Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağaların Kabuk sağlığı

gonzimmm

As 2 Üye
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
696
bebek kaplumbagaların kabukları çok sert olmaz kabuklarının sertleşmesi için hergün balkonun güneş alan bir yerine koyun sabah güneşi kaplumbagaların kabuklarının sertleşmesinde önemli rol oynar.ama sakın pencereyi acmadan camdan güneş aldırmayın güneş ışınları kaplumbagalara direk gelmelidir.bir diger kabuklarının sertleşmesi için yapılacak gaga taşı,gaga taşının girintili çıkıntılı olan yeri keskin bir şeyle bu bıçak olabilir bıçak yardımı ile alın sonra bir kaba bıçagı sürterek toz haline getirin ve bu tozu kaplumbaganın sununa atın ne zaman suyunu degiştirirsenin ozaman biraz atın.tek bu yöntem degil birde kaplumbagaların suyuna dökülen vitamin bunlada kabugu sertleşir. başka bir yöntem ise kaplumbagarın yemlerinin içine katılan vitamin bir şişe kapagına kaplumbaganın günlük canlı veya kuru yemi konur üstüne 4-5 damla vitaminden damlatılır. bu sayede kaplumbaga vitamini agız yoluyla almış olur.

Önbellek,almihina
 
* Kabuğu parlatmak için kesinlikle yağ, parlatıcı, alkol içeren sıvılar ve temizlik malzemeleri kullanılmamalıdır. Bu maddeler bahsettiğimiz gözenekleri tıkayabilir yada toksin olarak kan dolaşımına karışabilir.

* Temizlikte sadece temiz su kullanılmalıdır, su sıcaklığı hem hayvanın üşümemesi hem de kirleri çıkarabilmesi için ılık olması gerekli.

* Temlizlik aracı olarak hayvanın boyutuna göre pamuk yada yumuşak sünger kullanılmalı.

* Su ılık da olsa çeşme altına sokup yıkamak tercih edilmemeli, Kaplumbağlar kara hayvanları oldukarından derilerinin çok sık ıslanması iyi değildir ve mantar sorunlarına yol açabilir.

* Çıkmayan kurumuş kirler; alt kabuktaysa hayvan burun seviyesinin altında ılık su banyosunda 10-20 dakika tutulmalı, üst kabukta ise, ılık suyla ıslatılmış pamuk kabuk üzerine konularak çok soğumasına izin vermemek kaydıyla ymuşayana kadar bekletilmeli.

* Kurumuş çıkmayan kirler yukarıda bahsedildiği şekilde yumuşatılmadan, kesinlikle fiziksel zorlama yolu ile çıkarılmaya çalışılmamalı.

* Kabuğun daha canlı gözükmesi için, kabuk parlatıcı vs.. şeklinde satılan malzemeler kullanılmamalı, bu maddeler hayvanınızın sağlığından çok sizin göz zevkinizi ön planda tutan ticari maddelerdir.

* Güzel kabuğu olan bir kaplumbağaya sahip olmak istiyorsanız en iyi çözüm yeterince kalsiyum+D vitamini içeren gıdalar+ Sağlıklı ve dengeli besleme+ Bol güneş yada UV-B ışığıdır.


Önbellek,LEGENDRGL90
 
Cvp: Kaplumbağaların Kabuk sağlığı

gaga taşı bildiğimiz kuşlar için satılan taşlar demi ?
 
Geri
Üst