Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum

elffclk

Bronz 3 Üye
Kaplumbağamı yeni sahiplendim.Kaplumbağam 8cm kabuk boyunda akvaryumu tamamlamaya çalışıyorum eksiklerimi söylerseniz sevinirim. Şuan elimde olanlar Akvaryum, 5w iç filtre, mandallı masa lambası, şeffaf 52w halojen ampül, yem olarakta turtle stıck, dajana gammarus stıcks, ahm turtle mix

Su ısıtıcı lazım. Akvaryum ölçüsü nedir. Su derinliği kaç cm?

ısıtıcı aklımda kışa geçerken alacağım. Ölçüsünü bilmiyorum ama 8 litre su dolduruyorum

8 litre suya ısıtıcı derinlik 15 cm oluyorsa 25 wattlık olur. Yoksa kullanılamaz. Ki o da tam batabilen model olmalı.

Yada büyük akvaryuma geçin. Zaten kışa girmeden akvaryumu yenileyeceksiniz. 6 cm üstü kabuk boyundaki hayvanı idare etmez. 25 wattlık ısıtıcı da çöp olur. Hayvan 8 cm bir an önce akvaryumu almalısınız.

30 - 100 litre arası bir akvaryum alıp 100 watt bir ısıtıcı daha uygun olur. Hatta 100 litre yada üstü alırsanız 2-2,5 sene arası götürür.

Son düzenleme:
100wattlık ayarlanabilen ısıtıcı buldum tam batabilen suanki akvaryum için çokmu fazla olur şu kışı geçirdikten sonra daha büyük akvaryuma geçireceğim

O kadar su ile kışı geçirmesi mümkün değil. Sağlıklı gelişim için bolca yüzeceği alan lazım.

Derinliğin 15 cm'den az olması cam ısıtıcı için riskli hayvan büyük yukarı kaldırırsa sıcak cam hava ile temas ettiğinde patlar. Artı alan dar olduğu için hayvan akvaryumu genişletmek için ısıtıcı filtre suda ne varsa onu yerinden oynatacaktır. Dar alanı ve önüne çıkan engelleri sevmezler.

Şuan ölçtüm akvaryum yüksekliği 27.5 cm eni 35x15 cm su derinliği 20cm

Benim karantina akvaryumum bile bundan büyük. Hayvana eziyet oluyor, bunda yüzüp hareket etmesi olanaksız. Isıtıcıyı da koyarsanız alan kalmaz.

Isıtıcının alırken boyuna bakın tam boy sığar gibi duruyor ama ısıtıcıya boşa masraf yapacaksınız. Çöp olacak.

Kuru alan için kaçış boşluğu var mı? 7,5 cm pay kalıyor hayvan üstünden atlar. Çevresini mukavva karton ile çerçeveleyip paket bandı ile dışarıdan bantlarsınız.

İkinci el alırsanız çatlağı olup olmadığını kontrol edin. Bir de silikonlarına bastırın esniyorsa hala iş görüyor demektir.

Kuru alan için kaçış boşluğu yok boyu yetmiyor oraya yükselttim atmaması için.

Alacagım zatende yeni aldıgım için birden yapamıyorum.

Kaplumbağalar ayağa dikildiğinde ön ayaklarıyla cam üstünden tutup barfiks çeker gibi kendilerini kaldırır ve çenelerini cam üstüne koyup boyun kaslarından da destek alarak dışarı atarlar kendilerini. Onun için ayaklarının üst cama ulaşamayacağı bir yükselti olmalı.

Geri