüleceği söyleniyor..

Bana yardımcı olursanız sevinirim çözüm bulamıyorum ve rahatsız olmaya başladım.Leke veya bir iz yok olduğum bölgedeki veterinerlerin hiçbiri kaplumbağa ile ilgili bilgisi yok küçük kaplumbağam 2 defa enfeksiyonel hastalık kaptığında kendi imkanlarımla iyileştirebildim,teşekkürler..

Terramisim gibi merheme gerek yok goze sabah aksam birer damla genta damla alip damlatin ve 3 icinde yapin bunu, cok ciddi bir durum degilmis gibi gozukuyor

Gözler haricinde ayak kaşıntısı olması beni düşündürdü. Genede bir veteriner hekime danışmalı.
Geçmiş olsun.

Bu arada hayvan kaçtığı yerden tekrar kaçacaktır. İhtimalleri düşünüp önlem almalı.

genta damlayı her göze 2'şer damla damlat. yerdeki yani halıdaki boya allerji yapmış olabilir. 1 hafta uygula. geçmiş olsun. emrenin dediği gibi kaçış noktasını bulup düzelt. bir kez denediler mi sürekli yapmaya çalışırlar.

Geri