Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalarım kara alana çıkmıyorlar

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bu beyaz olan elyaf bunu patron olarak kullanıp torbadaki elyafı buna göre şekillendirirsiniz. Bir de bu seramik sepetinde sünger olacak elyaf değil. Süngersiz geldi ise o elyaf kalınlığında sünger alıp şekil verirsiniz.

Bütün seramik o kadar mı? Hiç koymasalarmış. Seramik bütün sepeti kaplayacak kadar çok olmalı. O kadarsa seramik almanız gerekecek.

JrArchitect

Yeni Üye
3 sepet seramik gelmiş hepsinde elyaf var bir sepet de elyaf+ aktif karbon bir sepet içinde elyaf + sünger var tek bir tane mavi sünger gelmiş yani. sanırım hem sünger hem de seramik almak lazım yada seramikleri 3 değil de 2 sepet yapıp diğer sepete önerdiğiniz bir taşı alabiliriz. 150x50x40 su ölçülerimiz var. elimizde 300 w smart ısıtıcı var ama 26.5 - 27 derece gibi bir şey yapabiliyor suyu gücü yetmedi sanırsam. Bir sorum daha olucak bu motor bu hayvanların dışkılarını nasıl çekebilir çok ağırlar ve suyun dibinde kalıyorlar file ile toplamak mı lazım yoksa motor bir şekilde alır mı ?

SadArchitect

Bronz 4 Üye
Merhaba,

Yeni akvaryumumuzu kurduk bir sıkıntı çıkmadı neyseki. Kardeşim ısıtıcı ve motor hakkındaki soruları sordu. Bende fotoğrafları paylaşayım dedim.

Youtubeye kısa bir video koyduk akvaryumdalarken.

Ekli dosyalar

• * Image 2022-01-10 at 14.18.58.jpeg
    * Image 2022-01-10 at 14.18.58.jpeg
    464.7 KB · Görüntüleme: 10
  • * Image 2022-01-10 at 14.18.07 (1).jpeg
    * Image 2022-01-10 at 14.18.07 (1).jpeg
    679.6 KB · Görüntüleme: 10
  • * Image 2022-01-10 at 14.18.07.jpeg
    * Image 2022-01-10 at 14.18.07.jpeg
    349.3 KB · Görüntüleme: 10
  • * Image 2022-01-10 at 14.18.05 (1).jpeg
    * Image 2022-01-10 at 14.18.05 (1).jpeg
    430.2 KB · Görüntüleme: 10
  • * Image 2022-01-10 at 14.18.06 (1).jpeg
    * Image 2022-01-10 at 14.18.06 (1).jpeg
    360 KB · Görüntüleme: 10
  • * Image 2022-01-10 at 14.18.05.jpeg
    * Image 2022-01-10 at 14.18.05.jpeg
    250.8 KB · Görüntüleme: 10

SadArchitect

Bronz 4 Üye
Eskiden ağzını açmazdı, şimdi daha güçlü ve kendine güveni arttı. Karşı koyabiliyor. Çok sıkmadan hemen çekmeye çalıştık.

Bir ay sonra fotoğrafları atın, devite devam edip etmeyeceğimize karar verelim demiştiniz. 3 günde bir Şaban'ın yemine bir damla haftada bir de Pica'nın yemine bir damla damlatıp veriyoruz. Akvaryum değişirken de kabuklarına iki üç damla damlatıp fırçaladık. Devit damlaya devam edelim mi? veya azaltalım mı vermeyi?

Elimizde olan yemlerin fotoğrafını da ekledim. Mineral bitti yerine ReptoMin almamızı söylemiştiniz. Herbivoru da yememeye başladılar Carnivora geçtik. Tekrar yemler için program yapmamız gerekiyor mu?

Ekli dosyalar

• * Image 2022-01-10 at 14.16.35 (1).jpeg
    * Image 2022-01-10 at 14.16.35 (1).jpeg
    167.3 KB · Görüntüleme: 8
  • * Image 2022-01-10 at 14.16.36.jpeg
    * Image 2022-01-10 at 14.16.36.jpeg
    194.8 KB · Görüntüleme: 8
  • * Image 2022-01-10 at 14.16.35.jpeg
    * Image 2022-01-10 at 14.16.35.jpeg
    264.6 KB · Görüntüleme: 8
  • * Image 2022-01-10 at 14.16.34.jpeg
    * Image 2022-01-10 at 14.16.34.jpeg
    322.1 KB · Görüntüleme: 8
  • * Image 2022-01-10 at 14.16.34 (1).jpeg
    * Image 2022-01-10 at 14.16.34 (1).jpeg
    291.7 KB · Görüntüleme: 8
  • * Image 2022-01-10 at 14.16.33 (1).jpeg
    * Image 2022-01-10 at 14.16.33 (1).jpeg
    259.2 KB · Görüntüleme: 8
  • * Image 2022-01-10 at 14.16.32.jpeg
    * Image 2022-01-10 at 14.16.32.jpeg
    188.8 KB · Görüntüleme: 8
  • * Image 2022-01-10 at 14.16.32 (1).jpeg
    * Image 2022-01-10 at 14.16.32 (1).jpeg
    188.6 KB · Görüntüleme: 8
  • * Image 2022-01-10 at 14.16.31.jpeg
    * Image 2022-01-10 at 14.16.31.jpeg
    205.8 KB · Görüntüleme: 8
  • * Image 2022-01-10 at 14.58.10.jpeg
    * Image 2022-01-10 at 14.58.10.jpeg
    176.1 KB · Görüntüleme: 8

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Seramikleri aynı sepete koyup üzerine süngeri koyun ve bir üstündeki sepeti yerleştirip bakın. Tam oturmuyorsa biraz seramikten alır tekrar denersiniz. Oturduğunu görünce kovaya koyarsınız.

Kendi elyafları dursun. Poşet elyafı uygun ölçüde kesip sepetlere ıslatıp yerleştirirsiniz.

2. Sepet elyaf >zeolite >elyaf
3.sepet elyaf >carbon >elyaf olsun.

Böyle devam edelim sonra duruma göre ek bir malzeme alabiliriz.

Su çıkış borusunun ucundaki tapayı çıkarın su önden akınca sirkülasyon artar. Tazyikli su akışı akvaryuma düşerken kabarcık verir. Sirkülasyon iyi olunca suyu da ısıtır. Sağ ön köşeye derece takın en net veriyi o verir.

Gördüğünüz dışkılar bütün halde ise kepçeyle alın. Diğer türlü hayvanlar parçalar bazende yer, yerkende parçalar ufalanları sirkülasyon su emişe gönderir.

Su emiş derken o boruyu göremedim sehpa ayağının arkasında ise biraz daha sola bir yere alın. Sehpa ayağı randımanlı çekmesini engeller.

Herbivorun yerine reptomin verin. Kış dönemi ot türevli yeme ilgi azalır yaza doğru başlarsınız.

Şabana devite aynen devam edin. Dişiye vermeyi bırakın. Yemlerdeki D vitamini gerekli ihtiyacını karşılar.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Hayvan gözle görülür biçimde toparlamış. Bayağı kiloda vermiş. Şu burnundaki kemik yapısıda eski formuna gelse çok güzel olacak.

Gagasıda toparlamış önceden takma dişini çıkarmış yaşlı insan gibiydi şimdi çenesi şekle gelip gagası keskinleşmiş.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Ön camdakiler hava kabarcığı ise onların üstünden süngerle geçin hepsi gider. Güzel olmuş elinize sağlık. Hayvanlara da hayırlı olsun.

Bir tane mango yada mopani kökü alın yavanlığına biraz çare olsun. Bitkileri kopardıkları için koyamıyoruz.

Kök 10-15*35-40 cm arası altı boşluklu bir kök olsun. Mango (mangrow) kökü kahverengidir. Mopaninin içi mangoya benzer dış kabuğu beyazdır.

SadArchitect

Bronz 4 Üye
Tamamdır. Filtre için kardeşim elyafları alıp dediğiniz şekilde motoru revize edecek. Tapayı çıkardık, su emiş borusunun orası aslında geniş, bir süre bakalım olmadı dediğiniz gibi değişiklik yaparız yerinde.

Kabarcıklar ilk kurduğumuzda vardı şuan yok sakin ve temiz görünüyor su. Mango köklerine bakıyoruz hemen her yer fahiş fiyat veriyor. Durumumuzu biraz toparlayıp onu da kısa zamanda temin edeceğiz.

Şaban'ın çenesindeki değişimi bizde farkettik, gelişimini izlemek keyif veriyor. Burnunun düzelmesi zaman alacak gibi yine de iyi olacak eminiz. Eskisine göre daha rahat yüzüyor ve hareketli.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederiz. Gelecek ay duruma göre tekrar Şaban'ın fotoğraflarını paylaşırız sizinle ☺️

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Akvaryumun boyu uzun. Sirkülasyon şimdi yoğun olacak. Şayet su uygun seviyede ısınmazsa jbl protemp 300 W alırsınız. Su diğer uçta 26-27 dereceyi yakalıyorsa kış ayları bu seviyede de durabilir. Onun için acele etmeden indirimli gördüğünüzde alırsınız. Bu tam batabildiği için su içinde yatay kullanılabiliyor. Aynı şekilde kökünde acelesi yok. Önünüze petshop çıkarsa bakarsınız.

Kabarcıklar her suyu döktüğümüzde suda oluşan kabarcıkların cama yapışması. Bir süre sonra su hareketli olduğu için gider.

Şaban şu an en fazla dikkatimi çeken hayvan özellikle ön tırnaklarını merak ediyorum inşallah çıkar.

SadArchitect

Bronz 4 Üye
Akvaryumun boyu uzun. Sirkülasyon şimdi yoğun olacak. Şayet su uygun seviyede ısınmazsa jbl protemp 300 W alırsınız. Su diğer uçta 26-27 dereceyi yakalıyorsa kış ayları bu seviyede de durabilir. Onun için acele etmeden indirimli gördüğünüzde alırsınız. Bu tam batabildiği için su içinde yatay kullanılabiliyor. Aynı şekilde kökünde acelesi yok. Önünüze petshop çıkarsa bakarsınız.

Kabarcıklar her suyu döktüğümüzde suda oluşan kabarcıkların cama yapışması. Bir süre sonra su hareketli olduğu için gider.

Şaban şu an en fazla dikkatimi çeken hayvan özellikle ön tırnaklarını merak ediyorum inşallah çıkar.
Tamamdır. Çok teşekkür ederiz. Bizde merakla bekliyoruz.

SadArchitect

Bronz 4 Üye
Merhaba,

Bugün kardeşim kaplumbağalarımızın yakın davranışlarına denk gelmiş. Çiftleşmeye mi çalışıyorlar? Yumurtlama olursa yavrular yaşar mı? Yapmamız gereken bir şey var mı? Ya da çiftleşme sonrası tartışma, kavga, anlaşamama olma durumu var mıdır? Yine de tam anlamlandıramadık, videoyu yükledik yotube' ye.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Sıpa kendine gelince hormonları coşmaya başlamış velakin dişide çiftleşmeye dair bir istek yok. Şaban dişiyi dürterek uyarmaya çalışıyor ama kur yapacak tırnaklarının olmayışı el titreterek kur yapıp cezbetmesini önlüyor. Tırnaklar alameti farikasıdır. Erkeklerde tırnak uzun olur. Önünde el sallayarak gösterir. Dişi etkilenmediği için kuyruğunu kapamış.

Dişiden ilgi görmediğinde erkek boynundan yada bacaklarından ısırmaya çalışır ama şaban bu haliyle o aşamaya geçer mi biraz şüpheli. Dişi çok rahatsız olursa kuru alana çıktığında daha uzun kalabilir.

Dişiler kusursuz gen bulduğunda çiftleşir. Şabanda durum ortada. Özürü var. Kabuktaki hatalı dizilim bile çiftleşmeme nedeni olur. Garibanımda tırnak yok.

Dişiler çiftleşmese de boş yumurta atarlar. Senede bir yada nadiren iki kez.

Döllenmiş yumurtayı su içinde atarsa bozulur ve çürür. Kumlu bir alan olacak 10-15 cm kadar derinlikte hayvan eşeleyip gömecek. Üzerinde ısıtma lambası olacak. Şimdi tam derecesini hatırlamıyorum. 30 derece altında cinsiyet erkek 31 derece üstü dişi oluyordu diye anımsıyorum. Bu biraz uğraştırdığı için ben pek uğraşmamıştım. Bir kez denedim ve çürüdü. Onun yerine yumurta attığında bıraktım yesin kalsiyum alsınlar diye sonra kalanı aldım.

Bu linkte bilgi mevcut.

SadArchitect

Bronz 4 Üye
Sıpa kendine gelince hormonları coşmaya başlamış velakin dişide çiftleşmeye dair bir istek yok. Şaban dişiyi dürterek uyarmaya çalışıyor ama kur yapacak tırnaklarının olmayışı el titreterek kur yapıp cezbetmesini önlüyor. Tırnaklar alameti farikasıdır. Erkeklerde tırnak uzun olur. Önünde el sallayarak gösterir. Dişi etkilenmediği için kuyruğunu kapamış.

Dişiden ilgi görmediğinde erkek boynundan yada bacaklarından ısırmaya çalışır ama şaban bu haliyle o aşamaya geçer mi biraz şüpheli. Dişi çok rahatsız olursa kuru alana çıktığında daha uzun kalabilir.

Dişiler kusursuz gen bulduğunda çiftleşir. Şabanda durum ortada. Özürü var. Kabuktaki hatalı dizilim bile çiftleşmeme nedeni olur. Garibanımda tırnak yok.

Dişiler çiftleşmese de boş yumurta atarlar. Senede bir yada nadiren iki kez.

Döllenmiş yumurtayı su içinde atarsa bozulur ve çürür. Kumlu bir alan olacak 10-15 cm kadar derinlikte hayvan eşeleyip gömecek. Üzerinde ısıtma lambası olacak. Şimdi tam derecesini hatırlamıyorum. 30 derece altında cinsiyet erkek 31 derece üstü dişi oluyordu diye anımsıyorum. Bu biraz uğraştırdığı için ben pek uğraşmamıştım. Bir kez denedim ve çürüdü. Onun yerine yumurta attığında bıraktım yesin kalsiyum alsınlar diye sonra kalanı aldım.

Bu linkte bilgi mevcut.
Cevabınızı okuyunca duruma hem güldük hem de üzüldük. Üretmek gibi bir niyetimiz yok bunlara da zor yetişiyoruz şuan için 😄 Umarım bir gün Şabanımız da çekici bir erkek olacak.

Bilgilendirme için teşekkür ederiz. :)

SadArchitect

Bronz 4 Üye
Merhaba,

Kusura bakmayın her şeyi soruyoruz size ama başka biri aklımıza gelmedi. Biraz konudan uzak da olsa merak ediyoruz.

Bizdeki ısıtıcılar, UV lamba, filtre vs aylık en fazla ne kadar elektrik yakabilir tahmini. Bize 400 lira fatura geldi acaba bunlardan mı yoksa evle ilgili başka nedenlerden mi anlayamadık soralım dedik. 😅

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Ben 2015'te bıraktım o dönem iki ısıtma, bir uvb, bir gece lambası, bir dalgıç florasan, bunların her birinde zamanlayıcı, 200 W su ısıtıcı, iç filtre, dış filtre kullanıyordum. 120 tl elektrik geliyordu. 40 tl ev 80 tl akvaryumun harcaması idi.

Bu yaz tatildeyken sadece buzdolabı çalışırken 50 tl civarı elektrik geliyordu.

Sizde fazla bir ekipman yok. Ama yine de hiç yoksa 3'te birden aşağı değildir.

2,07113× harcanan kwh= elektrik bedelidir.

1kwh=1000 watt'tır. Bunun için ekipman wattlarını kaç saat çalışıyorsa o kadar saat ile çarpıp sonra hepsini toplayın 1000'e bölüp kwh cinsinden hesaplayın.

SadArchitect

Bronz 4 Üye
Ben 2015'te bıraktım o dönem iki ısıtma, bir uvb, bir gece lambası, bir dalgıç florasan, bunların her birinde zamanlayıcı, 200 W su ısıtıcı, iç filtre, dış filtre kullanıyordum. 120 tl elektrik geliyordu. 40 tl ev 80 tl akvaryumun harcaması idi.

Bu yaz tatildeyken sadece buzdolabı çalışırken 50 tl civarı elektrik geliyordu.

Sizde fazla bir ekipman yok. Ama yine de hiç yoksa 3'te birden aşağı değildir.

2,07113× harcanan kwh= elektrik bedelidir.

1kwh=1000 watt'tır. Bunun için ekipman wattlarını kaç saat çalışıyorsa o kadar saat ile çarpıp sonra hepsini toplayın 1000'e bölüp kwh cinsinden hesaplayın.

Çok teşekkür ederiz her konuda aydınlatıyorsunuz bizi.

SadArchitect

Bronz 4 Üye
Şimdi forumda gezinirken, bir kaç vakaya denk geldik elektrik çarpması sonucu kaybedilen kaplumbağaları gördük. Tedirginliğimiz arttı, çok korktuk. Önerebileceğiniz uygun ısıtıcılar var mı? Biz uygun fiyata bir kaç yere baktık, kardeşimle bunları bulduk size sormadan hareket etmek istemedik.

NOT: Bizde bulunan ısıtıcı SMART 300W var. (Pek iyi olmadığını başka birine verdiğiniz cevapta gördük.)

cem

Süper Moderatör
Yönetici
1. Linkteki sunsunun camı quartz cam 220-230 V gerilimli ama fiş için adaptör uç gerekebilir. Yanında geliyor da olabilir. Alırken fiş için EU seçeneği varsa işaretleyin. Su emniyet koruması yazısı görmedim ama tam batabiliyor. Bu uygun nitelikte alınabilir.

2. Linkteki 110V gerilimde çalışıyor bu olmaz.

3. Linkteki uygun emniyet koruması da var. Bu da alınabilir. Fiş seçeneğinde avrupa yani EU olanı seçeceksiniz. Yalnız vantuz aparatı ayrı geçmeli şekilde oturuyor. O bir değişik. Ama 1. Linktekine göre sanki daha fonksiyonel gibi.

4. Linkteki fazla alengirli bu yeni nesil telefonlardaki gibi manyetik şarjlı bir sistem cihazı akvaryuma yakın koyunca kablosuz şarj oluyor ya öyle birşey. Lüks arabalarda da bu sistemi kullanıyorlar. Buna gerek yok. Manyetik alan yollu çalıştığı için hayvanları etkileyebilir. Fiyatı da yüksek zaten. Fazla komplike sorun çıkarır.

Ribao, roxin çelik ısıtıcılar, jbl protemp yada 1 ve 3. linkteki sunsun uygun duruyor. Sunsunda 300 W olan uygun. Fiyatlarını inceleyin. Shipping ücreti de eklenecek yani nakliye. Ek bir vergisi olur mu bilmiyorum.

JrArchitect

Yeni Üye
1.Linkteki Sunsun 300w olanı <350 lt imiş bizim ısıtıcıda <375 lt için ama yetmiyor 3. linktekinin 400-500w olanı alınabilir oda fiyat olarak 4. linkteki ile yarışıyor. ve biraz araştırdık 4.linkteki iki günde toplam 1kw harcıyormuş o cazip geldi ve manyetik değilmiş kablo ile bağlanıyormuş sadece manyetik alan meselesi de bunlar İndüksiyonlu ısıtma olarak geçiyormuş yüksek frekanslı akım bobinden geçerken manyetik bir alan oluştururmuş ve bobinli olan hepsinde olurmuş o manyetik alan anladığım kadarı ile almışken bu alınabilir gibi geldi biz para biriktirelim .:)