Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalarımızı eğitmek istiyoruz.

axatan26

Gümüş 3 Üye
Geçenlerde hanımla birlikte paludaryumun karşısına geçip bizimkileri seyrederken düşündük (iki emekli) bizim kaplumbağaları eğitebilirmiyiz,eğitemezmiyiz,eğitebilirsek bu eğitimi nasıl yaparız,neleri öğretebiliriz? (hareketler vb) Bu konuda görüş ve yardımlarınızı bekliyoruz bize görüşleriniz ışık tutacaktır.İlgilerinize şimdiden teşekkür ederiz.

Kaplumbağaların eğitimlerine ilişkin bir bilgiye rastlamadım. Benim Bayan Kahve evde peşimden geziyor :)

çok hoş bir düşünce gerçekten :)
benim şimdiye kadar duyduğum eğiten bi kişi vardı hatta bir ara haberlere de çıkmıştı.. yavru bir kara kaplumbağasını eğitmişti kaplumbağa sahibinin hareketiyle ters dönüp ölü taklidi yapıyor sonra düzeliyordu kendisi :) ve yanlış hatırlamıyorsam ona o hareketi 9-10 yıl gibi bir sürede öğretebilmişti.. özellikle su kaplumbağalarını düşünürsek eğitim konusu maalesef imkansız derecede zor görünüyor.. size alıştıktan sonra akvaryumda elinizi takip etmesi, sizi görünce hareketlenmesi gibi davranışları olsa da daha ileri derecede bir eğitim pek de mümkün görünmüyor diye düşünüyorum.. ilgilenen arkadaşlar için haberin orjinalini de buldum buyrun :)

http://www.tumgazeteler.com/?a=2417909

oldscout' Alıntı:
Kaplumbağaların eğitimlerine ilişkin bir bilgiye rastlamadım. Benim Bayan Kahve evde peşimden geziyor :)
.Çok güzel nasıl başardın özel bir gayretin oldumu yoksa yem kutusunu mu kullandın.(Bütün bunlar değilse bayan kahve size aşık olabilirmi acaba) Şaka bir tarafa gerçekten güzel bir olay, evde seni takip eden bir kapluş harika.

aragorn' Alıntı:
çok hoş bir düşünce gerçekten :)
benim şimdiye kadar duyduğum eğiten bi kişi vardı hatta bir ara haberlere de çıkmıştı.. yavru bir kara kaplumbağasını eğitmişti kaplumbağa sahibinin hareketiyle ters dönüp ölü taklidi yapıyor sonra düzeliyordu kendisi :) ve yanlış hatırlamıyorsam ona o hareketi 9-10 yıl gibi bir sürede öğretebilmişti.. özellikle su kaplumbağalarını düşünürsek eğitim konusu maalesef imkansız derecede zor görünüyor.. size alıştıktan sonra akvaryumda elinizi takip etmesi, sizi görünce hareketlenmesi gibi davranışları olsa da daha ileri derecede bir eğitim pek de mümkün görünmüyor diye düşünüyorum.. ilgilenen arkadaşlar için haberin orjinalini de buldum buyrun :)

http://www.tumgazeteler.com/?a=2417909
.İlgilerinize teşekkür ederiz.Sanırım bizimde psikolog eğitimi almamız gerekiyor gibi geldi artı hanım 9-10 yılı duyunca yıllarca çocuklarla uğraş bu yaştan sonra çok zor dedi.Hak vermemek elde değil ancak ben yine de ufak tefek beceriler için düşüneceğim.oldscout bayan kahvesi gibi bizi takip etmesi bile çok güzel,tabiki oldscout gibi başarılı olabilirsek.

Ben aldığımda öyle idi. Ama kolay bir yöntem söyleyim. Sarı kutu bayağı işe yarıyor.:) Onlar ile konuşun ve sizin sesinize tepki vermeleri ile başlayın.

evet kaplumbağaların sarı renge karşı daha duyarlı olduklarını okumuştum.. zaten çoğu yem kutusunun da sarı olmasının nedeni bu sanırım.. belli bir süre kaplumbağa her yem verdiğinizde sarı kutuya alışıyor ve her gördüğünde yem verceğinizi düşünüyor artık bir noktadan sonra.. koşullu şartlanma yani :) kendinize alıştırmak ve eğitmek için güzel bir yöntem gerçekten ve de oldukça başarılı.. paylaşım için çok teşekkürler Zekeriya Bey :)

benimkiler daha çok küçük olmasına rağmen elimde yem kutusunu görünce hareketleniyor, bence sizde bir süre bu kutuyu kullanarak size alışmalarını sağlayın, evde peşinizden gelirler mi bilmiyorum ama sizi görmeleri yemek vaktini hatırlattığı an tamamdır :) çünkü sonra yem kutusu olmasa bile peşinizden geliyorlar ..

Osmanlı Döneminde kara kaplumbağalarının eğitildiği yazar tarih sayfalarında üzerlerine mum dikilip ışıkla gösteriler yaptığı söylenir.

evet zaten Osman Hamdi nin herkesçe bilinen tablosu kaplumbağa terbiyecisinde de bu konu yansıtılmıştır.. tabi asıl konu farklı olsada tabloda işlenen yüzeysel olarak bakıldığında somut olarak görülen yem yiyen kaplumbağalara bakan bir terbiyecidir.. lale devrinde geceleri bahçelerin falan aydınlatılmasında kaplumbağaların sırtına mum konularak salındığını okumuştum ben de..

bilgi için teşekkürler Kaan Bey.. foruma hoşgeldiniz..

keşke gofretim de benim arkamdan gelse.ama şuan için korkusunun geçmesi daha önemli.

Geri