Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağaların üreme zamanları

flora11

SKF Delisi
kaplumbağaların üreme zamanları ne zamandır ? yeni kaplumbağalaR hangi aylarda getirilir ? ona göre petshopları keşfe çıkacağım :) :) bir ümit belki aralarına bir kaç tane yellow belly karışır umuduyla :) inşallah bulurum

Bir de akvaryumda uremeleri mumkun mudur ? Ayrica kac yasinda yumurta birakirlar :) flora soruna soru oldu ama idare et dostum :)

İlk baharda olur. Ama çiftliklerde yapay ortam ile kandırılabilirler. Onlarda ilkbahar sonuna doğru yavru alacak şekilde ayarlıyorlar.

Cvp: RE: Kaplumbağaların üreme zamanları

mithat' Alıntı:
Bir de akvaryumda uremeleri mumkun mudur ? Ayrica kac yasinda yumurta birakirlar :) flora soruna soru oldu ama idare et dostum :)

googlede ararsan bulursun turgay bora diye bir bey var o evinde üretmiş ve her şeyini ayrıntılı olarak yazmış

AEK' Alıntı:
İlk baharda olur. Ama çiftliklerde yapay ortam ile kandırılabilirler. Onlarda ilkbahar sonuna doğru yavru alacak şekilde ayarlıyorlar.

anladım o zaman haziran başı gibi petshoplara gelmiş olur sanırım :) teşekkür ederim

mithat' Alıntı:

Akvaryumda üreme ihtimali var. Ancak şartları sağlamak çok zor. Hazırlanan her yumurtlama alanını beğenmeleri mümkün olmuyor. Zaten kaplumbağa büyüdüğü için akvaryum büyük olmalı. Ayrıca yumurtlayacağı bölgede büyük olmalı. 5-6 yaşına gelince 28-20 cm boydaki kaplumbağalar yavru verecek yumurtalar bırakabilirler. Bir seferde 5-10 yumurta bırakabilir. Yumurtalar her zaman döllenmiş olmayabilir. Dişi olgunluğa ilk geldiği dönem boş yumurtalar bırakabilir. Yumurta olmadığı halde bahar ve yaz aylarında yumurtlama hareketleri yapabilir. Yumurta olan dişilerin iştahı kapanır. Elle kasık bölgesinden yumurtaların anlaşılma ihtimali vardır. En etkili tespit röntgendir. Tabi konu bunlarla sınırlı değil. Bu yaz bir arkadaşım bu konuda bayağı uğraştı ve başarısız yumurtlama ile sonuçlandı.

flora11' Alıntı:
mithat' Alıntı:

googlede ararsan bulursun turgay bora diye bir bey var o evinde üretmiş ve her şeyini ayrıntılı olarak yazmış

AEK' Alıntı:

anladım o zaman haziran başı gibi petshoplara gelmiş olur sanırım :) teşekkür ederim

Turgay Bey bu konuda gerçekten ustadır. Şu an erişkinlin olmuş kaplumbağasının doğumunu bilir. Verdiği emek gerçekten göz ardı edilemez.

Dediğim gibi geçen sene Cumberland cinslerine denk geldik. Bu sene tekrar göreceğiz.

evet gerçekten büyük emek sarf etmiş inşallah hepimiz bir gün o deneyimi yaşayıp o duyguyu tadarız

Geri